tzv. sloupové ovocné stromky - např. jabloně



host - 46.80 (?)
20.1.2012 9:30

Přikláním se také k přeroubování stávajících jabloní snad kromě astrachánu to je stařičká krajová odrůda, a té bych nechal soliterní funkci na zahradě i když asi střídá. Co se týče jalovců verzus hrušní dá se to řešit ještě postřiky.

Jinak třeba řádku "slopovek" si můžete dát i bez drátěnky, ale chtějí dát do lepší půdy, takže kompost smíchaný s původním substrátem ostatně tak se do obecně dělá. Můžete přidat i kravinec ale nesmí se dotýkat při sázení kořenů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 49.50 (?), 4.7.2010 15:24

Jabloň by měla mýt jen jeden výhon ty ostatní můžete použít jako rouby mě se to také stalo může to býti v důsledku předčasného odlistění výhonů při vyzvedávání ve školce koncový pupen je nevyzrálí a následkem toho vytvoří náhradní výhony.To se stává i u jehličnanů když se poškodí koncový pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.116 (?), 16.8.2013 15:38

Zásadou u pěstování sloupovíté odrůdy je ponechávat terminál a nikdy nezakracovat! a boční růst v jarním a letním sestřihu hlídat pokud nechcete pěstovat do   V nebo   U   tvaru ale pak nestačí rozestupová odstupovost 06m.  min.  K dotazu jednoznačně terminál nezakracovat podle odrůdy ale počítat s vegetační vyškou někdy přes 4m!! a boční vyhonky mít pod kontrolou a stříhat na 2očko aby se zachovaly plodnice 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?), 18.8.2013 19:39

Ja som sa pred 3 rokmi rozhodla kúpiť 2 slĺpovité hrušky :Saphiru a Decoru. Tento rok mi prvý krát zarodila hruška Saphira. Čo sa týka rezu, som z toho úplný jeleň. Saphira zarodila na konci konárikov. Bočné konáriky u oboch hrušiek rastú ako divé. Saphira je vysoká asi 2 metre a Decora asi 3,5. Robím rez ako na ovocnej stene (za tretím až štvrtým očkom skrátim výhon, druhú vlnu výhonov za 3. očkom...). Okrem toho ich ale aj tvarujem do vodorovnej polohy??. Nechávam ich dlhé tak 30-40 cm.  Keby som ich rezala za 2. očkom, tak mi aj tak vyženú polmetrové výhony druhej vlny ktoré rastú prísne vertikálne- ja ich tvarujem. Prikladám foto oboch hrušiek. U Saphiry mi v máji čosi zlikvidovalo terminál- odumrel, takže smola, niektorý konárik musí zaujať jeho miesto. Ak má niekto foto rodiacich stĺpovitých hrušiek alebo jabloní, potešili by. Ako tvarujete a režete tieto hrušky a s akým výsledkom? Zdravím. Daniela 

Saphira 1
Saphira 1
saphira 2
saphira 2
Decora 1
Decora 1
Saphira 3
Saphira 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.52 (?), 18.8.2013 22:07

Pokud vím, sloupovité stromky - baleríny, jsou pouze specielní odrůdy. Jenže prodejci jako sloupovité prodávají i odrůdy, které sloupovité nejsou. Hruška Decora rozhodně sloupovitá není.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.8.2013 8:50

Krom sloupovitých jabloní není sloupovitého nic. Jsou to obyčejné odrůdy hrušek, třešní, višní. švestek, naštěpované na slaběrostoucích podbnožích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 92.219 (?), 19.1.2012 9:19

Dobrý den, mám nevelkou zahradu ne které mám deset stromů jejich stáří se pohybuje mezi dvacetti až čtyřicetiti lety. Uvědomuji si nutnost výměny většiny stromů, ale nevím zda opět koupit čtvrtkeny, zákrsky a nebo raději vysadit ovocnou stěnu z ze sloupovitých stromků.Nemohu se rozhodnout nejen proto, že si nejsem jistý, zda by se mi někdy vrátily náklady. Zahrada začína na vrcholu asi tři metrového břehu, na jehož spodní straně je silnice a chodník a jedná se o suchší oblast. Okrajové místa přesychají. Nevím zda by bylo vhodné do těchto míst sadit sloupovité ovocné stromy.Mám obavy že slabě rostoucí podnože by zde živořily V součastné době je tam Idaret, Anstrachán červený, Šampion,golden, hrušky Wiliemsova a přeroubovaná Boskova lahvice na Lukasovu a Pařížanku. Broskve a meruňky jsem již vykopal. Jabloně rodí jeden rok silně a následující mizerně, a hrušky díky aktivitám obecního úřadu, kteý vysadil na břeh desítky jalovců jsem již tři roky nesklízel.Stojím před rozhodnutím, zda risknovat výsadbu sloupovitých stromků, nebo nadále pokračovat s se čtvrtkmeny a nebo utvořit nějakou ovocnou stěnu po okraji pozemku, abych upřostřed zachoval zahradu zeleninovou. Zajímal by mě Váš názorna můj problém

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.114 (?), 19.1.2012 9:44

Ty dvacetileté stromy by šlo snadno a úspěšně přeroubovat a bylo by škoda se jich jen tak zbavit. Jejich kořeny jsou hluboké, což je v suché oblasti výhodné. Pár nových sloupovitých stromků zkuste také vysadit, neboť na vyloženě slabých podnožích se neprodávají (já je mám většinou na MM 106 a M 26)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 160.23 (?), 19.1.2012 13:47

Dobrý deň! Pripájam sa k názoru ohľadne prevrúbľovania hlboko zakorenených jabloní. Pomalu rastnúce podpníky s pozitívnym vplyvom na kvalitu a vyfarbenie plodov bohužiaľ plytko korenia a vyžadujú kvalitnejšiu agrotechniku. Keby ste sa rozhodol staré stromy vykopať a vysadiť ovocnú stenu, jedna z možností je stena "bez rezu" systémom šikmo vysadených Bouché-Thomasových palmiet, ako to robí napr. p.Kotyšan. Chce to ale natiahnuť drôty. Ak nebude kvalitná agrotechnika, tak radšej menej náročnejšie podpníky, minimálne M26.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.80 (?), 20.1.2012 9:30

Přikláním se také k přeroubování stávajících jabloní snad kromě astrachánu to je stařičká krajová odrůda, a té bych nechal soliterní funkci na zahradě i když asi střídá. Co se týče jalovců verzus hrušní dá se to řešit ještě postřiky.

Jinak třeba řádku "slopovek" si můžete dát i bez drátěnky, ale chtějí dát do lepší půdy, takže kompost smíchaný s původním substrátem ostatně tak se do obecně dělá. Můžete přidat i kravinec ale nesmí se dotýkat při sázení kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.142 (?), 13.3.2012 21:49

Jabloně rodí jeden rok silně a následující mizerně - střídavá plodnost vzniká vysílením stromu nadměrnou úrodou v předchozím roce. Mám zkušenost, že jestliže se strom takto "rozkývá", nesnadno se toho zbaví. Jediný způsob je redukce násady protrháváním. To se ale těžko dodržuje v tržních výsadbách. Ale to není žádná novina, nýbrž "stará vesta".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika