Více odrůd na jabloni



čmelda - (23) - 150.19 (?) 
21.7.2014 20:41, zobrazeno: 4727x

Zdravím všechný přítomne i nepřítomne.

Rád bych si pořídil nějakou jablon na které by bylo více odrůd. Je mi jasné že by měli být možna co nejvíc podobné do vzrůstnosti.Jedna se mi spíše o techniku jak to provést. 

a) mám vypěstovaný semenáč, korunku nechci mít založenou hned u země-zkrátim si na potřebnou výšku a pak naočkuju(naroubuju) vybrane odrůdy(ja max.2)

b) mám 3.lety stromek, jak to udělat kdybych chtěl doroubovat(doočkovat)? Musím zakrátit všechný větve, nebo jen tu vybranou?

Nebo jaký je ten správný postup? Díky všem za radu

Radim

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 22.7.2014 7:09

To, co hodláte udělat je chvályhodné, ale má své záludnosti, které se projeví ne hned, ale později : ad a) semenáč bych rouboval tak, že spodní patro by byla letní, ranější odrůda, další patro podzimní a horní, třetí patro zimní.Jde to (a mám to tak), ale za dodržení určitých zásad, které naznačujete,  ad b) na dálku se těžko radí, postupně bych přerouboval větévky podle svých představ.zakořeněný zdravý stromek na jednorázový hluboký zásah reaguje většinou hustým obrostem s vlky.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.7.2014 8:42

Ideální je, když máte 2-3 letý stromek se zapěstovanými rameny. Na každé (nebo jen na terminál) můžete naštěpovat libovolnou odrůdu. Zakrátit musíte všechny, aby se očka (roub) dostal na povrch koruny, jinak neporoste. Problém je trefit ty správné odrůdy k sobě.
1. Měly by mít podobnou vzrůstnost, jinbak bude strom nesouměrný a ani řezem to neupravíte (jedna větev bude vždy silnější)
2. Jablka by se měla lišit barvou (abyste v koruně věděl, co trháte)
3. Odrůdy by se měly lišit dobou zrání, aby pěstování více odrůd mělo smysl. Protrháním ranější odrůdy umožníme, nárůst větších plodů té pozdnější. Říká se, že strom se dřív vyčerpá (neodpočine si). Je to možné, ale takové stromy mi vesele plodí už přes 30 let.
4. Možná nejtěžší je trefit charakter plodnosti. Podařilo se mi nakombinovat několik stromků s odrůdami, které sice nevykazují velký rozdíl ve vzrůstu, ale v plodnosti ano. Strom dobře nepozná, že nese dvě odrůdy a při červnovém propadu téměř kompletně propadne jedna odrůda a druhá je zavalená tak, že bez probírky by se strom polámal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.19 (?), 22.7.2014 20:46

Děkuji Všem za odpověd, 

pane Vysloužil, ještě dotaz, poroste to když to třeba naočkuji v potřebne výšce? Nebo se očka neujmou... konktétně: mám semenáček jaderničky, ustřihnu to v nějaké výšce a do boku naočkuju vybrané odrůdy. Ty pak nechám růst, a třeba s nimi i výhon z podnože... připada mi očkování pohodlnější než roubování za kůru. 

Děkuji

Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.7.2014 22:47

Způsob štěpování může být libovolný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.84 (?), 18.8.2014 11:53

Při očkování neskracujte výhony až na jaře aby ste měl jistotu ujmutí jinak se dá přeroubovat ještě na jaře když se očka neujmou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kaacaa - (3) - 50.102 (?), 5.4.2024 10:31
Dobrý den, doporučili byste prosím na Julii naroubovat Merkur, případné Sirius? Letos jsem neuváženě zakoupila Julii na mm106, ale tolik letních jablicek zřejmě nespotřebujeme a lákají mne i další odrůdy při omezeném místě na zahradě. Pochopila jsem zde z diskuzí, že je dobré respektovat podobnou vzrustnost a také dobu zrání. Nejblíž, i když stále mozna dost daleko zráním je právě ten Merkur nebo Sirius, další mám vybrán Topaz a Ametyst, v druhé řadě Rubinolu a Pinovu, kdyby se mi zadařilo zkombinovat více odrůd na celkem tři stromy. Líbí se mi větší stromky, uvažuji tedy podnož minimálně mm106 a vyšší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika