Staré odrůdy bez postřiků



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
28.9.2016 16:58

Podle pomologického popisu mi to také pasuje pětihraným tvarem na Hladíkovo přeúrodné.

Další hádanka vznikla z dnešní procházky a proto bych chtěl znovu požádat o pomoc s určením odrůdy. Váha 300g, zdužnatělá stopka nepřesahuje okraje jamky, částečně kožená slupka, nestejně vysoké poloviny plodu. Mohla by to být Coulonova nebo Hájkova muškátová reneta?




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.146 (?), 26.9.2016 8:27

"Já jsem ještě neviděl, že by se naše žížala s velkou chutí pustila do nahnilých jablek či jiného ovoce".

Každý rok mám hromady nepoužitelných jablek. Když během pár týdnů nebo měsíců odhrnete vrstvu jablek, tak je všude růžovo - tisíce žížalek, které ta jablka zpracovávají. Občas hromady jenom trochu provzdušním (obrátím).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.178 (?), 26.9.2016 11:56

Nevím, jak celá jablka, ale výlisky z moštování jsou prolezlé žížalami tak, že tvoří málem 1/3 objemu celé hmoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 26.9.2016 12:48

Přesně tak - jablek i výlisků mám na kompostu hromady, a v nich si rochní tisíce žížal. A ty i v zimě, v kompostu samozřejmě nemrzne. Narozdíl od kalifornských naše žížaly nemají problém přežít zimu, není nutno se o ně starat - proto se podivuji nad tou módou kalifornských žížal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.9.2016 19:08

proto se podivuji nad tou módou kalifornských žížal...

Kalifornie záruka prodejního úspěchu. Vzpomeňme, jak úspěšný model byl Jawa 350 California

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.9.2016 11:36

To je výhoda větších tvarů, že při těch velkých úrodách, dělají červíčci i prospěšnou práci pro strom a to tím, že redukují násadu.

To je sice pravda, taky na to spoléhám. Vždy se najde dost plodů, kterým se vyhnul obaleč, strupy, vosy, špaček a kroupy. Ale pro producenty je to kvadratura kruhu. Abyste mohli konkurovat prodávaným stolním jablkům, musíte zvolit nízké tvary a taky probírku. Při probírce obalečem na polokmenu při vší úctě budou jablka těžko prodejná. No a probrané plody na nízkých tvarech už si nemůžeme dovolit nechat zčervivět ani potlouct kroupami. Proto ta nutnost chemie, potažmo sítí.
   Malá nevýhoda červíků je, že jejich probírka se nestihne kladně projevit v příští úrodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 71.47 (?), 24.9.2016 22:58

Zdravím

Uvádím zde další fota tnokrát navazuji na Moravkou jaderničku v květu nebo jsem čekal, až se plody začnou vybarvovat a budou trochu vidět v hábitu koruny. Budu se snažit doplňovat další odrůdy.

sadař Vlada

Moravská jadernička věk 73 let.
Moravská jadernička věk 73 let.
Moravská jadernička , žlutá varianta
Moravská jadernička , žlutá varianta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 25.9.2016 14:15

Dopoledne jsem se vracel na Moravu ze Slovenska a nedaleko Valašských Klobouků jsem zastavil u starých stromů Moravských Jaderniček. Potom mne mezi Jaderničkami upoutala rozložitá jabloň s červenými jablky. Chuťově se mi jevila mnohem lepší než jaderničky, i když jsem ochutnával jen předčasně uzrálé červivé plody.  Váha plodů je od 140 do 200g. Nedokázal by někdo určit tuto odrůdu? Foto přikládám





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 25.9.2016 15:55

Mohl by to být Gdánský Hranáč? Trochu mne zmátly ty kulatější plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 28.9.2016 16:58

Podle pomologického popisu mi to také pasuje pětihraným tvarem na Hladíkovo přeúrodné.

Další hádanka vznikla z dnešní procházky a proto bych chtěl znovu požádat o pomoc s určením odrůdy. Váha 300g, zdužnatělá stopka nepřesahuje okraje jamky, částečně kožená slupka, nestejně vysoké poloviny plodu. Mohla by to být Coulonova nebo Hájkova muškátová reneta?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 29.9.2016 15:32

Jak jsem pilně hledal na netu, tak s největší pravděpodobností se jedná o Coulonovu renetu, připomínající  "Kraczmarovu těžkotonážní renetu" z filmu Adéla ještě nevečeřela. Jediné co neštimuje je ta nesouměrnost polovin, ta ale mohla být způsobena nějakou nepříznivou okolností během růstu plodu. Cesty roubů jsou fakt někdy nevyzpytatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika