Záchrana ovocných stromů



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?)
31.3.2015 13:59

Pane Jakube, stromky jabloní 1 a 3.Vytáhlé korunky snížit na nižší rozvětvení směřující ven z korunky.Snížit též terminál, obé asi o 1/3 korunky.Prosvětlit korunku.
Hrušeň - vytáhlou korunku zesadit nejméně o 2/3 vytáhlých větví.Dojde k rozvětvení nižší části korunky.Zatím je to topol.Obvodové větve zkrátit o 1/3 délky.Pod rozvětvením odstranit slabý obrost.Co ty černé proužky na kmínku, není hruštička zaškrcená úvazkem?
Švestku také zesadit na nižší rozvětvení a prosvětlit.
Studium literatury řezu ale nyní se raději poptejte po zkušeném ovocnáři.
Takto to dopadá pokud se váš předchůdce nevěnoval řezu.Stromky jsou pěkné a náprava by neměl být problém.To bych se vyřádil. - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Kubiss - (6) - 144.241 (?), 31.3.2015 11:24, zobrazeno: 11311x

Dobrý den,

jsem úplný začátečník. koupil jsem zahradu s několika staršími a mladými stromy o které se nikdo nestaral. Rád bych stromy zachoval, ale jsou zanedbané. Prosím o radu, zda je možné stromy zachránit, případně jak je ostříhat.

Jabloň1
Jabloň1
Jabloň2
Jabloň2
Jabloň3
Jabloň3
Hruška
Hruška
Švestka
Švestka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 31.3.2015 11:31

Ty stromky jsou zdravé a žádnou záchranu nepotřebují.  Co by jim prospělo, tak je prostříhání, ale to není totéž co záchrana. Takže zkuste ten svůj dotaz nějak líp formulovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 31.3.2015 11:35

Kolega má vcelku pravdu. Stromky opravdu potřebují jen prosvětlení korun, odsud vám návod dát nelze. Najděte si někoho v okolí, kdo to udělá a bude ochoten mluvit o tom co a proč odřezává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jenda_ - (30) - 214.22 (?), 31.3.2015 11:56

Jestli máte o to zájem, podle mne bude nejlepší, když to budete umět sám. Já jsem vše nastudoval z netu a už prosvětlují, zmlazují a roubují o 106. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.9 (?), 31.3.2015 13:52

Naprostý souhlas - stromkům nic není, jen jim chybí prořezávka. Pokud o řezu zatím nic nevíte, také doporučuji si napoprvé říci někomu v sousedství (jehož stromky se vám líbí), aby vám je trochu usměrnil. Běžnou údržbu v dalších letech po pročtení informací na netu (hlavně proč a jak se co stříhá, můžete pak jakž takž zvládnout sám). Žádný učený z nebe nespadnul...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 31.3.2015 13:59

Pane Jakube, stromky jabloní 1 a 3.Vytáhlé korunky snížit na nižší rozvětvení směřující ven z korunky.Snížit též terminál, obé asi o 1/3 korunky.Prosvětlit korunku.
Hrušeň - vytáhlou korunku zesadit nejméně o 2/3 vytáhlých větví.Dojde k rozvětvení nižší části korunky.Zatím je to topol.Obvodové větve zkrátit o 1/3 délky.Pod rozvětvením odstranit slabý obrost.Co ty černé proužky na kmínku, není hruštička zaškrcená úvazkem?
Švestku také zesadit na nižší rozvětvení a prosvětlit.
Studium literatury řezu ale nyní se raději poptejte po zkušeném ovocnáři.
Takto to dopadá pokud se váš předchůdce nevěnoval řezu.Stromky jsou pěkné a náprava by neměl být problém.To bych se vyřádil. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kubiss - (6) - 147.87 (?), 31.3.2015 18:54

Všem moc děkuji za rady. Zajdu za místními zahrádkáři, snad si někdo na mě udělá čas. Mohu se jen ještě zeptat na vhodou dobu, kdy stromky ostříhat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.9 (?), 31.3.2015 20:36

Je nejvyšší čas.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.4.2015 8:45

Jistě, nejlépe v tuto dobu. Ale možné to je v podstatě kdykoli až do léta. Akorát s uřezanými větvemi, které mají poupata, květy a listí se hůř manipuluje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.224 (?), 12.4.2015 19:54

Navazuji na vlákno s poněkud jiným dotazem.   Mám na zahradě velmi starou meruňku u které odhadujeme stáří dle na 50, možná 60 let.  Pomalu odchází, i letos se některé větve po zimě neprobudily.  Ze stromu zůstáva pomalu torzo přesto jsme se rozhodli bojovat o ni do poslední chvíle. Pro kvalitu jejích plodů bych si přál odrůdu byť neznámou zachovat a z posledních přírůstků které strom poskytne nechat vypěstovat nový stromek nebo stromky. Obracím se s dotazem zda někdo neví o někom, kdo se tímto "roubováním na zakázku" zabývá ??

Za případné tipy děkuji     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika