Shalimar



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
25.12.2016 19:35

Jak blízko je od špičkové chuti k propadáku, dokazuje u nás právě Topaz. Moje poloha se nachází na hranici vhodnosti pro tuto odrůdu. V dobrém roce je to jablko o němž se dá prohlásit, že má říz. Ostře nakysle sladká chuť žlutooranžové dužiny dokáže na jaře nadchnout každého konzumenta. Když se však sezóna nepovede, stačí o málo míň cukru a tochu kyselého navíc a po Topazu neštěkne ani pes. Přesněji - sní se, ale kroutí hubu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 4.12.2015 19:40

Čas běží a já jsem zase už několikrát ochutnal jak Admirál, tak Shalimar. Křehký, sladký a velmi šťavnatý Admirál mne stále okouzluje velikostí, vzhledem i chutí. V porovnání se Shalimarem a dokonce i s Merkurem je u mne stále absolutní jedničkou, jde ale určitě o okouzlení prvními plody, nikoliv o objektivní hodnocení. Shalimar se už také dá dobře jíst, je však pevnější a tvrdší, také méně šťavnatý. Sladká chuť také neurazí, vidím to jako jablko pro dlouhodobější skladování. Ale Admirál...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.221 (?), 19.11.2016 11:52
Téma Shalimar (poďme preč od mlátenia prázdnej slamy na Titaniku :-)): Už som sa v minulosti na inom vlákne zmieňoval, že Shalimar ma svojou chuťou nepresvedčil, ak už nenapíšem priamo že sklamal (čo by bolo k pravde bližšie). Ono je to jablko výzorom pekné, hladké, riadne tuhé, chorobám odolné, strom sa dobre tvaruje, skladovateľnosť excelentná. Ak by vynikalo aj chuťovo, tak ako neskorá zimná odroda by len ťažko hľadalo konkurenciu. Ak... Shalimar mi rodí posledné 3 roky, tohtoročnú úrodu budem degustovať neskôr, ale tie predchádzajúce degustácie boli sklamaním. Aké sú Vaše skúsenosti? Shalimar je náročný na dĺžku vegetácie, tak som tento rok ponechal pár jabĺk na strome až doteraz - na porovnanie (viď foto-dnes). Ale asi to bude len zúfalý výstrel do tmy. IH. P.S.: Na zimu ponechám vždy pár jabĺk na stromoch pre vtáky (foto 2, aj keď neviem či im bude chutiť akurát kyslastý Karneval). :-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 19.11.2016 14:57

Shalimara už jsem v jiné rubrice nazval propadákem. Po přečtení příspěvku pana IH jsem hned běžel do sklepa a ochutnal. V této době na pohled hezké jablíčko, jen dosud nezralé, kyselé a nedobré. Strom sice letos dostal na přímluvu mé ženy ještě milost, ale budu průběžně ochutnávat - loni v dubnu byla chuť fádní a nezajímavá, leč jablko stále hezké a pevné. Tak jsem taky zvědavý, zda se nějak vylepší. Podnož M26 asi nebude to pravé ořechové - úrodná odrůda postupně zpomaluje růst. No a chladnější západní Čechy, 400 mnm asi úplně neuspokojí náročnot na délku vegetace. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?), 25.12.2016 11:32
Shalimar - vianočná degustácia. Už som minulosti zmieňoval, že táto odroda bola pre mňa sklamaním len z jednej stránky. Bohužiaľ tej podstatnej - teda z hľadiska chuti. Dnešný pohľad: jablko krásne hladké, tuhé, zdravé. Dužina žltkastá, tuhá (asi až príliš), šťavnatosť priemerná. Chuť s prevahou kyseliniek, dosť osviežujúca, ale "plytká", len slabší priemer až podpriemer. Trochu na spôsob Topazu, ale naň sa nechytá. Možno Shalimar ešte potrebuje čas a vo februári - marci bude lepší, ale skôr si myslím že jeho chuťový potenciál je limitovaný a viac sa z neho jednoducho vytrieskať nedá. Oberal som ho úmyselne neskoro, až v strede októbra. Ešte dodám ako kuriozitu - ochutnal som aj "ľadový Shalimar" ktorý som nechal na strome až dovčera (24.12.) - je na fotkách. Mrazy mu neublížili, len dužina bola sypkejšia, chuť sa mi zdala dokonca o trošku harmonickejšia než u Sh. obratého v októbri. Zdá sa mi (môj subjektívny názor) že táto odroda dieru do sveta asi nespraví. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.12.2016 16:32

Chuť s prevahou kyseliniek, dosť osviežujúca, ale "plytká", len slabší priemer až podpriemer. Trochu na spôsob Topazu, ale naň sa nechytá.

Tak to snad nie, pán Hlavatý. Jestliže máte na mysli pod slovem plytká, prázdná nebo jalová, tak takové hodnocení bych u Topazu nehledal. Jsou navinule-plytké sorty, ale Topaz je podle mě výrazný až ostrý silně navinule sladký, s rubínovou příchutí. Podobně "nadupaná" kyselinami a cukry bývá Otava z dobrého stanoviště, jen bez té rubínové příchuti. U Topazu si velice cením i to, že dává tuto chuť i u malých plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.11 (?), 25.12.2016 17:51
Pre Petra z P.: Vami zle pochopené, ale asi mojou vinou, tú vetu som mal inak formulovať. Topazu sa týka tá prvá časť vety (..chuť s prevahou kyseliniek, dosť osviežujúca...), tá druhá (...ale plytká, len slabší priemer až podpriemer...) sa vzťahuje len na Shalimar. Napokon vyjadrenie "na Topaz sa nechytá" hovorí dosť jasne. Svoj názor na Topaz nemením, už som ho formuloval v minulosti (ak ho mám zostručniť tak prosím: chuťovo kvalitná odroda, aj keď pre mňa nie úplne top, ale špecifická a osobitá, u mňa miesto v záhrade vždy bude mať). Kiežby som to mohol napísať o Shalimare... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.12.2016 19:35

Jak blízko je od špičkové chuti k propadáku, dokazuje u nás právě Topaz. Moje poloha se nachází na hranici vhodnosti pro tuto odrůdu. V dobrém roce je to jablko o němž se dá prohlásit, že má říz. Ostře nakysle sladká chuť žlutooranžové dužiny dokáže na jaře nadchnout každého konzumenta. Když se však sezóna nepovede, stačí o málo míň cukru a tochu kyselého navíc a po Topazu neštěkne ani pes. Přesněji - sní se, ale kroutí hubu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 26.12.2016 10:36

Aby se nepovedla sezóna u Topazu jsem ještě nezažil. To neznám. Proto říkám, že TOPAZ je nejlepší rubínová odrůda do teplých poloh. Určitě by nezklamal ani u toho Komárna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.247 (?), 26.12.2016 11:58
Čo tak písať o Topaze na vlákne Topaz? 😉. Ale vážne: keďže ovocinárčim kúsok od Komárna, tak si dovolím pripojiť svoj názor. U mňa Topaz naozaj nesklamáva, drží si každoročne svoj vysoký štandard. Na tú "nejlepší rubínovou odrůdu do teplých poloh" mám trochu iný názor, pred Topaz by som zaradil Admiral, Rubinolu a asi aj Rozelu. ALE: platí ako sa vyjadril dr.Vysloužil, tieto hodnotenia "naj- " sú subjektívne, nemerateľné a preto aj nesignifikantné. IH
Takýto Topaz dopestujú každoročne v Čachticach (203 m.n.m)
Takýto Topaz dopestujú každoročne v Čachticach (203 m.n.m)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 26.12.2016 14:14

To máte pravdu, drahý pane Hlavatý, ale o Topazu se toho napsalo už dost a má více vláken. V teplé oblasti neznám říznější rubínovou chuť než právě u Topazu. Více pozornosti si nyní zaslouží ten OPÁL s úplně opačnou chutí. Ta reklama, kterou jste mu udělal ve vlákně Honeycrisp se mi líbila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika