Zakládám novou zahradu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 33.190 (?) 
1.9.2014 11:19, zobrazeno: 54758x

Dobrý den, z bytu jsme se přestěhovali do domku. Letos bych chtěl zasadit asi 6 ovocných stromků, příští rok čtyři.Mělo by se jednat o dvě jabloně, určitě chci Rubinolu (tu jsem ochutnal a je to výborné jablko), jako druhou asi Topaz, u něj jsem se dočetl že trpí rakovinou kmene (je nějaká podnož u které toto nevzniká?). Dále dvě broskvoně, Redhaven a Chresthaven. Nektarinku Venus. No a jako poslední nějakou pološvestku, tu chci jenom na jídlo, chtěl bych aby měla větší plody, byla odolná a dozrávala v srpnu. Uvažuji o Topgigantu? 

Příští rok bych chtěl zasadit meruňku Kioto, třešeň Sweet Early, a nějakou větší blumu. Brněnsko cca 220 m.n.m.   Zdenek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.9.2014 13:19

Pokud chcete vysazovat jen dvě jabloně, tak není šťastné vybrat dvě odrůdy, jejichž jablka vypadají stejně, chutnají skoro stejně a obě jsou zimní (byť Topaz vydrží déle). Z meruněk a broskvoní bych při omezené ploše jednoznažně preferoval rané odrůdy, po nichž je větší poptávka. Naopak sázka na ranou třešeň je nejistá (napadení ptáky, horší kvalita plodů). U slivoní bych hledal odrůdu s co nejdelší sklizňovou zralostí. Ač ji jinak nemusím,  zvažoval bych lepoticu.
   Nevidím důvod, proč výsadbu 10 stromků natahovat na 2 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.190 (?), 1.9.2014 14:39

Rannou třešeň volím z důvodu nečervivosti. Na Čačanskou Lepotici jsem se také díval, zvolit by se jistě dala. Zvažuji jestli brosvoně sázet na podzim, nebo to nechat na jaro? Všechny stromky zasadit letos nemůžu, protože příští rok potřebuji navést na spodní stranu zahrady pár kubíků hlíny na srovnání pozemku. Poté tam na podzim zasadím zbytek stromků.

Děkuji za reakci.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 131.28 (?), 1.9.2014 19:04
V 220m n.m. je u mě Rubinola podzimní, na Brněnsku to bude podobné, takže ji doporučuji. Topaz pěstuji na vlastních semenáčích nebo je roubuji na vzrostlé polokmeny a rakovinou netrpí. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 1.9.2014 20:21

Broskvoně se sázejí na jaře v době rašení, ani nevím, jestli je na podzim ve školkách mají (pro nektarinky platí totéž).            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 144.75 (?), 1.9.2014 21:52

"Broskvoně" som vždy sadil na jeseň a každá sa ujala. V zime hrozí iba ak vyshnutie, ale mne sa to ešte nikdy nestalo. A v školkách je na jeseň spravidla vždy väčší výber ako na jar. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 38.129 (?), 1.11.2014 22:31

Platí to i pro mandloň? díky Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.20 (?), 2.9.2014 21:23

Z broskýň saďte neskoršie-pozdnejší odrody začínajúc Redhavenom, tie pred Redhavenom idú špatne alebo vobec nejdú od kostky-pecky a mnohým skorým odrodám pecka praská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.9.2014 21:34

S broskvoněmi je to stejné jako s meruňkami či třešněmi a vlastně vším ovocem. Pozdnější odrůdy jsou kvalitnější, ale na těch skorých si víc pochutnáte, protože jsou vzácnější. U nás jsou jednoznačně víc v kurzu odrůdy zrající před Redhavenem, u meruněk sorty zralé před Velkopalvlovickou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 1.9.2014 20:46

Rubinola je dobrá volba vzhledem k tomu, že nevím jakou péči míníte nové výsadbě poskytnout.Topaz však nedoporučuji.Trpí tím co uvádíte a ještě další neduhy.S věkem stromku příbývá procento brakovitého ovoce.U mě od desátého roku nereaguje ani na probírku.Letos jej po 14 letech likviduji.Nyní už má 80 % braku.Je to strom krátkého života ale také brzské plodnosti.Vyberte si.Já po zkušenostech se této odrůdě již vyhnu. - Mičurin II /470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika