Zababčené mladé jabloně



Stránky: 1,  2   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?) 
26.7.2016 22:39, zobrazeno: 5641x

Dobrý večer, na podzim jsem vysadil Merkur, Admirál, Sirius a Roselu na M26. Bohužel na jiné podnoži jsem nesehnal a u mne v sadu nejsem schopný časté umělé zálivky. Takže se stalo co jsem očekával - stromky zababčily.

U většiny byla korunka založena moc nízko, proto jsem na jaře ostříhal předčasný obrost a udělal z nich špičaky. Ponechal několik pupenů v požadované výšce pro první patro a zbytek vyslepil. Přírůstky jsou ale minimální. Jen terminál se natáhl a vyrašily pupeny nad žádoucím prvním patrem. Otázka zní, mám terminál zkrátit teď nebo stromkům nechat čas do jara až lépe zakoření?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.7.2016 22:49

V tuto dobu již zakrácení nepovede k vyrašení spících oček, proto bych počkal na jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.23 (?), 26.7.2016 23:54

Od podzimní výsadby do jara stromky nemohly "zababčit", to se stává, když se nechají brzy plodit místo růst a to ty vaše nestihly, vždyť nestihly do toho jara ještě ani pořádně zakořenit. Nevím, co poradí ostatní, já bych je teď nechala růst, potřebují listovou plochu k tomu, aby vůbec pořádně začaly růst. Řezala bych až zjara.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 27.7.2016 6:50
Zababčit není správný výraz. Prostě nepřirůstají, výhony zamýšlené jako kosterní větve prvního patra mají pár centimetrů. Merkur kvetl, vše jsem ale vylámal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.7.2016 9:02

Taky jsem vysadil na podzim špičák hrušně a na jaře vyrostlo 5 výhonů - terminál a 4 větve, každý 10 cm. Prostě to tak je a příští rok určitě porostou už intenzivněji.

Mám několik mladých stromků, které zůstaly špičáky 2 roky (!) a až třetím rokem vyhnaly silné výhony a chovají se už ukázněně. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.7.2016 9:26

Doufejte, že svou ruku k dílu nepřiložil hryzec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 27.7.2016 13:06

U nově vysazeného stromku dost záleží na době ostříhání. Čím dřív brzy na jaře, tím líp. Už jsem to psal, na jaře se živiny z kořenů přesouvají do větví a když se stříhá pozdě, tyto přesunuté živiny se jednoduše ustřihnou. Tato ztráta se nedá nijakým způsobem nahradit a stromek se pak může právě ten rok vzpamatovávat. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.7.2016 13:18

Tento názor se všeobecně uvádí a bude zřejmě i pravdivý. Ostatně snažím se ho držet taky. Ale v praxi jsem se přesvědčil, že samotný vliv doby řezu u čerstvě vysazených stromků (do připravené půdy) na jejich další růst je - pokud vůbec - minimální. Spočítáme-li si, kolik živin může být přesunuto do těch tří ustřižených letorostů, je to pochopitelné. Jiná věc bude, když prořežeme starší stromek a odstraníme několik kg větví ve vyčerpané půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 27.7.2016 13:37

Jsem bohužel někdy nucený sázet stromek pozdě, na konci sezony, někdy i po ní. Mám to mnohokrát vyzkoušené. 

Jen pro zajímavost s ujímáním jabloní. Kdysi před lety jsem sázel, nešlo dříve, cca 600 ks jabloní někdy v prvním týdnu května, takže hodně pozdě. Neujalo se asi dvacet stromků. Ovšem nespoléhal bych se na to. Dobrý termín výsadby je ze všeho nejlepší. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.7.2016 13:50

Ehm... špičák vysazen na přelomu října a listopadu, už byl při koupi dostatečně zastřižený. Takže na jaře se nic nestříhalo, vyrašilo vzorově 5 výhonů z horních 5 pupenů, ale vyrostlo jen 10 cm. Takže co je špatně? Podle mě to tak prostě být mělo a je to normální. Příští rok už by měl být řádně ujmutý a měl by vyrůst výrazněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika