Úprava korunky



host - 182.227 (?)
23.11.2014 9:35

Jo, nechal bych to až na časné jaro, třeba únor, březen.Kdoví jaká bude zima.P

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 22.11.2014 18:23, zobrazeno: 6462x

Zdravím vespolek.

Taky na mně došlo. Prosím o názory, jak to nejlépe zapěstovat. Je to Red Melba, koupená na internetu, vybírat nešlo. Chtěl bych se pokusit o kotlovitou korunku, ale nezdá se mi malý rozestup v rozvětvení - detail je na obrázku. Uvítám dobré rady - dobrou radu dá ti každý přítel, málokterý ale peněz pytel.

detail rozvětvení
detail rozvětvení
Stromek
Stromek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.227 (?), 22.11.2014 18:38

Hezký stromek, jen by mohl být červenější.Řez Vám určitě poradí.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 22.11.2014 18:50

Ty spodní větvičky jsou asi červené dost, takže jsem možná trochu naslepo.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 23.11.2014 9:11

Jestli chcete kotlovitou korunku, můžete stromek ostříhat klasicky, odstřihnout spodní menší větvičky, obě boční zakrátit na několik oček, střední ponechat o něco delší a na střední i na bočních v průběhu roku pěstovat z rašících pupenů větve tak, jak chcete.To už uvidíte sám, jak Vám budou růst.Že jsou boční větve blízko sebe u jádrovin zase až tak nevadí.

Anebo můžete si založit korunku dle svého.Ostříhat boční větve a založit novou kotunku ve výšce jakou chcete.Můžete použít Zahnův řez, ale zase tak nutný není.Na první pohled to vypadá, že je to škoda.Ale jestliže boční větve zkrátíte třeba na 10cm, nové větve Vám vyraší z ponechaného pupenu na boční větvi.Je to jen pupen.Ale ten samý pupen je i na terminálu.Takže neodstřihnutím boční větve jste ušetřil těch 10 cm.To je zanedbatelné.Říkám, jestli stromek ostříháte na terminál, založíte novou korunku anebo ne, je v podstatě jedno.Stromek je hezký, dobře živený, takže problémy spíše nebudou.Určitě Vám někdo napíše i jiný názor.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.11.2014 9:17

Kotlovitou korunu u jabloně nazaložíte pouhým ostříháním při výsadbě. Při jakémkoli řezu bude mít stromek tendenci vyhánět z horních pupenů terminál a konkurenční kolmé výhony. Nezbytné budou zásahy za vegetace - buď ty kolmé výhony odstraňovat nebo je vyhnout a vytvořit z nich základ ramen. Takře když zkrátíte všechny letorosty řekněme na 3 pupeny, nic zlého se nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 23.11.2014 9:35

Jo, nechal bych to až na časné jaro, třeba únor, březen.Kdoví jaká bude zima.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 23.11.2014 12:15

Ok, tak nějak jsem to zvažoval. Ctěl bych ty výhony využít a neoddalovat tvorbu koruny. Jinak stromek přišel přepečlivě zabalený, v krabici zvíci 40 x 40 cm, 2 metry dlouhé. Kořeny ve vlhkých pilinách. Akorát pokud jde o výšku, nevěděl jsem co dostanu, tvar tam nebyl uvedený. Objednal jsem naslepo. Podnož je M26.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 23.11.2014 20:51

Melba na m26 žádný velikán nebude. Kotlovitou korunu bych toleroval u bujných stromů, které chceme sklízet z dostupné výšky. Bojovat za každou cenu s apikální dominancí (vylamování vlků) mi nepřipadá smysluplné.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika