Staré odrůdy



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 56.249 (?)
23.1.2017 1:20

Tohle se asi netýká jen Strýmky, hospodářská jablka ztrácejí na významu, protože povětšinou zpracujeme nebo zkrmíme druhojakostní plody stolní.

Malé hrušky nezatracujte, v kapalném stavu jsou velmi oblíbené. I babičky odvezte v neděli do kostela a věřte, že nejlepší hrušňové odrůdy rostou ve farních zahradách. Pan farář by o tom mohl něco vědět.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 23.1.2017 0:59

pán Hasman, ale áno strýmka je veľmi populárna, čítam teraz popis odrody a píše sa tam, že je veľmi vhodná na okrajové časti lesa, kde si ju zver vie vyhrabať spod snehu a konzumovať :) dokonca som prišiel na to, kde je pes zakopaný aj s tým hruškami. už som sa chcel vyhrážať babkám, že ich nezoberiem do kostola v nedeľu, že mi klamali ale mali pravdu. väčšina tých hrušiek sú malé, teda to môže byť dôvod, prečo sa rozšírili iné odrody. ako sa hovorí, aj s malým gašparkom sa dá hrať veľké divadlo, ale ja dodávam, že len dva žánre. komédia alebo tragédia a podobné to bude asi aj s tými malými hruštičkami :) 

mne len určité veci nešli do hlavy, už som na to prišiel. ja som taký logický typ :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 56.249 (?), 23.1.2017 1:20

Tohle se asi netýká jen Strýmky, hospodářská jablka ztrácejí na významu, protože povětšinou zpracujeme nebo zkrmíme druhojakostní plody stolní.

Malé hrušky nezatracujte, v kapalném stavu jsou velmi oblíbené. I babičky odvezte v neděli do kostela a věřte, že nejlepší hrušňové odrůdy rostou ve farních zahradách. Pan farář by o tom mohl něco vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.177 (?), 23.1.2017 10:05

Já si naopak myslím, že k většímu rozšiřování starých odrůd dochází... Osobně nevidím příiš logiku v onom dělení na staré a nové. Pěstuji odrůdy historické, klasické i novinky, nevyhovující vyřazuji bez ohledu na dobu jejich vzniku.

Asi jak píše p. Hasman. Globalizace zasáhla i do amatérského pěstitelství. Dnes už se ovocná sadba a školkařský materiálo neshánějí tak, že jedete do nejbližšího zahradnictví, fajnšmekři pak do vzálené renomované školky. Lidi shánějí stromky a rouby po netu ze vzdálených míst, často i ze zahraničí. Kdo chce, pořídí si hledanou odrůdu dávno před tím, než se dostane (jestli vůbec) do nejbližší prodejny. Je-li to po všech stránkách dobře, je na jinou diskuzi.
     Dělení na staré a nové skutečně nemá praktický význam, už proto, že každý si pod tím představuje něco jiné.  Někdo odolné a otužilé odrůdy na velkých stromech (Strýmka, Croncelské, Kardinál), jiný staré chuťovky, jejichž velkopěstění se nevyplácí (Coxova, Mac Intosh, Bláhova, Jonathan)
      Co si musíme přiznat, je fakt, že mezi nově vznikajícími odrůdami se neobjevují jablka chuťově se výrazně odlišující od starndardu daného dejme tomu Jonagoldem.  Myslím si, že šlechtitelé by dnes těžko vygenerovali a prosadili odrůdy jako Zvonkové, Spartan, Matčino, Čistecké či malináč. A ztratit tyto chuti, by bylo škoda. Myslím ale, že to akutně nehrozí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PetrK - (24) - 80.10 (?), 31.3.2023 20:52

Dobrý den, nemáte zkušenosti s odrůdami Gustavovo trvanlivé, Zvonkové, Watervlietské mramorované, Vilémovo, Boskopské.  Snad by měly být dlouho skladovatelné, vcelku odolné na strupovitost a dobré chuti. Případně jestli neznáte Hájkova muškátová reneta, Coxova oranžová reneta, Hvězdnatá reneta. Ty ale asi nemají tak dlouhou skladovatelnost, či odolnost. Rád bych vybral něco co nemá chuť jedno jako druhé v obchodě. A jelikož už mám Rajku, Golden D., Admirála, Angold z novějších a třeba Kožené (výborné) a z podzimnéch mé nejoblíbenější Matčino (nikdy snad neměla pořádně strupovitost), plus nějaké stromky po dědovi, které nevím, co jsou. Tak teď bych rád něco co by bylo zase chuťově dobré, odolné a dlouho skladovatelné ve sklepě. A hlavně originálního. Většina jablek z ohchodu mi přijde, že je to chuťově "prašť jak uhoď". Neznáte ta jmenovaná? Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 24.1.2017 17:28

Pane Bunny, pěstování Strýmky v dobrých podmínkách právě logiku dává. Nehodlám se ted přít zda ty nové odrůdy jsou chutnější než ona, asi ano, když i takový odborník jako pan Říha píše ve své kultovní knížce o této odrůdě "k jídlu jest poněkud krutá". No ale není to tak že by její konzumce křivila hubu. Já si Strýmku dám velice rád, i když mám konkurenci třeba Majoru, nebo Jonathanu. Její chut i konzistence je příjemná, v dobrých letech je tam aroma dobře vyzrálého angreštu. No ale ted to hlavní, proč má Strýmka místo i dnes. Má minimální odpad, netrpí monilií, nečerviví, nehnije na skládce a je převelice úrodná. Předpkládám že udržované stromy ani nealternují. To už je dost důvodů proč ji pěstovat, požitek z konzumce třeba Coxovy a Strýmky je maximálně o pár desítek procent rozdílný, třeba u Rubínu ještě méně... Tolik aspon můj pohled...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 17:37

pán Fidla, nemá zmysel viesť polemiku o strýmke, lebo je to snáď jediná odroda, na ktorú som doteraz narazil, ktorá má v popise, že sa hodí na okrajové oblasti lesov na spásanie zverou. každá odroda si podľa všetkého nájde svojho konzumenta. trochu odľahčene, strýmka je tak nechutná, že ani červíky nemajú o ňu záujem :) mne to príde niekedy tak, že názory na niektoré odrody sa delia na dve skupiny. vy a potom všetci ostatní. :) nech je tak či tak, želám vám veľa energie a úspechov v tom čo robíte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.1.2017 17:53

Myslím, že úplné zatracení si Strýmka nezaslouží. Asi to není stolní lahůdka a chuťově v konkurenci ostatních odrůd neobstojí. Ale její odolnost např. vůči hnilobě je obdivuhodná. Což oceníme např. při moštování setřepaných plodů pár týdnů po sklizni. K tomu jsou ostatní odrůdy prakticky nepoužitelné.  Na jaře, u pěstitelů s horším sklepem, kdy ostatní odrůdy zvadnou nebo moučnatí, mohou nakrájené, příp. oloupané dílky Strýmky na talíři docela překvapit. Je jasné, že na kraji lesa asi výživové podmínky nebudou ideální a to se na chuti projeví. 
   Jestli patří Strýmka do dobré teplé jabloňářské polohy, to je diskutabilní. Já si myslím, že vzdor některým výjimečným vlastnostem tam nepatří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 17:57

pán Vysloužil, máte strýmku vo svojej záhrade na muštovanie? :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.1.2017 18:15

Nemám, ale soused má 2 velké stromy asi 30 metrů od mých vrat. Párkrát jsem jimi doplnil svůj lis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.1.2017 18:21

pán Vysloužil, pýtam sa preto, lebo pre mňa je hodnotnejšie, keď niekto namiesto dlhého príspevku o kvalite nejakého stromu napíše, že ho sám pestuje, má u neho miesto v záhrade na úkor inej odrody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika