Rosana zatracovaná



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
10.10.2014 18:25, zobrazeno: 9843x

Na Rosanu se obecně mnoho chvály nepěje. Ale je to odrůda nenáročná, otužilá a chuťově to není až takový propadák.  Oproti některým populárnějším rezistentům (Selena, Rubinola, Otava) jsem u ní nezpozoroval prolomení rezistence. A za to jí tu mírnou pachuť rezistentů 1. generace odpustím

Rosana
Rosana
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.10.2016 14:29

Vracíme se k některým sto let starým odrůdám a možná opomínáme ty, které byly opuštěny nedávno a možná trochu neprávem. Rosana je jednou z nich.
    Letošní rok se vyznačoval teplým koncem léta, ale taky silným tlakem monilie i obaleče.  Na stromě Rosany (bez jakýchkoli pesticidů)  jsem nenašel jediný hnilý plod a červivých bylo jen asi do tuctu. Absence strupovitosti je samozřejmá.  Pravda, teplý rok svědčil i méně otužilým odrůdám. Nicméně pro ty, kteří věří pěstování jablek zcela bez chemie, kteří si musejí nechat zajít chuť na vlastní meruňky a goldeny, pro ně může být Rosana dobrou volbou. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.147 (?), 2.10.2016 15:08
Priznám sa, že som Rosanu tiež "opustil". Je to odroda ktorá má mnoho výrazne kladných vlastností, od pekného vzhľadu cez príjemnú chuť a šťavnatosť až po odolnosť chorobám, navyše stromy pekne rastú a dobre sa tvarujú. U mňa mala ale Rosana jeden veľký neduh - padanie plodov v čase dozrievania. Či je to odrodová vlastnosť, alebo to bolo len u mňa, neviem. Keďže mám tendenciu nechávať jablká na strome až do dozretia, tak mi to dosť prekážalo. Zrejme sa to dalo riešiť miernym podtrhnutím. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.10.2016 15:31

Ano, je to odrůdová vlastnost, s níž je třeba počítat. Taky mě to párkrát nachytalo. Řeším to postupnou sklizní, která zajistí jak část plodů v plné zralosti, tak omezí propad. Pokud bych zahradničil na jižní Moravě či Slovensku, Rosanu bych asi taky opustil. Když ale vidím, jak jsou monilií postižené vedle stojící Bohemia i Jonalord, musím se Rosaně poklonit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 2.10.2016 20:03

Velkému tlaku strupovitosi u nás neodolala většina rezistentních odrůd, včetně Rubinoly, Topazu a dalších. Rosana to zvládla s přehledem, nenašel jsem stroupek. Mám ji na dvou zákrscích, takže probírka plodů se provádí pohodlně, a když náhodou něco spadne, moc si nenatluče wink.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.6 (?), 2.10.2016 20:38

Mám Rosanu, Desert,Melodii a Bláhovo oranžové každé chutově hodně odlišné a všechny nám moc chutnají, líbi se mi ta ruznorodost, nemá smysl dělat nějaký žebříček nej, i v rodině momentálně nedělají rozdíly mezi Desertem a Rosanou..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.25 (?), 17.4.2017 8:35

Rosanu mám naroubovanou od roku 2002 a zkušenost je podobná, jako u ostatních: propad plodů, plody krásné, bez náznaku strupovitosti, chuťově spíše průměr. V našich podmínkách (300m)  má jednu výhodu: plodnost je pravidelná, každoroční (např. Jonagold nebo Čistecké) má každý druhý rok "výpadek" - kvete málo). Takže pro mě je to odrůda zatím nenahraditelná. Spolehlivá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika