Rozela



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
29.12.2016 11:34

Rozela zřejmě k extra velkoplodým odrůdám nepatří, třeba loni jsem měl jablka vyloženě malá, až jsem z toho byl trochu nešťastný.  Pěstitelskými zásahy lze dosáhnout plody větší - např. silnějším přihnojením. To se pak na kvalitě, zejména skladovatelnosti, podepíše.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 28.12.2016 18:16

Velké plody trpím jen proto, že menší od té které odrůdy neseženu. Na ochutnávku bohatě stačí středně velký plod. Co se týče těch Rozel, tak tyto plody chtělo konzumovat mnohem dříve. Mám tady i nějaké Rubinoly, ale největší ŘÍZ má pro mě z rubínových odrůd stále Topaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 28.12.2016 20:32

Já proti drobným plodům nic nemám. Nebo vlastně mám. Když mám očesat pár desítek stromů a naplnit pár desítek beden, každé jablko musím vzít 2x do ruky, mám na to jen víkend a chtěl bych se ještě projet na kole...(doplň si sám)... je sakra rozdíl, jestli se bedna naplní čtyřiceti nebo stotřiceti plody. Potřebuji-li přebytky prodat, s velkými to není problém, drobná jsou neprodejná. Mám rád hrušková povidla, křížaly, ale znám příjemnější činnost než loupat a krájet ovoce. Třikrát menší plody znamenají 3x víc práce. Ohýbání hřbetu při sběru padanek na moštování je zdravé, ale od druhého metráku je to - věřte mi - otrava.  
   Pakliže mi jablka a hrušky slouží jen k hodnocení nových chutí, pak ano, drobné plody jsou lepší, mohu jich totiž najednou ochutnat víc. Mám-li plody taky sklízet, přebírat, uskladňovat, zpracovávat, rozdávat, prodávat, sušit, pak mi slova jako "zbytečně moc velké"  zní trochu - nic ve zlém Petře - jako rouhání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.230 (?), 28.12.2016 21:26
K tej veľkosti plodov (jabĺk) : Pamätám si doteraz ako mi pred asi 40 rokmi môj starý otec hovoril: Veľké jablká rozdaj priateľom, malé nepriateľom, a stredné si nechaj. Bola to generácia praktikov ktorí pozorovali prírodu a všetko si robili "na kolene", vtedy ešte škôlky a predaj stromkov neboli. Čo sa týka tej veľkosti plodov tak s dr.Vysloužilom súhlasím, okrem skladovania. "Zbytečně velké 😁" plody majú kratšiu skladovateľnosť (napr. Jonalordové "tekvice"). Príroda má skrátka rada priemernosť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 28.12.2016 22:59

Zbytečně velké 😁" plody majú kratšiu skladovateľnosť (napr. Jonalordové "tekvice")

To je svatá pravda. Ale myslí se tím hlavně různá skladovatelnost plodů od jedné odrůdy.  Nelze obecně říci, že drobnoplodé odrůdy lze déle skladovat. Takové Admirály jsou jablka tři do kila a vydrží málem do nových.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.57 (?), 29.12.2016 9:21

Velké plody zamrzí hlavně když jsou ve sklepě napadeny nějakou skládkovou chorobou - tři plody nahnilé a kilo jablek v čudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.57 (?), 28.12.2016 22:36

Také jsem tu zakoupil z nedalekých sadů pár plodů Rozely - plody nebyly tak výrazně vybarvené, chuť velmi dobrá, taková ničím nerušená, podobná, jako když si dáte třeba Jonagold. Ale něco mi tam chybělo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 29.12.2016 11:02

Zbytečně velké ��" plody majú kratšiu skladovateľnosť

Jo, to bude asi ten důvod, proč tyto "obrovské" červené Rozely tak moučnatí a i u těch nemoučnatých je chuť poměrně nevýrazná. Vzpomínám na Rozelu konzumovanou v řijnu, to byla větší lahoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.12.2016 11:34

Rozela zřejmě k extra velkoplodým odrůdám nepatří, třeba loni jsem měl jablka vyloženě malá, až jsem z toho byl trochu nešťastný.  Pěstitelskými zásahy lze dosáhnout plody větší - např. silnějším přihnojením. To se pak na kvalitě, zejména skladovatelnosti, podepíše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 1.10.2017 21:16

Rozela - 2017 - štíhlé vřeteno - Mičurin II (470 m)

Zahradě zdar.









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 102.70 (?), 8.10.2017 16:57

Rozhoduji se mezi jabloni Vanda a Rozela a nevím pro kterou se rozhodnout. Rozela je vlastně kříženec Vandy a tak nevím... Můžete mi poradit. Chci podnož M26, ta se hodí do naší zahrádky. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika