Určení velmi chutného jablka



Stránky: 1,  2,  3   
host - 104.146 (?) 
30.1.2014 20:22, zobrazeno: 21473x

Zdravím. Moc bych byl rád, kdyby se podařilo určit odrůdu tohoto jablka. Strom je asi před 20 lety přeroubován. Plodí hodně. Odrůda by měla být Dukát, ale moc se mi to nezdá. Je docela dost pihovaté.

-šlo jíst ze stromu už v září a stále ho mám, skladovatelnost dobrá

-plodí ve shlucích, na krátkém dřevě, plody střední velikosti

-Chuťově výborné, je charakteristicky nakyslé (i nyní), voňavé, řekl bych, že podobně chutná asi coxova reneta.

-Dužnina je nazelenalá

Nemůže to být třeba Clivia?

Honza Kratochvíl


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.43 (?), 30.1.2014 20:42

Když měl táta Dukát, tak nějak takhle vypadal... Mně moc nechutnal, protože nebyl tak sladký...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.1.2014 21:21

Dukát (a většina kříženců Coxovy) nemívá tak lesklou slupku, ale fotka může mást.. Škoda, že všech 5 jablek je vyfoceno z jedné strany, nejsou vidět žebra a kalich.. Připomíná mi Jonathan nebo některý z jeho kříženců. Idared by se asi ze stromu jíst nedal. Clivia má plody do tvaru kužele

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.146 (?), 1.2.2014 10:50

Bude to asi opravdu jonathan. Trpí na jonathanovou skvrnitost plodů a padlí.  Podle popisu z knihy Kamenický, Kohout 1957. Uvádějí i často ostré přechody mezi barvou (žlutá - červená), líčko purpurově červené, neznatelné žíhání a střední až menší plody, charateristická chuť a vůně. Ta dělá to jablko zatím nejlepší co jsem kdy jedl. Žádný rubín se mu nevyrovná. Posílám další fotku.

Honza Kratochvíl


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.146 (?), 1.2.2014 10:53

Další foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.146 (?), 1.2.2014 10:55

letorost

letorost
letorost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 1.2.2014 13:35

Podla foto by to mohol byt aj Jonared, ale z ffotiek si nie som isty, hoc ich mam zasadene vedla seba.

Pokial ide o chut tak u mna je takisto top, aj napriek vsetkym neduhom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 134.138 (?), 1.2.2014 16:05

Pôvodne malo neznáme jablko chuť koxovky a teraz jonatán? To sú diametrálne odlišné chute a každá je špecifická. Ak by sa dala cez internet poslať chuť dužniny, bolo by to jasné natotata. Jonathan to nie je. Ten má plody symetrické, bez hrbolatosti a svalcov a rodí na dlhšom dreve- podobne ako na snímke holého konárku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.146 (?), 1.2.2014 19:30

Stromy plodí na delším dřevě a pamatuji si, že plody byly v často v hroznech. Proto taky některé částo plodů nevybarvené. Stopka je krátká.

To s tou chutí coxovky byl asi omyl. Nikdy jsem ji nechutnal tak nevím. Příjde mi, že ta chuť tohoto je dost specifická a třeba daleko zajímavější než odrůdy jako rubín, bohemia, atd. Jonared to může být taky. Nebo to může být kdovíjaká vzácná odrůda. Podle fotky bych se neřídil. To by také mohla být třeba Gasconieho Reneta atd. Já myslím, že to bude něco od Jonathanu a to především kvůli specifické pihovitosti. Dukát má podle popisů dost výrazně žlutou dužninu, což nesouhlasí. Kdyby mi nějaký znalec to jablko identifikoval, tak mu ho klidně pošlu poštou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 104.146 (?), 1.2.2014 19:31

Dukát


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika