Vysočina



Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?) 
15.10.2012 11:28, zobrazeno: 13077x

Pan Vinšálek zde nedávno představil sympatickou odrůdu s názvem Stakresa. Sympatická je tedy alespoň mně, jelikož se jedná o křížení, kde jednou s použitých odrůd je Red Delicious. Zde to je sice Starkrimson, ale u všech těchto mutací je kmenovou výchozí odrůdou slavný RED. U Starkresy byl ještě přikřížen rezistentní genotyp. Zajímá mě to i z toho důvodu, že například z podobného křížení Redu (Richaredu) se Zvonkovým, pochází i můj oblíbený Gloster 69. Je možné, že Starkresa bude nakonec lepší, než Gloster, pěstitelsky i chuťově. Protože mám slabost, podobně jako pro křížence Coxovy renety (u Caroly, stejně jako třeba u Dukátu jsem se musel spokojit s hodnocením, že jde celkově o slabší odrůdy, které stejně už ani nikde nejsou k mání), i pro křížence další slavné odrůdy, odrůdu MAC INTOSH. Teď mě napadá jestli například odrůda Delicia, která vznikla velmi podobným způsobem, jako staré dobré Lobo (obě odrůdy jsou semenáče Mac Intoshe), má i podobnou kvalitu, jako to staré, dobré, ač strupaté Lobo. VYSOĆINA (HL 75-26-8 x  mutace Mac Intoshe) se ohledně vybarvení rozpozná snadno, s kterou starou odrůdou má co dočinění, to jistě uznáte. A právě Vy, a později po ochutnání i já, můžete říci, o jak zdařilého rezistentního křížence se zde jedná.

VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
VYSOČINA (HL 75-26-8 x mutace odrůdy Mac Intosh)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.114 (?), 15.10.2012 12:04

Podle nové pomologie Jádroviny (ing.Nesrsta) je Vysočina kříženec odrůd Britemac / Prima   x hybrid HL. Ovšem na stránkách Holovous (kde byla vyšlechtěna) píše p. Blažek o Vysočině jako o křížení HL 75-26-8   x   mutant Mc Intosh, což bude asi pravda a souhlasí to s údaji pana Petra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.10.2012 12:31

Ke Starkrese pana Vinšálka bych chtěl ještě poznamenat, že mně osobně přidaná navinulost k chuti Red Delicious a spol., pomocí Zvonkova u Glostru, nebo Jonathanu u Melrose, naprosto vyhovuje. Na druhou stranu se musí podotknout, že příchuť Redu je v těchto odrůdách znatelná jen v dobrých oblastech a teplejších letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.10.2012 18:04

Kupované plody Vysočiny měknou a částečně moučnatí. V chuti by se daly přirovnat k navinulejšímu Spartanu, ale delikatesní příchuť odrůd typu Mac Intosh je samozřejmě méně výrazná. Zajímalo by mě jestli Stakresa pana Vinšálka bude také navinulejší, než původní Starkrimson. Co se týče Vandy, tak i když byly některé plody částečně "vyšumnělé", tak ty ostatní mají přece jen ten správný, ostrý říz s konečným jemným příklonem k odrůdám typu Mac Intosh, narozdíl třeba od Topazu, kde je ostrost posunutá spíše k Rubínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.1.2014 20:35

Musím říci, že Milošova Vysočina je také velmi příjemné chuti. Zase je zde kratší skladovatelnost, nicméně tato mírně aromatická chuť ala Mac Intosh, může leckomu vyhovovat více, než mnohem aromatičtější chuť původní odrůdy. Já tedy hodnotím tyto svěží plody s mírnou příchutí kladně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.1.2014 8:54

Nevím, jestli bylo dobře zvoleno jméno odrůdy. Z něj lze usuzovat, že jablko bude odolné, zdravě rostoucí, vhodné do vyšších poloh, možná na úkor chuti.  Pěstitelé z příznivějších poloh proto sáhnou k papírově lahodnějším odrůdám. Na opravdové vysočině a v podhůří v horších půdních podmínkách bude naopak vadit slabší vzrůstnost odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.184 (?), 3.1.2014 16:50

Na výstave Jahrada 2013 v Trenčíne sa zúčastnil aj Český záhradkársky svaz, kde ako 2 matky Vysočiny uvádzali odrodu Prima a Britemac.  Ostatné odrody mali matku aj otca. Vysočina asi bude mierne "lesbická". Prikladám foto. 

Vysočina a iné
Vysočina a iné
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.129 (?), 3.1.2014 20:22

Že by u jesennej Vysočiny v Trenčíne chýbala tabuľka s názvom otcovského partnera: Hybrid HL?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.11.2014 18:12

Miloš u mě opět zabodoval se svými povedenými výpěstky ze střední polohy. Výborně Miloši. Tvoje VYSOĆINA byla excelentní a znovu lepší než ta před dvěma lety z Holovous. Dužnina sice už měkčí, ovšem aroma Mac Intoshe se pěkně rozleželo až do jakési jahodové příchuti. Velmi slušný požitek pro chuťové buňky této podzimní odrůdy jabloně. Palec je nahoře. Dávam jednotku. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.11.2014 18:19

Musím přiznat, že i mě to jablko s nenápadným názvem chuťově docela nadchlo, a to natolik, že jsem před 4 dny vysadil celý nový stromek. Čekal jsem tedy - a vlastně ještě čekám - o trochu delší skladovatelnost. Bral bych i trochu silnější růst, ale pro malé zahrady to bude naopak výhoda. Stromek ve školce zaplodil hned 2. rokem po naštěpování na A2

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika