Topaz nepřekonaný



Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 236.130 (?)
26.10.2016 8:55

Dobrý den pane Petře z Pardubic. Chtěl se se Vás zeptat, jak jste letos spokojen s Topazem?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 3.10.2016 22:25

Včera večer a v noci pršelo a už jsou hned vybarvenější. Nejvíce ty dole. Každý den je znát. Ještě přízemní mrazík a budu sklízet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 27.83 (?), 5.10.2016 22:23

Dnes jsem narazil ve Florencii na Topazy na trhu, tak jen pro ilustraci, že ani italské slunce u Topazu vínovou červeň nevykouzlí (připletla se jim tam nějaká ta jablíčka jiné odrůdy)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 236.130 (?), 26.10.2016 8:55

Dobrý den pane Petře z Pardubic. Chtěl se se Vás zeptat, jak jste letos spokojen s Topazem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 26.10.2016 9:36

Díky ptákům jsem sklidil jen pár jablek. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 25.7.2017 14:42

U mne je tedy Topaz překonanýsad. Možná bych našel výše své nadšenější příspěvky, ale po cca 6 letech zkušeností na dvou zahradách (220mnm a 520 mnm) bohužel musím konstatovat - není to rezisten ani náhodou! Krom toho, že v nižší poloze mi v předešlých letech výrazně trpěl na padlí, letos je silně napaden strupovitostí a to dostal předjarní a 1-2 časně jarní postřiky. Řekl bych, že po brzkém prolomení rezistence došlo k silnému napadení během 2-3 let a nyní se zdá více napaden než některé nerezistentní odrůdy (viz fota). Když k tomu přičtu určitý sklon k hořké pihovitosti, zůstává pozitivem pouze svěží kyselinková chuť od listopadu do března. Pak hnije uvnitř a duben je jeho labutí píseň (i skladovatelnost se mi zdá nadsazená). To jsem měl ještě letos v červenci ve sklepě bedničku poživatelných jonagoldů... Narouboval jsem jej na dalších cca 5 stromů, na některých navíc zdrobňuje, takže asi přijde čas částečné výměny.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.109 (?), 25.7.2017 16:41
Daník: Hm, nie najlepšia vizitka pre (ne)prekonaný Topaz... O prelamovaní jeho "rezistencie" sú správy aj z iných regiónov. Napriek všetkému sa zatiaľ nevzdávam snahy dopestovať také Topazy ako na foto 1 (hlboký predklon, páni z Čachtíc!). Zatiaľ sa mi darí Topaz len ako na foto 2 (nič moc). Jeho typická a nezameniteľná chuť by mi ale chýbala. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 25.7.2017 20:51

Nechci Topaz zatracovat, jen v mých podmínkách jej nelze trvale pěstovat bez postřiku, což bylo stran rezistentů mé očekávání. Chuťově stále patří v naší rodině koncem zimy k našim favoritům. Pokud máte jablek dostatek, jistě se tam dají vyselektovat červená pěkná jablka (jako v pravé bedýnce z března). Nedokážu posoudit jestli jablka paní jsou dílem nějakého klonu (Red), přezrání (které by ale nesvědčilo trvanlivosti, ani chuti), nebo nějaké kombinace mikroklimatu, vyšší chráněné polohy ap. (studená rána, horké slunné dny).

PS - Topazu zdar, ale na jeden už jsem picnul Admirállaugh...a až nebudu zvládat pihovitost, třeba se obloukem vrátím k Rubínůmsmiley


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 25.7.2017 21:21
Daník: Trochu nedorozumenie - páni x paní. Páni je mn.číslo od slova pán, tou formuláciou som len chcel vzdať hold pestovateľom z Čachtíc, ktorí už roky dopestovávajú takéto nádherné Topazy. Nie je to Topaz Red, nejde ani o prezretie, majú tam mimoriadne priaznivé podmienky (kopcovitý terén s výraznými diferenciami v denných a nočných teplotách pri dostatku slnka koncom jesene). Inak ten Admiral Vás asi nesklame, možno v prvých rokoch mu doprajte postreky vápnikom na list ako prevenciu pehovitosti (u mňa ju ale nemá) a nedávať dusík. Bohemia je tiež parádne jablko, ale dĺžkou skladovania sa Admiralu nemôže rovnať. Možno ako istá náhrada za Topaz by mohla fungovať rezistentná Lucy (Topaz x Fuji), ale nechcem predbiehať - tento rok bude prvá úroda, som veľmi zvedavý. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Fiala_petr - (31) - 9.161 (?), 20.8.2017 16:33

Topaz mám jako mladý stromek(4 roky), listy zdravé bez postřiku. Je pravda, že má tendenci růst kolmo (svisle), ale dá se tvarovat a mšice taky mají o něj zájem. Zatím spokojený. n.v. 300m.  MSK Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.8.2017 10:19

Obě odrůdy se pěstují v sadech a obě najdeš i v obchodech. Možná ne u Vašeho bydliště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika