Rozela



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
12.1.2017 20:16

Rozela rozhodně není žádná pozdně zimní odrůda, jako třeba "šalimárek", takže nyní je dužnina sušší a mírně moučnatá. Chuť byla ale standartní u všech plodů, sladce rubínová s jasně patrnou příchutí Bohemie. Včasná podzimní konzumace zaručuje jistě větší požitek.

Rozela
Rozela
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 176.29 (?), 13.1.2014 17:20, zobrazeno: 15360x

Dobrý den máte někdo zkušenost s pěstováním odrůdy Rozela v nadmořské výšce okolo 650 metrů nad mořem? Děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.1.2017 20:16

Rozela rozhodně není žádná pozdně zimní odrůda, jako třeba "šalimárek", takže nyní je dužnina sušší a mírně moučnatá. Chuť byla ale standartní u všech plodů, sladce rubínová s jasně patrnou příchutí Bohemie. Včasná podzimní konzumace zaručuje jistě větší požitek.

Rozela
Rozela
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.118 (?), 31.1.2017 19:11

Letos jsem měl první malou úrodu. Nm výška 400m, dnes bych chuť plodů asi právě v optimální kondici subjektivně hodnotil jako výbornou, harmonickou, příjemně sladkou a aromatickou, jsem vellmi spokojen. Ovšem nevím jak v 600 n.m. Možná nebude chuť tolik aromatická - Bohemie (jeden z rodičů R.) je však jen mutace Rubínu a tomu podle některých příspěvků tvrdší podmínky spíše svědčí, takže snad se u Rozely prodlouží trvanlivost, což bude jen dobré. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 31.1.2017 20:30

Jsem Vám fakt vděčný, že jste se rozhodl napsat svoje hodnocení, jako jeden z mála, ať se jedná o kteroukoliv odrůdu. Svoje Rozely jsem neměl, ale to, co uvádíte je celkem potěšující. Myslím to, že jsou Vaše Rozely ještě v tak dobré kondici. Ty moje kupované jsou už delší dobu průměrné, některé začaly už dávno moučnatět. Vzpomínám na Rozelu u MV, snědenou v řijnu předminulého roku, ta měla exkluzivní chuť, proto si myslím, že bude mít Rozela nejlepší kvalitu na podzim. Ale ještě jednou díky za reakci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 1.2.2017 8:21

Měl jsem Rozelu a Lipno na jídlo z komerčního sadu z n.m. výšky cca 530 m (podnože M-26 nebo J-TE-H). Byly obě ve slušné konzumní kondici ještě v březnu. Sám Rozelu nemám, jen Lipno (420 m). Je trošku hrbolatější než stejná jablka z nížin, jabloňářských poloh, ale drží si chuť, šťavnatost a jemnou konzistenci mnohem déle, do února, března. Pro mě to jsou zimní odrůdy, slušné kvality.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.118 (?), 1.2.2017 10:09

K Lipnu: Asi po desetileté zkušenosti s touto odrůdou: Velmi úrodná, pokud ji pěstitel nechá přeplodit, může alternovat. Rezistentní, pěstitelsky opravdu snadná. Plody hezké, velké, tvarem připomínají Idared. Nu a mínusy: Po utržení ostřejší kyselina (a la Topaz), která v současné době už skoro vymizela, takže teď je chuť příjemná, sladší. Ale co této odrůdě nejvíc vyčítám je struktura dužniny. Nyní je to jablko pro bezzubé konzumenty, dužnina je sice velmi šťavnatá, ale také velmi měkká. S trochou nadsázky - to jablko se jen pije, jak je měkké, šťavnaté a dobré. A tak postupně ve větvích zkouším jiné odrůdy, protože pokud je Lipna moc, nevím co s ním. Podřadné plody, ikteré i po loňské velké nadúrodě nebylo příliš, mají rádi kosáci, nejlépe překrojené na půlku. R.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 184.133 (?), 1.2.2017 10:42

No a právě proto mám Lipno rád. Pokud je ho moc, na podzim je dobré do moštu, ten po "zavaření" zesládne. Teď je to kontrastní jablko k Topazu, trošku i Karnevalu. Jemná struktura, přitažlivě voňavá dužnina, Vzal bych to jako kontrast Čisteckého a vyzrálého Boskopu. A tu Rozelu bych tam, kde sklízíte dobré Rubíny, Topazy dal... Kdyby pán napsal, čemu se u něho daří...     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 1.2.2017 11:20

Mám rád, když má někdo jiný názor, než já, nutí to k zamyšlení. A zejména oceňuji absenci osobních invektiv a útoků, děkuji.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.2.2017 12:19

Lipno je dobré a pěstitelsky vděčné jablko, ale jako kontrast k Topazu či Karnevalu ho u nás nemáme. Jíme ho podstatně dřív než pozdní zimní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.2.2017 12:57

Napsal jste to výborně, pane R. Právě díky těmto hodnocením si člověk vytváří obraz o různých odrůdách. Je moc dobře, že jste zde připomenul LIPNO.  Já bych se tak rád dozvěděl, jak dopadly některé odrůdy například u Miloše, ale asi mám smůlu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika