Vylamování vlků během léta



Stránky: 1,  2   
Hana Vaňková - (2) - 47.2 (?) 
13.7.2008 9:04, zobrazeno: 22492x
Dobrý den, v literatuře jsem se dočetla, že pokud vylomíme vlky během léta, příští rok nevyrostou, pokud jindy tak ano. Je to pravda? Pokud je v létě - během vegetačního období vylomím - neuškodím stromu (je starý tak 30 a více let)? Platí to i pro hrušně? Rozumí se pojmem vlky i "víceleté vlky"? Děkuji za pomoc.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 13.7.2008 12:04

Vylomení vlku zazelena je dobrý počin a stromu neuškodíte. Rány se velmi rychle zahojí, jde to snadno a výhony se odstraní i se spícími pupeny při bazi. To při odstranění nůžkami vždy nedocílíte. Víceleté vlky asi tímto způsobem odstranit nepůjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 16.7.2008 20:02

Lepší je vylamovat za zelena. V současné době už mají zdřevnatělé báze. Můžete zkusit i ty víceleté, jestli máte dost síly. Možná ale při takovémto zásahu vzniknou lízance. I ty lízance se ale zpravidla dobře hojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 96.24 (?), 17.7.2008 11:17

Před pár roky jsem byla úplně "totální neznalec a začátečník" a ve své nevědomosti jsem víceleté vlky zastřihla cca na 2 očka, příští rok, pokud něco vyrazilo, tak rovněž. Pak se zřejmě unavily opakovanými zásahy, vytvořilo se z nich plodonosné dřevo-dnes už plodí, možná tam bylo víc štěstí než rozumu. Už bych to neopakovala, vypadalo to ty první 2 roky hrozně. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.2 (?), 17.7.2008 17:21

No, v literatuře jsem se dočetla, že vlky opravdu po tak dvou letech plodí - v případě jabloní a hrušní na postranních výhoncích. Pokud píšete, že byste takto již nepostupovala, co tím myslíte, seříznutím na dva pupeny, nebo odstříhnutím nůpžkami:)? Zdraví začátečnice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.2 (?), 17.7.2008 17:18

Inu jsem amatér- lízance znamená něco jako strhnutí kůry?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.2 (?), 17.7.2008 17:17

Děkuji za odpověď. Pro upřesnění. Pokud budu tedy chtít vylomením odstranit víceleté vlky - nepůjde to, protože budou příliš tlusté. A pokud je ustřihnu během léta nůžkami (po úrodě), vyrostou znovu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.7.2008 21:11

Jednak by bylo dobré přesně vymezit, co myslíme pojmem vlk. Někdy se tak nesprávně nazávají i konkurenční výhony.
  Dále je třeba se zamyslet, proč se vlky tvoří. Často je příčinou jejich tvorby (pravých vlků, nikoli konkurenčních výhonů) stárnutí či chřadnutí stromů. Hledat opatření, aby se vlky netvořily
  Potom je rozdíl, jestli chceme vlk odstranit, aby se pokud možno neobnovil - tam je nejlepší vylamování zazelena nebo přeměnit vlk na plodonosný obrost (vhodný je řez na spící pupen, jak bylo intuitivně zmíněno) anebo vlkem nahradit chybějící či usychající kosterní větev - tam je nejlepší výběr nejlépe postaveného vlku a jeho zapěstování - např. přihnutí do optimální polohy.
   V odstranění vlků po sklizni nevidím žádný smysl, růst je ukončen a rány se do zimy nezahojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.2 (?), 18.7.2008 16:12

Je pro mě těžké říci-definovat, zda to "vlk" opravdu je, nebo zda je to konkurenční či jiný výhonek, neboť nevím, jak se tyto liší. Stromy jsem nafotografovala, pokud tedy nebude mít nic proti, poslala bych Vám fotografii, jak to vypadá (jeden strom).

Ještě nerozumím tomu, jakto, že se rána po vlku nestihne zahojit, když se (alespoň podle literatury) doporučuje odstraňovat vlky od listpadu do začátku března. Jsem z toho už jelen:). Kdy byste vy doporučil vlky nebo téíměř vlky odstranit - hned?? Děkuji za odpověď:). Jelen:)).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 18.7.2008 17:08

Někdy hned, když rostou, pokud jsem zrocvna u stromu,  někdy až za rok při průklestu. Nevidím ve výhonech, které rostou tam, kde nechci až takovou zhoubu. Listy asimilují na vlcích taky.
. Neznám veškerou literaturu, ale od listopadu do března na stromy nesahám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika