Termíny řezu a střihu, kdy je na co čas



Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
7.11.2013 11:24, zobrazeno: 10793x

V ne/jednom sousedním vlákně odbočila diskuse k tomuto tématu. Je lepší řez zimní, předjarní, jarní, letní či jejich kombinace? Jak to děláte Vy či máte zajímavé příklady z praxe?

S.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.11.2013 11:56

Připomenul bych, že mimo tvatování je řez jabloní způsobem jak ovlivnit diferenciaci pupenů a preferenci distribuce živin.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 155.121 (?), 7.11.2013 12:04

Já řežu celou zimu. Jdu se proluftovat na zahradu a při té příležitosti ostříhám jeden, dva stromky. Jednou jsem měl na Silvestra hotovo. Révu řežu během února. Hlavně musí být umrzlo, abych nebyl jako bahňák. Úroda je pěkná vždycky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.11.2013 12:11

Kuky, neřeknu Vám, jestli je to dobře nebo špatně, neznám Váš sad.

Odpovím Vám otázkou : Kolik kg "dřeva" vyřežete z jednoho stromu a kolik kg ovoce z něj sklidíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.129 (?), 7.11.2013 12:31
Myslim, ze jsou zajimavejsi temata k diskuzi. Je naprosto jasne co motivuje velke podniky, majitele vetsich sadu a nedockavce k predjarnimu rezu jiz behem zimnich mesicu. Loni jsem byl tez tlacen casem a mel velke plany. (Nasleduje ponauceni.) Inu zacal jsem s rezem v druhe puli unora. Vzrostle stromy Coxovy, Gascoigneho, Ontario, Oldenburg. Prosvetleni + semtam nejake to zmlazeni. Jake bylo moje prekvapeni, kdyz Ontario v naslednych mrazech (Z svah v 380m. na Hane) velmi silne namrzlo. Ostatni nic. Je znamo, ze je mene odolne ve dreve, ale aby pak nasledne odesly 2/3 zdraveho stromu, to jsem necekal. Pro me z toho plyne nasledujici-rezat lze i v listopadu, ja to vsak uz znovu nehodlam riskovat a budu se drzet brezna. Zdravi Mittwoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 155.121 (?), 7.11.2013 12:54

Na starším Idaredech vyřežu hodně málo a jeden strom dá tak 70 kg kvalitních jablek + něco na mošt. Golden dal asi 30 kg + 20 kg na mošt, ale dřeva dá mnohem více, než Idared.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 7.11.2013 12:28

řez jabloní způsobem jak ovlivnit diferenciaci pupenů a preferenci distribuce živin.

Jednodušeji řečeno, řežu proto, abych udržel rovnováhu mezi růstem a plodností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.7 (?), 7.11.2013 13:20

My mame len 4 ovocne stromky a par korenoch hrozna. No a este aj nejake tie ribezle. Som absolut amater a neskuseny zahradkar. Stromky som akosi nestihol rezat. Cez zimu mi niekto povedal, ze najlepsie je skoro na jar, aby to nezmrzlo. Potom som natrafil na radu, ze na jar sa moze cez rany dostat monilioza alebo ine choroby. Potom som si myslel, ze je lespie strihat az po odkvitnuti. Skoda strihat kym strom nezarodi, niekto povedal. Pocas leta bolo 35 st skoro stale, to je blby cas na strihanie stromkov. Hned po 35 kach prisiel skaredy a dazdivy september. Potom prisli dovolenka a povinnosti a neskoro na jesen kto by rezal stromky, ved sa rany nezahoja... Cez zimu mi niekto povie, ze najlepsie je to nechat na jar, aby stromky nezmrzli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 7.11.2013 14:11

Víte, i když (podle vás) nezkušený, máte pravdu. Je mnoho vlivů, které se týkají řezu. Počasí, stav vegetace, volný čas sadaře atd., etc. Když je strom olistěný, není do koruny pořádně vidět. V mrazech se tam sadaři nechce a ani stromu to neprospívá. Taky proto se myslím u nás ustálil předjarní řez jako optimální. Únorové slunce už trochu hřeje a velké mrazy z přelomu ledna a února jsou obvykle pryč. V okolí vídám mnoho zahrádek, kde stromy jsou po jaru oholené. překvapivě i po tomto "nelogickém" řezu pěkně přirůstají a mají pravidelné úrody. Podstatně víc než řez u nás úrodu ovlivňuje počasí, zejména jarní mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.140 (?), 7.11.2013 14:43

Řez provádím zásadně podle individuálních potřeb stromu.Potřebuje-li povzbudit v růstu, řežu i v 1/3 března.Pokud chci omezit růst, stříhám klidně až v dubnu.U mě převažují tvary štíhlého vřetene a ke každému přistupuji individuálně.Střih může u mě být rozložen třeba i na období 3÷4 týdnů.Po zapěstování vřeten je poměr mezi růstem a plodností ve valné většině v rovnováze.Proto nejčastěji stříhám na pomezí března a dubna.Vřetenu velmi prospívá také letní řez.A opět přistupuji ke každému stromu individuálně dle jeho potřeb a nepřehánět.Na jaro mě většinou zbývá spíše kosmetické doladění. Zdraví Mičurin II.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika