Topaz nepřekonaný



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.111 (?)
29.9.2016 19:40
Topaz - obľúbená odroda Petra z Pardubic (a nemyslím to vôbec ironicky, ja mám napríklad takú favoritku v Rubinole). Zdá sa mi, že okolo Topazu je v tejto sezóne nejaké podozrivé ticho. Ako sa Vám s ním darí - tí čo ho pestujete? U mňa tento rok asi nič moc, čo do množstva určite, a zdá sa že to bude poslabšie aj čo do kvality (foto 1,2). Prikladám fotku Topazov z Čachtíc, neviem ako to tam tí chlapci robia, ale takto vyfarbené Topazy som ešte nemal... Snáď ich nepolievajú krvou mladých panien (v Čachticiach svojho času "řádila" údajne Báthoryčka. :-) IH



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.111 (?), 29.9.2016 19:40
Topaz - obľúbená odroda Petra z Pardubic (a nemyslím to vôbec ironicky, ja mám napríklad takú favoritku v Rubinole). Zdá sa mi, že okolo Topazu je v tejto sezóne nejaké podozrivé ticho. Ako sa Vám s ním darí - tí čo ho pestujete? U mňa tento rok asi nič moc, čo do množstva určite, a zdá sa že to bude poslabšie aj čo do kvality (foto 1,2). Prikladám fotku Topazov z Čachtíc, neviem ako to tam tí chlapci robia, ale takto vyfarbené Topazy som ešte nemal... Snáď ich nepolievajú krvou mladých panien (v Čachticiach svojho času "řádila" údajne Báthoryčka. :-) IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.8 (?), 29.9.2016 21:24

Letos čekám první "úrodu" z brutálně přeroubovaného Vilémova. Pár plodů tam je, něco si vzala hořká pihovitost. Horší bude dát v předjaří stromu tvar - na starém Vilémově roste Topaz velice bujně, navíc tam potřebuju nechat i vnitřní větve kvůli zavalování docela velkých průměrů po roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.52 (?), 2.10.2016 20:30

Většinu plodů Topazu jsem už musel sklidit, protože začaly padat. Asi i díky hustému větvoví a tím i horšímu přístupu světla-slunce k plodům, jsou tyto ne moc dobře vybarvené.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 2.10.2016 20:52

Já mám takto spoře vybarvené Topazy i na celodenním slunci, ty červené bude nějaká RED mutace. Dnes jsem je sklidil skoro všechny, pokud bych je nechal déle, ještě by se trochu více vybarvily, ale na úkor skladovatelnosti. Docele špatně se trhaly, mají velmi krátkou stopku a nezřídka držela líp na stromě než v jablkufrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.10.2016 21:06

Letos - vzdor slunečnému září - mi Topazy skutečně přijdou méně vybarvené. Ty nejhezčí protrhám za 2 týdny (kdyby přišly nečekané mrazy), zbytek nechávám na začátek listopadu. I tak mívám pocit, že by na stromě mohly být ještě déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 2.10.2016 21:10

Mně ještě docela drží a vybarvené taky moc nejsou. Noční chlad a vlhko je teprve vybarví. Mám je ale letos dost rzivé (i Golden Del.). Asi díky mrazíkům po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 3.10.2016 6:51

Ano, hlavně ty rozdíly v teplotách, které podporují vybarvení a které jsou tady dost výrazné, chyběly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.12 (?), 3.10.2016 7:57
Nejsou zatím tak hezky vybarvené jako loni, ale není všem dnům konec. K těm z Čachtic nemají daleko, fotka je týden stará.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.216 (?), 3.10.2016 0:32
Pre Daníka: Tie Topazy z Čachtíc sú klasické Topazy, nie je to Red Topaz. V skutočnosti boli ešte krajšie ako na fotke. Bolo to na výstave v Trenčíne v r.2015, v kategórii profi-pestovateľov skončili na 3.mieste (vyhrala Evelina, 2. Golden Delicious Reinders). Finta musí byť v technike pestovania, zrejme majú stromky presvetlené a plody sú vystavené slnku, možno to pestujú na kordónoch alebo systémom Tatura Trellis. A určite aj mikroklíma, Topazu prospieva to striedanie teploty deň-noc ako píše Kuky. Každopádne by som sa do tých Čachtíc rád niekedy pozrel ako to robia. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 3.10.2016 8:54

Moc tomu nevěřím, možná se prodával stromek jako klasický, ale byla to mutace. Já už si koupil spousty sazenic, ze kterých se vyklubalo něco jiného. Nevím, co by mohlo víc Topaz vybarvit - mám ho na celodenně osluněném místě, posledních 14 dní bylo ráno i kolem 5 st a přes den letní teplo, stále slunečno... Takže příčiny budou jinde. Stejně barevně dopadly i na jiných přeroubovaných podnožích - asi jako na fotkách Petra z Pardubic, ale to už je maximum, kdy jsou podle mě už mírně za sklizňovou zralostí a zkracuje se skladovatelnost, nemáte-li chladírnu s řízenou atmosférou. Mutace (pupenové) mohou vznikat i spontáně na některé větvi, mě takhle na jedné větvi Rubínu rostly tmavě červená jablka.

Jinak letos u mně Topaz trochu strupovitosti, ale jen na listech, začátkem léta dost padlí a stále víc než 10% fyziologické skvrnitosti přes zcela pravidelné postřiky (Kalkosol, ledek váp.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika