Výsledky organoleptického hodnocení jablek Lysice 2016



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
13.1.2017 9:11

Camspur, Lilla Seemik, Baya Marisa, Piros. Mohl by jste nám o nich něco napsat?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 26.12.2016 20:21

Díky, Míťo, že sis našel čas na pár řádků. Na rozdíl od Topazu nemá Coxova reneta patřičné grády v typické příchuti. Bohužel. Myslím tady u mě. Co se týče Rucly, tak je zajímavé, že jsi objevil "pomerančové" aroma, tedy musíme si ujasnit, jestli se jednalo pouze o vůni, nebo i o příchuť. Rucla i Rubinstep mají stejné rodiče a to Rubín a Clivii a čekal bych i podobnou chuť. Před lety jsem tady chválil Rubinstepy (vlákno Rubinstep) z Holovous, ovšem od té doby jsem slyšel i opačné názory. Jistě jsem si to nevymyslel a o záměnu se jednalo asi těžko. Vsadil bych, že Rucla ani Rubinstep pana Miloše Vysloužila ani v letošním roce příliš nenadchly.indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.12.2016 19:07

Jen ať dál zůstává Rubín a jeho mutace s touto krajinou, je to jejich doba slávy a nejlepší chuti, tak ať si ji užijou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.197 (?), 6.1.2017 13:34
Degustácia jabĺk (10-tich odrôd) v januári - moja súkromná. Len stručne: vizuálne už stráca najmä Merkur (logicky), ale začína aj Jonagored, Rubinola, Golden a Florina. Výzorom zatiaľ excelentný Heliodor, Topaz, prekvapivo aj Karneval a úplne naj- pôsobí Shalimar. Ten ale chuťovo bohužiaľ len (pod)priemer, na viac jednoducho nemá. Staré klasiky Jonathan a Golden si držia vysoký chuťový štandard. Takisto zatiaľ veľmi dobré aj Rubinola a Jonagored. Florina už stráca šťavnatosť a konzistenciu (ako obvykle). Merkur tiež, ale uňho sme iné ani nečakali. Sviežosťou i chuťou sa drží na špici Topaz, trochu nečakane aj Karneval a vyslovene prekvapivo Heliodor. (prikladám fotky). IH

Rubinola
Rubinola
Jonagored
Jonagored
Golden Del.
Golden Del.
Florina
Florina
Jonathan
Jonathan
Topaz
Topaz
Merkur
Merkur
Heliodor
Heliodor
Karneval
Karneval
Shalimar
Shalimar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 11.1.2017 19:21
Výborně, Ivane, tleskáme. Nemohl by jste si pořídit asi tak 5x více odrůd a dělat tady přesně takové hodnocení?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.73 (?), 12.1.2017 8:16
Pre Petra z P.: Z jabloní mám tieto odrody: Jonathan, Golden Del.,Coxova reneta, Starking,Idared, Granny Smith, Bohemia, Bohemia Gold, Gala, Jonagored, Ligol, Topaz,Admiral, Shalimar, Heliodor, Florina, Lucy,Prima, Desert, Fuji,Karneval, Rubinola, Red Cap, Braeburn, Camspur, Pinova, Šampion,Lilla Seemik, Baya Marisa, Angold, Merkur, Rozela,Rajka, Jonalord,Boskoopské, Julia, Piros. Chcel by som aj mnohé ďalšie, ale proti sú "kam?" a "načo?". Viaceré z tých vymenovaných sú 1-2 ročné stromčeky a ešte nerodili. Spomedzi nich som zvedavý najmä na Lucy, Red Cap, Ligol a Braeburn. Pri event.obmene v budúcnosti uvažujem nad Siriusom, Meteorom,Lotosom a Melrose. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.1.2017 9:11

Camspur, Lilla Seemik, Baya Marisa, Piros. Mohl by jste nám o nich něco napsat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 13.1.2017 10:03
Pre Petra z P.: Camspur je len jedna z viacerých mutácií Red Delicious-u, poznáte ho zrejme pod synonymom Red Chief. Jedno z tých "fádne sladkých" jabĺk 😉, z rovnakého súdka ako Red Cup (ten sa trochu líši tvarom a tmavšou farbou). Piros je letná odroda z Nemecka (Apollo x Helios), v zrelosti žlté s ružovočerveným žíhaním, väčšie, tvarovo pekné (pripomína širokou a hlbokou kališnou jamkou Malodiu). U mňa je chuťovo lepší ako napr.Julia, oberá sa asi týždeň po nej, je viac šťavnatý a harmonickejší, a najmä na letnú odrodu slušne vydrží (cca 3 týždne bez chladenia), nemúčnatie. Lilla Seemik je estónska odroda, jablko s červenou dužinou, teda na spôsob napr. Baya Marisa či Red Love. Skôr len atrakcia v záhrade (má pekné listy aj kvety), chuťou to ale nebude žiadny zázrak, tak ako všetky doterajšie červenodužinaté jablká. IH
Lilla Seemik
Lilla Seemik
Red Del.Sandidge - už aj Red Chief má svoju mutáciu...
Red Del.Sandidge - už aj Red Chief má svoju mutáciu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.106 (?), 13.1.2017 10:23

Lze tedy říci, že Red Chief má spurtypový charakter růstu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.32 (?), 13.1.2017 10:53
Camspur (Red Chief) som sadil iba na jeseň 2014, takže by som nerád nejako predbiehal s osobnými skúsenosťami. Zdá sa že rast nebude až tak slabý, skôr je to "spurtypová" odroda v zmysle bohatej tvorby krátkeho plodonosného obrastu. Mala by skoro vstupovať do rodivosti a údajne spomedzi mutantov Red Del. je najvhodnejšia do vyšších polôh (mrazuodolnejšia). Tiež by mala byť veľmi dobre tvarovateľná, aj do prísnych tvarov. Predpokladám že si bude vyžadovať prebierku a najmä prerieďovanie starnúcich krátkych plodonošov a zmladzovací rez. Ale ako vravím, na prezentovanie osobných skúseností je priskoro. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 13.1.2017 11:29

Já jsem se taky nechal nalákat tou informací, že Red Chief je vhodnější do vyšších poloh než ostatní mutace R.D. a jeden stromek jsem loni vysadil. S pěstováním klasického Red D., Starkingu, Starkrimsonu, Red Spur D. mám dlouholeté zkušenosti, ale už je to dávno.  Bylo pár roků, kdy byly plody pěkné. i sladce chutné. Bohužel víc bylo těch, kdy plody byly menší, dužina zelená, chuť kyselosladkohořká. Rozdíly v kvalitě dužiny a ve skladovatelnosti mezi jednotlivými mutacemi jsem neviděl žádné, lišily se pouze v charaketru růstu a barvě slupky.. U Red Chiefu mě trochu mate ta udávaná skladovatelnost do decembra. Všechny starší mutace vydržely o mnoho déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika