Sázení stromů v zimě?



host - 35.64 (?)
30.9.2016 12:37

několikrát jsem měl koupené stromky uložené na ležato (mírně šikmo) a zahrnuté až skoro po korunku (nad kořeny bylo tak cca 40 cm zeminy) přes celou zimu a na jaře je sázel bez problémů. Svazek stromků dát do brázdy, zasypat, zalít. O jemné kořínky nemějte strach, kořeny jsou jen volně zasypané a při sázení se snadno ze země vyndají. Korunku je nutno chránit před okusem, leží na zemi! Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 35.64 (?), 30.9.2016 12:37

několikrát jsem měl koupené stromky uložené na ležato (mírně šikmo) a zahrnuté až skoro po korunku (nad kořeny bylo tak cca 40 cm zeminy) přes celou zimu a na jaře je sázel bez problémů. Svazek stromků dát do brázdy, zasypat, zalít. O jemné kořínky nemějte strach, kořeny jsou jen volně zasypané a při sázení se snadno ze země vyndají. Korunku je nutno chránit před okusem, leží na zemi! Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 30.9.2016 16:02

V ohrožení okusem nejsou jen korunky na zemí. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.9.2016 16:21

už keď ste spomenuli okus, tak máte nejaký prípravok, ktorým na jeseň urobiť postrek stromčekov a zajace im dajú pokoj (len o tie mi ide) alebo klasicky dať okolo stromčekov pletivo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 30.9.2016 17:15

Jistěže existuje nátěr, v česku aversol. Ale když mají hlad nebo chuť, nátěr je nezastaví. Když okoušou větve, není to nic fatálního, když kmínek, je po stromku. Dejte pletivo. Přípravkem mázněte jen větvičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.9.2016 17:30

pred pár rokmi som v nádeji, že veď neohryžú nedal nič a dve jablone okusané(kmene), jednu som odstránil, tú druhú som nechal a prežila v pohode. vtedy som si všimol, že ohryzli len jablone, ostatné stromčeky nie. bola to náhoda a postupne by prišiel rad na všetky, alebo zajacom chutia len jablone? ostatnej zvery sa nebojim... tak dám teda pletivo zase okolo stromčekov. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.93 (?), 30.9.2016 18:33

Nebyla to náhoda. Jabloně jsou okousané vždy první. Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 229.8 (?), 30.9.2016 18:01

Hodněkrát se mi stalo, že jsem na své rodné chaloupce přecenil své síly nebo podcenil počasí a stromky a keře zakoupené na podzim jsem už nestihnul vysadit. Tak přezimovaly se zarytými kořeny v záhonu s kyprou hlínou nebo v pytlích s kompostem nebo dřevěnými řezinami ve studeném sklepě ve tmě. A nebyl žádný větší rozdíl mezi těmi "zimovanými" a vysazenými na podzim.
Můj oblíbený prodejce třeba taky stromky a keře které na podzim neprodá je jen trochu víc na zimu zahrne hlínou a na jaře pokračuje v prodeji. A to přímo na prodejní zahrádce na kterou je z ulice trochu vidět. Takže se tím nijak netají. Myslím, že to tak dělají všichni.
Vždyť tomu stromku když má období vegetačního klidu je úplně jedno jestli mu kořeny namrznou na trvalém stanovišti, v záhonu nebo v pytlích nebo nějakých kontejnérech.
Jen ten vegetační klid je důležitý. Když už má stromeček listy, nemá kořenový bal a už ožil jsou už větší manipulace s ním riskantní a způsobí špatné ujímání, růst a někdy i úhyn.
*
Jen pro zajímavost, řešil jsem jednou i trochu odlišný, ale přitom stejný problém, viz tato diskuze.

Neuváženě jsem na jaře 27.4. 2013 nakoupil stromky na neznámé podnoži, dal je do vlhkých pilin do studeného a tmavého sklepa a přemýšlel co s nimi...
Dost dlouho tam byly, dost dlouho jsem se odhodlával k jejích výsadbě na zahradu.
A sázel jsem je v době kdy už byla tráva skoro do půl kolen, vše už bylo skoro odkvetlé, rostlo, zelenalo se a kolegové včelaři z vesnice už vytáčeli jarní med.
A protože byl krásný jarní den lákající k procházkám, tak si kolemjdoucí výletníci museli myslet, že jsem se totálně zbláznil...
Ale stromečky z toho sklepa byly jen velmi mírně narašené a i ten teplotní šok a se zálivkou jen 1x týdně hravě zvládly. A v růstu nijak moc nezaostaly.
Chci tím říct, že pokud se dodrží základní pravidla, rostliny vydrží v době svého vegetačního klidu opravdu hodně. Až neskutečně.
*
Tohle už je opravdu extrém, tak jen jako zajímavost k tomu "zimnímu spánku" rostlin.
Někteří kaktusáři své výpěstky a sbírky zimují způsobem, že rostliny vytáhnou z květináčků, zabalí je třeba do dopisních obálek a zimují je v nich v temných a chladných sklepech.
*
Ještě mně napadlo, na chlubení to není, ale jako starému a špatně pohyblivému člověku to "trápení" rostlin snad bude odpuštěno. Řízky černého rybízu mám už třetí rok v 10l kyblících. Rostou, větví se a i kdyz jsou rozestavěny nad terénem mráz ani sucho jim nevadí. Podobně jako všem podobně "postiženým" aromatickým bylinám.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 30.9.2016 20:00

Shodou okolnosti jsem v lednu sazel asi 10 stromu, ktere mne prisly z Italie kde vyoravali kvuli teplemu pocasi prave az po novem roce. Kdyz prisly, tak byla zem zmrzla, tak jsem v Bauhausu koupil 2 kalfasy na maltu a 3 pytle substratu (taky zmrzly a musel jsem ho drolit rucne) a nechal je tam asi 2 tydny nez prisla obleva. Sadil jsem je vsechny v jeden den a bylo to peklo, protoze bylo tolik bahna, ze jsem se poradne boril skoro "az po kolena". Nakonec se podarilo a vsechny se ujaly, ale s pohodovym a cistym podzimnim sazenim se to neda srovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 30.9.2016 21:32

To by jste se divil co už jsem vypěstoval. Pamatujte, že v kontejneru se stromek "nepěstuje" ale pouze dočasně uloží. Jsou způsoby, kdy se sází do "kovových košů" (i okrasné), koše jsou usazeny v zemi. Stroj to vytrhá ze země, naloží na korbu a vsadí i s košem do jam a to někdy i ve věku 15 let. Takový strom v okrasném stromořadí už málokdo zničí (aby tam zívala mezera). Tato osvěta ještě k nám nedorazila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika