Založení sadu v podhůří Šumavy - výběr odrůd



Stránky: 1,  2   
host - 253.126 (?) 
11.11.2016 13:55, zobrazeno: 8934x
Dobrý den, mám v plánu založit za domem sad, kde by byly jak nějaké chuťově dobré starší, tak nové odrůdy, které by svou zralostí pokryly většinu roku. V současné době je zde pole, kde se střídají brambory a obilí (hnojí se pod brambory ob rok). V minulosti zde prý býval sad. Jedná se o polohu v podhůří Šumavy cca 500 m.n.m., spíš chladnější poloha v dolíku, půda těžší. Po průzkumu okolí jsem nalezl odrůdy jabloní: průsvitné letní, boikovo, jadernička moravská, řehtáč soudkovitý, strýmka, jeptiška, hrušní: solanka. Z diskusí na tomto fóru a informací na internetu jsem usoudil, že nejlepší pro mě budou polokmeny na semenných podnožích. A pokusil jsem se vybrat pro mě vhodné odrůdy: jabloně: Průsvitné letní, Ametyst (Red mebla, Hana) Wealthy, Matčino Malinové hornokrajské, Řehtáč soudkovitý, Jadernička moravská, Aneta, Rajka, Angold, Rubinola, Šampion, Meteor hrušně: Alice, Alfa (Milada, Clappova červená) Armida (Denisa, Thrriotova) Blanka (Elektra, Konference) Gracie (Dicolor, Jana, Erika, Nela) Mohli byste mi, prosím, poradit, jestli jsem vybral dobře, případně navrhnout alternativy a poradit se založením sadu? Mockrát Děkuji Petr Kolář
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 0.146 (?), 11.11.2016 15:51

červené letni Hanu mame doporučuji červene sladke vonavé prusvitné letni bych nesazel jinak jsem viděl na zahrádkach v Nové Peci na Šumavě merunky a broskve a je to 730 metu a u Švancer kanalu vysazené nove jablka ve 810 metrech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 12.11.2016 1:23

Hrušně do Vaší polohy:

Alice - neznám; Alfa - ano; Admira - neznám; Blanka - určitě ne, mnohem radši Konferenci; Gracie neznám, ale radši Dicolor nebo Janu, Eriku určitě ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.11.2016 9:41

Z Vámi vybraných jablek bych nedoporučil Rubinolu a Meteor. Ostatní ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.13 (?), 12.11.2016 15:45

můžu se zeptat proč ne Rubinolu? myslel jsem že by se k nám mohla hodit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.55 (?), 12.11.2016 16:36
Nechcem hovoriť v zmysle ktoré nie, ale ktoré áno. Takže medzi hrušky by som zaradil aj Williamsovu, Konferenciu a Nojabrskaju(Xenia). Z jabloní by som ešte odporučil Piros (letné), ďalej Merkur, Desert (radšej než Šampion), Rozelu, Bohemiu (alebo Rubín) a Lotos. Ešte 2 otázky na dr.Vysloužila ak môžem: 1. Prečo nie Rubinola?(pýtam sa aj ja :-) 2. Pred časom v diskusii na vlákne "Pocta Rubinole" Ste spomenuli že máte naštepenú aj Vltavu (kríženie je rovnaké ako pri Rubinole, teda Rubín x Prima). Mali Ste už plody, a ak áno ako by Ste Vltavu zhodnotili? Ďakujem. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.11.2016 17:38

Rubinola mi přijde o dost náročnější na teplo než Rubín. Soudím tak podle velkých rozdílů v kvalitě plodů v teplých a studených letech. Bohemiím je to naopak zcela jedno.
   Roub Vltavy měla dva drobné zkroucené plůdky. Nelze hodnotit. Ale vzhledem k tomu, že to není úplná novinka, tak si myslím, že kdyby to byla až taková bomba, už by se o ní víc psalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.75 (?), 12.11.2016 18:29
Ďakujem za odpovede. Je pravda, že neviem posúdiť ako by sa Rubinola správala na Šumave, ale keďže ja s ňou mám opačný problém (dozrieva mi skôr ako by som chcel, v podstate ešte pred Bohemiou), tak si myslím že by to aj na tej Šumave mohla zvládnuť. Asi treba vyskúšať (čo sa týka kvality), inak je to len v polohe dohadov (či už pre, alebo proti). Ja by som to na mieste zadávateľa s tou Rubinolou skúsil. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 12.11.2016 18:53

p. Hlavatý, budúci rok snáď nafotím aj vám pošlem na ochutnanie, ako chutí rubinola v 830 mnm, resp. ju hneď dám preč, lebo tuším že to bude zlé :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 192.15 (?), 12.11.2016 19:13

Na místě pana Koláře bych Rubinolu též zařadil do výběru, ale určitě bych nevysadil Průsvitné l. a Anetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika