Sirius



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
27.9.2016 19:57

Děkuji za přání pane Hlavatý. Never give up - nikdy se nevzdávej smileyDoufám. že když neuspěchám sklizeň Siria, tak se dočkám i jeho skvělé chuti. Přeji Vám mnoho dalších ocenění za vaše krásné ovoce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 27.1.2016 8:13

Mám Sirius na zahradě (420 m, u Tábora, na semenáči, plody slušně velké, pravidelné, má je v oblibě obaleč, chutná vosám), jedl jsem ho opakovaně na degustaci v Pačejově. Přesto, že nemám rád a tak nějak z principu jím hodně málo žlutá jablka, je opakovaně doma i na degustaci jednou z nejchutnějších, voňavých a nejšťavnatějších odrůd. Je to krom sloupcovek a zatím neplodící Resisty jediná žlutá odrůda, kterou mám.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.195 (?), 27.1.2016 7:53

A ako to vyzera s konzistenciou duziny? Je este aj chrumkavy? Priblizne pri akej teplote ich skladujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 27.1.2016 14:47

Sirius je jedna z nejkvalitnějších pozdních odrůd. Není pravda, že je pouze sladký (na rozdíl od také pozdního Opalu).
Jako rodina ho začínáme konzumovat až v dubnu, chruplavost dužniny si zachovává po celou dobu skladování a samozřejmě, že nevadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.1.2016 14:47

"Čím to je, čím to je"...jak zpívá skupina NO NAME, to kdybych věděl. Dužnina byla proti famóznímu Goldstaru také průměrná. Přitom moje Goldstary jsou malé, ale letos více zežloutly a snad i lépe vyzrály. Sirius byl velký, bez kazu, ale po nějaké říznosti a příchuti se nedalo hovořit. Podobně jako ten Orion. Možná, že to jsou plody z první úrody, nevím. Chuť opravdu velmi nepřesvědčivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 27.9.2016 11:38

Po loňské nevydařené premiéře mi Sirius letos dává naději, že se mu u mne bude přeci jen dařit a tomu jsem moc rád. Kdo by si pomyslel, že se pod celkem nenápadnou slupkou skrývá tak výtečná chuť a navíc tak dlouhá skladovací doba? Vivat Sirius!

Sirius
Sirius
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 27.9.2016 12:15

Pre Jiří II: Podľa fotky (vlhko, lišajníky aj na mladom stromčeku) Ste zrejme v trochu drsnejšej (vyššie položenej?) oblasti. Tento rok bol bohatý na slnko, najmä posledné týždne, čo vidno aj na vyfarbení Siriusu (ružovkasté líčko). Otázkou je, či aj ďalšie roky budú takto teplotne priaznivé, čo Sirius potrebuje, lebo inak nestihne dozrieť do kvality. Prajem Vám aby to tak bolo.

IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.9.2016 13:42

Tipnul bych podle lišejníku, že p. Jiří tak vysoko nebude, spíš někde kolem Moravského krasu. Tam se Siriu bude dařit asi dobře. Ty, co nesežere hniloba, budou letos dobré i u nás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 27.9.2016 16:59

Máte pravdu oba, je to drsnější poloha u dna údolí (kaňonu)  450 mnm, v severní části Moravského krasu. Je to typická mrazová kotlina.  Ranní rosa se zde na jaře a na podzim drží dlouho dopoledne, než sem začne svítit slunce. Okolní stráně se zvedají do výšky 500 mnm. Oficiální statistiky pro tuto oblast udávají průměrnou roční teplotu 6,5 st. Celsia. V chladném pololetí (říjen až březen) zde spadne v průměru 210 mm srážek, to znamená kolem 39 % ročního úhrnu. V teplém pololetí (duben až září) spadne 327 mm, to je 61 % ročního množství. Srážky v chladném pololetí i při zmenšeném výparu vody vedou díky nízké teplotě vzduchu k výraznějšímu růstu relativní vlhkosti vzduchu, pocitu nepříjemného sychravého chladna a tvorbě mlh.

Půdní podmínky jsou zde tak mizerné, že když chci vykopat jámu, tak v lepším případě musím vydobýt ze země hromadu vápencových balvanů, v horším případě narazím na vápencový masív a končím, v nejhorším případě se propadnu do jeskyně surprise

S pěstováním ovoce jsem zde chtěl už několikrát skončit, naposledy po mrazivém 18.5.2012. V úrodném roce 2013 jsem naopak dostal novou energii a rozhodl se ve svých šedesáti letech začít znovu ale trochu jinak. Přibližně o 30 metrů výše než je moje zahrádka u domku jsem se rozhodl osázet jabloněmi na bujně rostoucích podnožích a na jaře 2014 jsem začal. Přiložené fotografie dokumentují původní a nynější stav.

Výsadba na jaře 2014
Výsadba na jaře 2014
Stav koncem září 2016
Stav koncem září 2016
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.159 (?), 27.9.2016 19:13
Pre Jiří II: Máte môj obdiv a rešpekt, až som sa trochu zahanbil v akých komfortných podmienkach ovocinárčim ja. Ako sa hovorí - pevná vôľa všetko zdolá, želám veľa vytrvalosti a úspechov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 27.9.2016 19:57

Děkuji za přání pane Hlavatý. Never give up - nikdy se nevzdávej smileyDoufám. že když neuspěchám sklizeň Siria, tak se dočkám i jeho skvělé chuti. Přeji Vám mnoho dalších ocenění za vaše krásné ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika