Stříhání stromků



Stránky: 1,  2   
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 125.4 (?) 
2.3.2014 19:41, zobrazeno: 14028x

Právě provádím na zahrádce sříhání stromkůa chci se zeptat na 3 otázky.

1. Zda při přechodu na nový strom dezifikujete nůžky a čím je dezinfikujete.

2. Zatírám rány barvou, mohu do barvy namíchat nejaký fungicid? A jaký

3. Na některých jabloních na kmenu mám černé fleky (různě veliké i 20 cm), jakoby od sazí a zdá se mi jakoby vyžíral kůru až na dřevo. Je to asi nějaká plíseň. Nevíte co by to mohlo být?

PavelO

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.6 (?), 2.3.2014 20:19

1) Pokud jsou stromy zdravé, tak neprovádím, jinak roztok hypermanganu.

2) U větších ran je lepší stromový balzám, který fungicid do barvy nevím.

3) Černé skvrny (už tu byla celá vlákna o tom) způsobuje Nectria galligena (rakovina), vyléčit se nedá, na omezení choroby účinkuje postřik Kuprikolem před rašení a po opadu listů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 125.4 (?), 2.3.2014 20:32

Lído děkuji za rychlou odpověď

1) Stromy mám různě napadené hlavně šárkou a pod. tak proto se ptám.

2) Ta barva je hodně pohodlná a i laciná tak proto

3) Myslel jsem si to, proto jsem dnes postříkal Championem. Problém ale je v létě když prsí, tak najednou jsou černé fleky aji na listech. Měl bych sříkat aji v létě? Třeba Sulikolem?

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.6 (?), 2.3.2014 23:11

Povrchové černé fleky na listech většinou spíš bývají od toho, že jsou na stromku mšice, které vylučují lepkavou medovici, na kterou se chytá prach. Nebo jsou to okrouhlé hladké skvrnky, v tom případě je to strupovitost (na ni používám Syllit, dobře se s ním dělá - já ale moc nestříkám, pokud to není vysloveně nutné).

Který fungicid přimíchat do barvy vám tady někdo určitě poradí, myslím, že už to tady někde i bylo psané, ale nevím ve kterém vlákně.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.6 (?), 2.3.2014 23:16

ps - ta rakovina se do stromu dostává poraněním - tzn.stříkat zjara po řezu a na podzim po opadu listů (na nákazu stačí prý i jizvička po listu), v létě bych maximálně něčím natřela největší skvrny na kůře, ale nestříkala bych. Rostlinolékaři u nás mi doporučili to jaro a podzim.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 3.3.2014 7:00

Nejlepší obrana vůči rakovině je samozřejmě prevence, tedy na rizikové místa nesadit citlivé odrůdy (Spartan, Šampion) a když ano tak použít silnější podnož a nejlépe strom naštěpený až v korunce. Pokud už mámezasazené citlivé odrůdy na slabých podnožích, potom je zásadní nestresovat strom prasáckými řezy na pahýly, kdy se vlastně vůbec neřeší prostředek stromu, který stále stárne a kde se hromadí rakovinné rány. Dřevo se musí stále otáčet- tedy měníme celé větve a ne pouze jednoleté přírůstky- takový způsob řezu je pro citlivé odrůdy jabloní likvidační. K napadení rakovinou- nemyslím si že podstatné jsou nějaké prasklinky- ty jsou v kůře vždycky- podstatné je to, že pokud je strom v kondici, dokáže se ataku spor v pohodě ubránit. stromy stresované nevhodnoui polohou, přestárlostí, či prasáckými řezy jsou samozřejmě pro rakovinu snadná oběť...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 29.56 (?), 3.3.2014 13:13

Do barvy (latex, balakryl a pod. vodou ředitelné) míchám práškovitý Kuprikol nebo jiný měďnatý přípravek, cca 0,5%. Dobře promíchat před každým použitím. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PavelO - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (59) - 124.120 (?), 3.3.2014 18:27

Děkuji všem za postřehy a odpovědi. Vemu si z toho ponaučení, něco je chyba moje něco prostě neovlivním, jako je málo slunce na stanovišti a podobně. Zkusím postříkat, pohnojit a v létě kdy je málo vody zalít. rány zatřu barvou s kuprikolem. A uvidíme za rok.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 190.194 (?), 17.3.2014 9:36

Někdo mi tuším tady na fóru radil vyřezal nekrotizovanou kůru až na zdravé a ošetřit fungicidem. Nakonec jsem napadený strom vykácel, ale objevila se na dalším. Každopádně se do nekrotizované kůry stěhují nějací dřevní červi, takže to vyřezání stejně provedu. Mám napadené Rubíny, nevím na jaké podnoži, ale všechny jsou na tom stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.7 (?), 6.4.2014 12:32

Dobrý den, možná je to drvopleň, já jsem ho na zahradě (východní Morava) objevila v r. 2012 (viz foto), nikdy jsme na zahradě nic takového neměli. Já jsem napadená místa zatřela štěpařským voskem, aby větev úplně neuschla, a na podzim jsem kmen natřela vápnem. Zatím strom přežívá i rodí, ale objevila se i další místa. Moji známí objevili drvopleně na své zahradě (u Pardubic) o rok později ve vrbě, před měsícem jí ořezali, byla plná velkých červů. Přikládám odkaz na diskuzi o tomhle škůdci, kterou jsem v r. 2012 našla. Jana

drvopleň
drvopleň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika