Semenáč - dobrá volba, nebo ne?



host - 235.147 (?)
24.4.2014 0:59
Mám velmi špatný zastíněný mokrý pozemek u lesa cca 550 metrů nad mořem. Pokud chcete pěstovat stromy na takových místech je nutno zejména, používat odolné odrůdy, silně rostoucí podnože a hnojit - NPK. Z podnoží doporučuji A2 Další možností je vsadit strom hluboko - pod roub oddělující podnož od stromu. Takový strom, pak zakoření jako semenáč. Měl jsem na jiném pozemku takový "zákrsek" Renety, co vyrostl tak, že měl asi 10 metrů výšky a více než 10 metrů průměr koruny. Tloušťka kmene byla stejná jako u silného dospělého smrku, musel jsme ho zlikvidovat, jablka měl špatné kvality a stínil. Byla to největší jabloň kterou jsem kdy viděl. Hnojit doporučuji NPK na jaře a pak dusíkem na začátku června, pak už ne. Na špatných pozemcích jsou stromy vždycky menší, proto o podnožích M7 nebo M9 ani vůbec neuvažujte. V předjaří je také třeba stromky postříkat kuprikolem proti rakovině, protože na horších pozemcích je to problém. Počítejte s určitou úmrtností - zhruba polovina stromků prosperuje. a 1/3 jsem musel vyměnit zbytek je tak na půl.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 51.2 (?), 17.7.2012 19:47, zobrazeno: 21751x

Dobrý den. Asi od 15 let se snažím na své zahradě pěstovat jabloně. Vždy koupím stromek a ten se zakrpatí a jei nemá téměř žádné přírůstky. Půda je zde špatná, trochu ornice a pak jen kamení a skála.  Nedavno jsem si přesadil na zahradu dva semenáče - rostli za zahradou. Hned první rok nádherné přírůstky a stromky neobyčejně prospívají. Můj dotaz zní, zda nemám zahradu osadit semenáči z okolí a na tyto naroubovat nějakou odrůdu. Ptám se proto, abych později nelitoval, nevím, jak by se mohl strom poté chovat - vzrůstnost, plodnost a tak. Dále bych chtěl požádat, jakou odrůdu byste doporučili - vzhledem k tomu, že jde o semenáč, nebo zda je to jedno. Lukáš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 18.7.2012 13:20

V některých půdách nic jiného než semenáč prostě nepřežije, a pokud je to Váš případ, ani nemá moc smysl se ptát, jestli ano nebo ne. Prostě asi nemáte jinou možnost. Samozřejmě je nejleší semenáč z kontrolovaného výsevu, ale když jsou po ruce jiné, vezmu za vděk i těmi. Musíte počítat s tím, že budou mít každý trochu jiné vlastnosti (jeden bude růst více, jiný méně, různá odolnost vůči mrazu apod.). Výsledný strom bude podstatně větší než stromek na vegetativní podnoži, bude rodit později (průměr kolem pátého roku od výsevu), ale bude plodit déle (až 50 let). Co se týče odrůdy, záleží více na Vaší poloze a Vašich potřebách, některé odrůdy jsou vhodnější, ale je to víceméně jedno. Osobně se řídím podle toho, jestli daná odrůda u nás vůbec dozraje a pak podle toho, jestli před dozráním nepadá (z velkého stromu si jablíčka víc natlučou a nejsou použitelná ;o). No a pokud byste chtěl přesnější návod: Na jednoletý semenáček naroubovat ve výšce asi 10 cm "kmenotvornou" odrůdu (nejlépe se mi osvědčilo Lobo - odolné proti mrazu a úrodné), pak asi po dvou letech ve výšce kolem 1,5 m požadovanou "ušlechtilou" odrůdu. Osobně doporučuji Rubinolu, ale výčet vhodných odrůd by byl dlouhý.

Nicméně je běh na dlouhou trať, chce to trochu trpělivosti. Hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.7.2012 14:19

Posledních 20 let používám jako podnože po jabloně prakticky výhradně semenáče nebo A2. Půdu mám špatnou, jen drn a tuhou jílovici. Navíc je zahrada na místě starého zrušeného sadu. Jabloně v těchto podmínkách dorůstají i na semenáčích jen obvyklé velikosti zákrsků a čtvrtkmenů.. Plodí brzy, ty plodnější dokonce již ve školce.  Netřeba přeroubovávat až vzrostlé semenáče v korunce, lze použít i 1-2 leté vyseté semenáčky jako podnož.

Semenáče jabloní jako podnož vřele doporučuji, ve špatných podmínkách ani jiné řešení nevidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 13.8.2012 7:39

Semenač čehokoli je vždy vyhodnějši než vyselektovana podnož.Ta totiž byla vytvořena z nějakeho duvodu a ta tedy vyžaduje mnohem přiznivějši pěstebni podminky než semenač.Ale neni semenač jako semenač.Většina dnešnich podnoži(včetně anglickych Mx) byla vytvořena pro snadnějši nejen sklizen ale i udržbu.Proto pokud porovnate kořenovy system semenače a ušlechtile podnože tak vidite jasne rozdily.Semenač nema většinou problem s uchycenim a rustem i v meně přiznivych podminkach, kdežto ušlechtila podnož vyžaduje nejen vhodne podminky ale i ochranu a udržbu včetně zavlahy.Pravy semenač ma tu nevihodu, že ma bujny většinou nezvladatelny rust.Pomalu rostouci ušlechtile podnože snadno odchazeji na nedostatek vlahy odčerpane okolni vegetaci, udusi je nejen okolni plevel ale i udržovany travnik, jsou snadno napadnutelne hlodavcema pravě diky slabši kořenove soustavě,-Ale mnohdy semenač tvořeny z ušlechtile odrudy nedosahne předpokladanych požadavku ktere se od něho očekavaji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.110 (?), 9.6.2022 12:36
Dobrý deň, Našiel som tento starší príspevok a veľmi ma oslovil. Nemám však potrebné skúsenosti, myslíte, že by mi mohol niekto pomôcť. Záhradu mám na Slovensku, pozemok na juh, pôda ílovita. Dá sa taký medzištepovaný stromček získať už zapestovany? Venuje sa tomu niekto? Ďakujem Martin Straka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.185 (?), 9.6.2022 20:46

Čo sa týka samotnej realizácie, pokiaľ s tým nemáte žiadne skúsenosti, tak asi najjednoduchšie riešenie bude samotnú výrobu konzultovať a dohodnúť v nejakej ovocnej škôlke, či by boli ochotní, samozrejme za príplatok, taký stromček pre Vás vyrobiť. Tam by to pre nich nemal byť technický problém, len to zaberie viac času oproti bežnej výrobe. Mohli by Vám pomôcť navrhnúť vhodnú kombináciu podnož-kmienok- odroda, ak nebudete mať už vybratú nejakú vlastnú kombináciu. Medzištepovaný stromček sa na predaj bežne neponúka. Otázne ale je, či vôbec potrebujete takýto medzištepovaný stromček, má to samozrejme tiež svoje +/-. Niektoré kombinácie podnož-kmienok-odroda sú už rokmi odskúšané a bezproblémové, iné kombinácie môžu byť iba taký pokus bez nejakej záruky. Najprv si o tom asi zistite trocha viac v rôznych témach napr. tuna na fóre. To medzištiepenie znie dosť lákavo, ale asi sa nie vždy skutočne vyplatí. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.133 (?), 10.8.2022 22:13

Dobrý den,

asi tak před 20 lety jsem stál před podobným problémem - tedy zakládal jsem sad, jílovitá půda, mírný sklon k severu, zatravněný. Z výzkumného ústavu v holovousích jsem přivezl všechny staré odrůdy, co měli, vše na semenáčích - polokmeny. Rozestupy jsem volil 9 m. Odrůdy jsou Kožená reneta, Booskopské, Strýmka, pak nějaký Rubín (nebo Rubinola - je to sladké jak cumel), Topaz (to není stará odr., ale co se týče skladování a chuti vřele doporučuji), České panenské, Holovouský malináč, Jadernička, atd. atd. Vždy jsem sázel po třech stromech/odrůda. Mám cca 50 stromů. 

Dnešní výsledek je nad očekávání, např Booskopy se již spojily - ty měly mít víc než těch 9 m. Úroda i chuť jsou skvělé. Velikost je obří. Je třeba zdůraznit, že semenáč dle mého názoru půstí kořeny hlouběji - z toho by se dala vyvodit i lepší chuť, nemluvě o větší odolnosti na sucho - ty tři suché roky si můj sad víceméně nevšiml.

Ještě zajímavost: první polovinu stromů jsem sázel na podzim, druhou za rok a půl na jaře. Ta první je dodnes lepší, ale je možné, že to je i odrůdami, a taky půda je tam víc kámen,

Tak to už by asi stačilo. Pokud chcete více informací, rád je poskytnu.

Radim Šimek, Radlín

Booskop
Booskop
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.149 (?), 10.8.2022 23:18

Pěkné to máte Radime.

Booskop rodí každoročně nebo alternuje?

atd. atd jsou jaké další odrůdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.141 (?), 2.8.2012 7:37

Z praktického pohledu používám na semenáče odrůdu Jadernička moravská. Poměrně málo štěpí co do velikosti a chuti plodů, takže pokud v budoucnu odejde roub, tak mi zbude podnož, na které budou slušná jablka. K.V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.147 (?), 24.4.2014 0:59
Mám velmi špatný zastíněný mokrý pozemek u lesa cca 550 metrů nad mořem. Pokud chcete pěstovat stromy na takových místech je nutno zejména, používat odolné odrůdy, silně rostoucí podnože a hnojit - NPK. Z podnoží doporučuji A2 Další možností je vsadit strom hluboko - pod roub oddělující podnož od stromu. Takový strom, pak zakoření jako semenáč. Měl jsem na jiném pozemku takový "zákrsek" Renety, co vyrostl tak, že měl asi 10 metrů výšky a více než 10 metrů průměr koruny. Tloušťka kmene byla stejná jako u silného dospělého smrku, musel jsme ho zlikvidovat, jablka měl špatné kvality a stínil. Byla to největší jabloň kterou jsem kdy viděl. Hnojit doporučuji NPK na jaře a pak dusíkem na začátku června, pak už ne. Na špatných pozemcích jsou stromy vždycky menší, proto o podnožích M7 nebo M9 ani vůbec neuvažujte. V předjaří je také třeba stromky postříkat kuprikolem proti rakovině, protože na horších pozemcích je to problém. Počítejte s určitou úmrtností - zhruba polovina stromků prosperuje. a 1/3 jsem musel vyměnit zbytek je tak na půl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika