Rez jablone - kostrové konáre a výber stredníka



host - 241.198 (?) 
5.3.2023 17:32, zobrazeno: 1318x

Mám 2-ročnú jabloň rozela na podpníku M26. Korunu som z určitých dôvodov založil pomerne nízko. Niektoré princípy strihu poznám, ale neviem, ako je ich nutné dodržovať. Uvádza sa, že kostrových konárov má byť len 3-4. Na fotke sú označené oranžovou farbou. Na stredníku však vyrástli ďalšie konáre (označené zelenou). Mám ich zachovať, alebo ich treba odrezať? Rozvetvenia kostrových konárov (modrá farba) mám ponechať, alebo ich mám ostrihať? 

Ktorý zo stredníkov by som mal ponechať? Červený, ktorý je silnejší, ale smeruje od kmeňa v smere zaštepenia na podpník, alebo slabší zelený, ktorý smeruje proti smeru zaštepenia na podpník?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 241.198 (?), 5.3.2023 17:33

Konkurečné stredníky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 6.3.2023 12:21

To je sen každého ovocnáře pokud naroste po výsadbovém řezu takto pěkný a pravidelný stromek.Kosterní větve (oranžová) zakraťte do jedné roviny po obvodu koruny.Pokud na terminálu vyroste obrost nad cca 20 cm délky (zelená) zakrátit a v létě upravit střihem dle intenzity růstu.Rozhodně neodstraňovat.Rozvětvení kosterních větví (modrá) rozhodně ponechat a zkrátit asi o 1/3 délky.Terminál ponechat slabšího růstu v rovině pokračování a zakrátit výškově asi 20÷25 cm nad zakrácenými kosterními větvemi.Konkureční odstranit (červené označení).Zakrácení terminálu je na obrázku jen orientační (na snímku není zobrazen větší úsek)).Řídit se zásadou převahy terminálu po střihu uvedeného výše.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.126 (?), 7.3.2023 10:28

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PetrK - (31) - 80.10 (?), 31.3.2023 19:56

Dobrý den, sice to není o řezu, ael chtěl jsem se zeptat jestli máte zkušenosti s odrůdami Gustavovo trvanlivé, Zvonkové, Watervlietské mramorované, Vilémovo, nebo Boskopské. Podle toho, co jsem četl, tak mají dlouhou skladovatelnost (i když v mém enormně mokrém sklepě...), prý jsou odolné na strupovitost. Ještě mne zaujala také Hájkova muškátová reneta, Coxova oranžová reneta, Hvězdnatá reneta. Ty ale asi nemají tak dlouhou skladovatelnost. Předem děkuji za zkušenosti a rady. Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika