Staré odrůdy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
24.1.2017 13:49

Musím říci, že bych napsal skoro to samé, co pan Kamil. Možná s nepatrnými obměnami:

S Boskoopským souhlasím, ale k pěstování mě to nepřimělo. Soudím, že by to byla dobrá pozdní odrůda k sušení.
Jadernička mi chutná
James Grieve jsem ještě nevyřadil. Ale až skončí (jestli dřív neskončím já), obnovovat ho nebudu. Pěstitelsky vděčný,  nenáročný, ale vadí krátká skladovatelnost a mastná slupka. U nás ho vytlačují chutnější Desert a L. Lambourne
Parkerovo - asi bych řekl totéž co o Boskoopském. Všechny kožeňáky mi ve sklepě hodně vadly.
Smiřické vzácné - podtržené plody mají dobrou skladovatelnost a na jaře i chuť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.1.2017 23:01

Z výčtu zadavatele jsem pěstoval 18 odrůd, v současnosti už jen osm. Mohu odpovědně říci, že až na výjimky (Jeptiška, částečně Strýmka a jim podobné hospodářské odrůdy) jsou prakticky všechny odrůdy - včetně starých - při adekvátní péči na vhodném stanovišti a při dobré výživě docela chutné.  Nelze ovšem považovat za hanění odrůdy, pokud někdo prohlásí, že danou odrůdu považuje za překonanou, nebo že jiná novější je chutnější, plodnější, hezčí, skladovatelnější, otužilejší, odolnější,...

   Pro Ing Fidlu - jezdím do Lysic už dlouho, ale Čistecké se tam v posledních 10 letech nedegustovalo.

Pro bunnyho: Thirriotova a Rosana. Tedy pokud v poloze 800 m n.m vůbec nějakou hrušku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 24.1.2017 13:30

To Čistecké nebylo v Lysicích, ale v lednu v Hořicích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 22.19 (?), 24.1.2017 0:00

Nezlobte se, pane inženýre, ale já v tom výčtu zakladatele vlákna vidím dost odrůd, ke kterým bych se už nevracel. Většinu z těchto kultivarů znám, devět jich na zahradě pěstuji, a tak si je proberme pěkně popořádku.

Ananasová reneta - je mi známa z dětství a znovu jsem jí začal pěstovat. Chuť i odolnost k chorobám jsou jednoznačně na výši, malá velikost plodů a jejich lepkavost mohou řadě konzumentů vadit.

Boikovo - dříve rozšířená velkoplodá odrůda, chuťově nemá mnoho co říci.

Boskoopské - s oblibou stále pěstuji červenou mutaci Boskoopského, lahodně sladkokyselá hutná dužnina nemá chybu. Chorobám odolává výborně, střídavá plodnost a bujný růst jdou zmírnit letním řezem.

Coxova r. - stále jedno z nejchutnějších jablek.

Gdánský hranáč - poměrně vděčná podzimnička, vytlačily jí však lahodnější odrůdy.

Golden - odrůda světového sortimentu, obecně známá.

Grahamovo - neznám, nemohu se vyjádřit.

Grávštýnské - línější v plodnosti, ale nejchutnější jablko pozdního léta. V mých podmínkách trpí strupovitostí jen velmi málo.

Hvězdnatá reneta - znovu se objevuje v nabídkách školek. Pamatuji si starý strom této odrůdy rostoucí v okrajové části Děčína - pod Chlumem. Plodnost střídavá, jablíčka drobná a pěkného vzhledu, nakyslé chuti, čistá bez strupů. Na zahradu bych si Hvězdnatou r. nevysadil.

Jadernička mor. - ochutnal jsem její plody jen dvakrát v životě - nenadchly. U nás v kraji se nepěstovala.

James Grieve - přes své dobré vlastnosti byl vytlačen Delikatesem a Katjou. Je mi líto, Jamesi, znali jsme se dlouho, ale už tě znovu nevysadím.

Jonathan - jablko výborné chuti, u nás se příliš nedaří. Už se o jeho pěstování nepokouším.

Kalvil červ. podzimní - značně trpěl strupovitostí. Pro pěstitele provádějícího pravidelnou fungicidní ochranu zajímavé podzimní jablko.

Kardinál žíhaný - nechutnal mi.

Matčino - prověřená klasika s aromatickou sladší chutí. Nonetit mám stále v mimořádné oblibě.

Hájkova mušk. reneta - chutí i odolností k chorobám špičková odrůda, vzhledem a velikostí plodů asi mnoho pěstitelů nenadchne.

Ontario - dnes už asi ztratilo svůj význam, krom dlouhé skladovatelnosti mnoho předností nemá.

Landsberská reneta - v Děčíně - Březinách značně trpěla strupovitosti, chuťově dobrá.

Lebelovo - neznám, nemohu se vyjádřit.

Parkerovo - odrůdu jsem si narouboval teprve nedávno, zaujala mě mimořádně lahodnou chutí.

Parména zlatá - přes velmi dobrou chuť jsem se jí zbavil, plody drobné a strupaté.

Panenské české - pro malou velikost nevhodné, ačkoliv chuť je velmi dobrá a odolnost proti chorobám taktéž.

Řehtáč soudkovitý - legendární podzimnička u mě nevydržela nápor kvalitnějších odrůd dozrávajících ve stejném čase.

Smiřické vzácné - jen párkrát jsem ochutnal, odrůdu nemohu posoudit.

Strýmka - tu už si snad dnes nikdo na zahradu nedá.

Zvonkové - podobné jako Ontario. Pěstoval jsem jej dlouho, ale rozloučil jsem se s ním definitivně.

Kamil Hasman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.1.2017 13:49

Musím říci, že bych napsal skoro to samé, co pan Kamil. Možná s nepatrnými obměnami:

S Boskoopským souhlasím, ale k pěstování mě to nepřimělo. Soudím, že by to byla dobrá pozdní odrůda k sušení.
Jadernička mi chutná
James Grieve jsem ještě nevyřadil. Ale až skončí (jestli dřív neskončím já), obnovovat ho nebudu. Pěstitelsky vděčný,  nenáročný, ale vadí krátká skladovatelnost a mastná slupka. U nás ho vytlačují chutnější Desert a L. Lambourne
Parkerovo - asi bych řekl totéž co o Boskoopském. Všechny kožeňáky mi ve sklepě hodně vadly.
Smiřické vzácné - podtržené plody mají dobrou skladovatelnost a na jaře i chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 96.24 (?), 24.1.2017 16:22

Boskoopské je na sušení perfektní. Lord Lambourne mi zraje nejméně 14 dní po J.G., kdežto Delikates a Kirchwaldenské současně s ním, Katja o 10 dní dříve. Na Desert se chystám už dlouho, stále mi nějak unikal. Rouby mám zamluvené. Smiřické vzácné možná také jednou zkusím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.1.2017 17:21

Boskoopské mi totiž konzistencí vzdáleně připomíná Blenheimskou r., kterou považuji na sušení za top, navíc Boscoop by šlo déle skladovat a tedy i postupně sušit. 
   Žádná z odrůd se J.G. nevyrovná v úrodnosti vztažené na stromek dané velikosti. Ani Lord, ani Desert, které jsou chuťově někde jinde. Lorda mám na slunci, J.G. na severním svahu, proto možná ten rozdíl v době zrání. Jamesovi konkurují i poslední Krasavy a Hany. Kirchwaldenské, Katju ani Delikates jsem nezkoušel.
   Smiřické jsem se pokoušel zkrotit na zákrsku. Nebylo to ono, plody sice obrovské, ale chuť horší, skladovatelnost kratší, dužina suchá, rozpadavá. Z kmenného tvaru naopak dobré, dokonce bych řekl, čím chladnější rok, tím lepší Smiřické. Totéž by se daloříci o Matčiném.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.20 (?), 24.1.2017 22:27

Potvrzuji, že Boskoopské je na sušení opravdu výborné, ale je dobré i pro přímý konzum, i když dost lidí odradí jeho ne vždy líbivý vzhled. Ale když se najdou nějaká vybarvenější... Akorát mě teď mrzí, že jich v kůlně pomrzlo pět beden.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 22:31

na vzhľad kašľať, ten je dôležitý len pri ženách, jablko hlavne, aby chutilo, bolo primerané veľké a dobre sa skladovalo :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.1.2017 23:11

Nasušit se ty pomrzlé dají, ale třeba si pospíšit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.76 (?), 25.1.2017 10:09
Mikeš13: Veľmi pekné jablká. Keď sa Boskoopské červené pekne vyfarbí (býva to najmä v hornej časti koruny a na periférii) tak vyzerá dobre a nemá ten kožený výzor plodov zo zatienených partií v korune. Súhlasím aj s tým že je to chuťovo veľmi zaujímavá odroda, určite typická a takmer nezameniteľnej chuti. Odroda dopláca na svoj menej atraktívny vzhľad a tiež na sklon k striedavej rodivosti. Z tých starých odrôd ale patrí určite k tým konkurencieschopným. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika