Suché nebo jen nemoné jablonové aleje



Stránky: 1,  2   
čmelda - (23) - 145.130 (?) 
16.6.2014 12:15, zobrazeno: 6639x

Zdravím, mám možna takovej blbej dotaz. Letošní rok jsem si u nás na Opavsku všiml zvláštnihi jevu. Kolem cest jsou doslova kilometry jablonových aleji naprosto bez listi. Bohužel nemám čas a odvahu zastavovat na rychlých cestach a fotit to nebo zkoumat. Máte někdo podobnou zkušenost nebo vysvětlení.

Díky

Radim

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 139.23 (?), 16.6.2014 13:35

U nás jsou to většinou jednotlivé stromy, zanedbané, olámané a některé uschnou nedostatkem péče. Suchem obvykle netrpí, stékají k nim dešťové vody. Závažné choroby na nich většinou nevidím. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 16.6.2014 13:42

Všiml jsem si téhož u nás v Jižních Čechách. Kolem silnic je mnoho uschlých jabloní, mnohem více, než tomu bývalo po zimě v minulých letech, přestože letošní zima byla mírná a posypové soli se spotřebovalo mnohem méně. Vysvětlení nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.6.2014 13:43

Může se jednat o holožír jednoho motýla, co normálně žije na střemchách. Snad to Josef dohledá. Letos jsem to opět viděl na alejích podle I/35ky ale předpokládám, že stromy do podzimu obrostou novým listím. Přežijí, bohužel ale příští rok nebudou mít plody.

Zajímavé je, že v následujících 3 letech po takovémto holožíru je strom jakoby ošetřený repelentem, nejdou na něj ani mšice. Podle situace a počasí se ta kalamita opakuje asi potřetí s cyklem cca 5 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 16.6.2014 14:03

Nemyslíte housenky předivky zhoubné? Ta ale dělá na stromech pavučiny a stromy jsou celé obaleny do bílého pavučinového závoje. U nás to ale vypadá jinak, na stromech nejsou žádné závoje, postiže jabloně jakoby vůbec nevyrašily. A nejedná se o celé aleje, nýbrž jen o osamocené jednotlivé stromy v nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.6.2014 14:12

Ano, předivky udělají závoje, pak jim to ptáci roztrhají a většinu zkonzumují. Při náhodném průjezdu po ofenzivě ptáků ty stromy vypadají suché. Pokud nerašily, bude to jiný problém.

Obecně však byla letošní zima mírná, tak to co bylo už loni suché, silničáři vykáceli. Pokud tedy Radim viděl kilometry se stejným zdravotním stavem, usuzoval bych na ten letošní holožír. Chtělo by to foto, jestli no nebude jiný zdroj holožíru než předivky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 150.19 (?), 16.6.2014 16:53

Popravdě jsem žádne závoje neviděl. Myslím že stromy i kvetly a najednou bum. Strom vedle stromu, ne jen některe. Mě to celkém nevadi (pokud znovu vyraší), z jedniček stejnák jablka nesbírame, ale na těch obecních cestach mě to štvě, protože vlastní zahradu zatim nemame a jsme si vždy sbírali jak do sklepa tak do sudu.

Radim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 16.6.2014 17:12

V pozdním jaře, před několika málo lety jsme se zašli podívat do dubového lesa, zda již nerostou houby.Totální holožír snad tříhektarového lesíku a viník byl jasný.Pod stromy mraky uhynulých chroustů a v korunách požírali již jen zbytky.Nikdy bych nevěřil, kdybych to neviděl, že tohle na takové ploše dokážou.Nevím, zda i tady to mohli mít na svědomí chrousti, ale jedna z možností to je.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.236 (?), 19.6.2014 10:55

není to holožír. Mám na zahrádce tři jabloně z nichž jedné kompletně uschly listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.119 (?), 19.6.2014 11:22

U nás takhle řádí bourovec prsténčivý. Soustavně likviduje alej mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Usychání stromů může způsobit i úlet herbicidu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika