Špatný rok pro Topaz



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.148 (?)
22.10.2014 0:58

Zdravím

Pánové mám k Vám takovou prozbu. Múže te mi říci, který velkoobchod Topaze prodává? U nás to není ani Kaufland, ani hypernova, ani Tesco a dokonce jsem ho neviděl ani na farmářských trzích.

A, aby jste věděli, že sám dodržuji své nároky tak dnes se mi podařilo sehnat Rubinolu na semenáči a vyzkouším její kvalitu v kubatůře koruny.

Pokud někteří četli knihu p. Vaňka O pěstení zákrskú tak se tam dozvíte, že už v roce 1930 propagovali pěstění krsků na tehdejších tzv.  nov.odrudách, které až do dnes přežily pouze na vysokokmenech.

Je smutné, že zde někteří degradují staré odrudy Strýmkou a bůh ví čím. To je to samé jako bych propagoval rezistenty Rezistou.

Takové Matčina, Booscopy, Jonathány Švýcarské or., Spartany, Croclenské, Čistecké l., Starkrimsony, Boikova Sudet. ren. na štíhlích z. a udržovaných stromech( rozmazlencích) vydávají úplně konkurenčně schopné plody tak jako novinky. Nikdy z mrzáka nic nebude!!! a je jedno jaká to je odrůda.

Mě dokáže naštvat jak propagátoři starých odrud na výstavě vystavují braky a padavky. Za to bych je vyloučil z klubu za negativní propagaci. Když jsem se objevil s plody a i s některými pěstitely, kteří vystavovaly kvalitní plody starých odrůd, tak jsme způsobovali veliký zajem o tyto odrudy. A to je to jak se má dělat propagace. Zásadně kvalitními plody.

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2014 9:55

Náor pana Kaněry - ač s ním nemusím souhlasit - je konzistentní. Dřív se skutečně pěstovaly stromy na vysokokmenech v sadech, na mezích, na pastvinách, jablka z nich se uskladňovala, jedla a hodnotila se jejich kvalita (trvanlivost, chuť, vzhled, velikost - v tomto pořadí důležitosti).
   Jenomže - v odborných časopisech už po 1. světové válce (!) a pokračovalo to až do 80. let píšou pěstitelé po návratu z exkurzí poTyrolsku a jiných ovocnářských oblastí, že naše jablka jsou nekonkurenceschopná právě proto, že je pěstujeme extenzivně na kmenných tvarech. Prostě dnes je realita jiná, ať se nám to líbí nebo ne. Lidé si dnes nekoupí dva metráky Jeptišek a Strýmek, který si nasypou do sklepa na hromadu vedle brambor, aby měli postaráno o ovoce na zimu.  Tady přece nejde o ověření odrůdy v tvrdé praxi tím, že ji vysadíme na pastvinu.  Nebo si snad myslíte, že výstavní veliké Goldeny, Granny Smith, Braeburny, Pink Lady, Red Capy někdy vyrostly na mezi na semenáčovém vysokokmeni? Nikoli, prodejné budou jen z "rozmazlených"  zákrsků, vřeten, solaxů.
   Tedy - chcete-li se vrátit ke kořenům, vysaďte si vysokokmeny a na nich Boskoopské, Blenheimské, Matčino, Grávštýnské, Croncelské, Panenské, jaderničku...  Určitě si vyberete odrůdy chutné, barevné i trvanlivé. Naopak, potřebujete-li jablka srovnatelná s prodávanými, taková, která půjdou sklízet ze země a která by od Vás i někdo koupil, nezbývá než vysadit nízké tvary a na nich odrůdy, co to ocení -  brzy a vysoce plodné, s velkými plody, atraktivního vzhledu a delikátní chuti. Tady sáhneme k odrůdám jiným, včetně onoho Topazu  (Grávštýn na zákrsku lepší nebude).
   Topaz - jakkoli mě letos zklamal - patří k nejúspěšnějším českým odrůdám v zahraničí a nejprodávanějším pozdně zimním jablkům. Lidi mají své oči i chutě. Žádná propagace - pozitivní či negativní - v tom nehraje žádnou roli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 17.10.2014 11:49

Narodil jsem se na vsi a na vsi také celý život žiji. A tak souhlasím s tím, jak ten vývoj p. Vysloužil popsal.
Topaz, i když u nás přinesl nemalé části drobných pěstitelů zklamání, je odrůdou žádanou.  A stal se dosud nejrozšířenější českou odrůdou v zahraničí.
Já např. nejsem úplně nadšen z Opalu.  Ale i Opal se velice rychle rozšiřuje v zahraničí i Americe. Z marketingových důvodů je tam však nabízen pod jiným názvem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.148 (?), 22.10.2014 0:58

Zdravím

Pánové mám k Vám takovou prozbu. Múže te mi říci, který velkoobchod Topaze prodává? U nás to není ani Kaufland, ani hypernova, ani Tesco a dokonce jsem ho neviděl ani na farmářských trzích.

A, aby jste věděli, že sám dodržuji své nároky tak dnes se mi podařilo sehnat Rubinolu na semenáči a vyzkouším její kvalitu v kubatůře koruny.

Pokud někteří četli knihu p. Vaňka O pěstení zákrskú tak se tam dozvíte, že už v roce 1930 propagovali pěstění krsků na tehdejších tzv.  nov.odrudách, které až do dnes přežily pouze na vysokokmenech.

Je smutné, že zde někteří degradují staré odrudy Strýmkou a bůh ví čím. To je to samé jako bych propagoval rezistenty Rezistou.

Takové Matčina, Booscopy, Jonathány Švýcarské or., Spartany, Croclenské, Čistecké l., Starkrimsony, Boikova Sudet. ren. na štíhlích z. a udržovaných stromech( rozmazlencích) vydávají úplně konkurenčně schopné plody tak jako novinky. Nikdy z mrzáka nic nebude!!! a je jedno jaká to je odrůda.

Mě dokáže naštvat jak propagátoři starých odrud na výstavě vystavují braky a padavky. Za to bych je vyloučil z klubu za negativní propagaci. Když jsem se objevil s plody a i s některými pěstitely, kteří vystavovaly kvalitní plody starých odrůd, tak jsme způsobovali veliký zajem o tyto odrudy. A to je to jak se má dělat propagace. Zásadně kvalitními plody.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 22.10.2014 7:09

"Múže te mi říci, který velkoobchod Topaze prodává?"

Tady je to hypermarket Globus. Dále se dá mj. koupit ve dvou prodejnách patřících okolním sadům a pak ve dvou soukromých prodejnách "Ovoce a zelenina". V místním hyper se objevuje (někdy s přestávkami) až do jara. Kauflandy apod. na trh lifrují hlavně odrůdy z Polska, ale i tam jsem někdy vloni viděl, že Topaz měli (leč pouze označený na tabulce - ve skutečnosti to byla jiná odrůda - v akci).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika