Zasadit Šampion nebo Coxovu renetu?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?)
25.10.2016 11:43

...že dnes už bych místo Šampiona zvolil odrůdu méně citlivou na choroby a srovnatelné chuti

Takže například zde hodně vychvalovanou Rajku?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 8.0 (?), 24.10.2016 22:12, zobrazeno: 12070x
Po dlouhé době jsem ochutnal Šampion a byl jsem opravdu překvapen říznou navinule sladkou chutí. Mám v sadě místo ještě na jednu jabloň. Poraďte zda nasadit Šampion nebo raději jeho vychvalovanou matku Coxovu renetu. Díky.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.10.2016 22:28

Zakousl jsem se po přečtení Vašeho příspěvku do jednoho polského Šampionu (inženýr Fidla), ale moc řízný mi nepřipadá. Spíše příjemně líbivý, to ovšem není kritika. Stupeň říznosti by se dal porovnat podle Topazu, nebo podobných jablek. Kdybych se měl vybrat mezi těmito dvěma odrůdami vybral bych si Šampion. Coxova může zklamat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 25.10.2016 8:38

Zasažen diskusí "kam se poděl..." jsem v hyper koupil Šampiony. Chutnají mi velmi, jsou sladké a s jemným aroma, nic nevyčnívá. Sem tam některý plod moučnatý. Je to pro mně dobrý  - výborný jabko, pomíjím jaká je potřeba chemické ochrany. Trochu jsem nalomený to zasadit, ale ta údajná náchylnost k strupovitosti mě brzdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.121 (?), 25.10.2016 9:27

Dotaz v názvu vlákna není úplně logický. Je to podobné, jako by se zadavatel zeptal, jestli si má koupit terénní auto nebo kabriolet. Ty dvě odrůdy jsou jako oheň a voda.
    Coxova je nejdelikátnější chuťovka náročná na prostředí i ochranu, s drobnými ne až tak líbivými plody, podprůměrně plodná. Šampion naopak vyroste všude, plody dokážou narůst velké a plodnost je taky veliká. Takže za mě - pro běžného pěstitele asi Šampion, pro náročného sběratele chutí koxovka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.10.2016 9:35

Šampion vyroste asi opravdu všude. Tomu bych věřil. Přiznám se, že mě nikdy moc nelákal pro málo výraznou chuť. Lépe řečeno málo výraznou na křížence Coxovy renety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 25.10.2016 9:54
Tady ni to nedá a musím připojit svůj pohled. Nevím, kde se bere názor že Kokska je nějak mimořádně citlivá na strupovitost, u mě se chovala v podstatě jako resistent, na rozdíl od Šampionu, který trpí touto chorobou určitě více. Plody Šampionu mohou být skutečně velké, jen u správně udržovaného stromu, na neúdržbu je mnohem citlivější než Coxova! Malé plody jsou u Šampionu bez chuti, na rozdíl od Coxovy, kde výborně chutnají i malé plody, leckdy i lépe než ty velké... Ing.Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.121 (?), 25.10.2016 10:53

Nevím, kde se bere názor že Kokska je nějak mimořádně citlivá na strupovitost,

U mě strupovatěla Coxova dost (pravda, Šampion taky), bylo to ale v éře před rezistenty, takže vlastně všechny jabloně na zahradě byly víceméně citlivé.

Plody Šampionu mohou být skutečně velké, jen u správně udržovaného stromu, na neúdržbu je mnohem citlivější než Coxova!

Ano, je pravda, že bez pravidelného detailního řezu a probírky bývá na Šampionu vedle pěkných i plno drobných až brakovitých plodů. Srovnávat citlivost na neúdržbu si netroufnu. Což o to, údržbu stromu dát umíme, ale teplo a dostatek slunce nikoli. A v těch nárocích je Šampion podstatně skromnější.

Malé plody jsou u Šampionu bez chuti, na rozdíl od Coxovy, kde výborně chutnají i malé plody, leckdy i lépe než ty velké..

Taky pravda. Ale když si srovnáme množství úrody z jednoho stromu,, vzhled a prodejnost plodů, rozdíl je diametrální. Je ovšem pravda, že dnes už bych místo Šampiona zvolil odrůdu méně citlivou na choroby a srovnatelné chuti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.10.2016 11:43

...že dnes už bych místo Šampiona zvolil odrůdu méně citlivou na choroby a srovnatelné chuti

Takže například zde hodně vychvalovanou Rajku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.10.2016 12:58

Takže například zde hodně vychvalovanou Rajku?

Rajku, Desert, Lotos, Diadém, Merkur, Dione, Vandu, Vitos,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.10.2016 14:22

ANETU jste už odepsali? Z důvodu, že je většinou "jalová", málo zajímavá?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika