Přeroubovaní jabloně ve stěně



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?) 
12.12.2015 11:27, zobrazeno: 5151x

Dobrý den, prosím o radu ohledně přeroubování Rubínu ve stěně(drátěnka, špalír). Staří stromu 20 let, podnož JTE-E, čtyřy patra. Hlavní větve vyrustající z kmen mají v průměru odhadem 5 cm. Naroubovat chci Jonagold, případně z jedné strany pokud seženu rouby McIntos. Náš Rubín nese jablka téměř bez chuti, trpí na krvavou mšici, padlí... Vzhledem k velmi suché lokalitě s malými srážkami je mi líto pěkně rostlý strom kácet a chci ho využít.

Moje představa byla odříznout kosterní větve tak 10cm od kmene a roubovat za kůru vždy 2 rouby proti sobě. Takže celkem 16 roubů.

1.Jak ale umístit rouby, abych mohl tvarovat opět do špalíru?

2. Po ujmutí obou roubů na jedné větvi kdy jeden z nich odstranit (potřebuji jen jeden)?

2. Jak se vyrovnat s menším růstem nižších pater? (zářezy do kůry kmene nad kosterními větvemi...)?

3. Je to nesmysl a mám zvolit jinou metodu?

Moc děkuji za rady

MartinV

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 164.255 (?), 12.12.2015 12:27

Keď už chcete preštepiť komplet celý strom, asi by som ponechal iba prvé poschodie a nad poschodím asi 20 cm. Čiže išli by 3 x po 1-2 vrúble (do 1. poschodia + termínál). Z termínálu by som nasledujúci rok založil 2. poschodie. Veľa roboty a času premárnite týmto spôsobom, ale mohli by ste prevrúblovať aj hornú polovicu, (čiže 3. poschodie + terminál). Potom by ste mali 1-2 poschodia rubín, 3. poschodie by ste dali jonagold a do termínálu (medzi 3 -4 posch.) by ste vrublovali mcintosh, z ktorého nasledujúci rok tvarujete 4. poschodie.

Ten spôsob, ktorý ste chceli, že odrezať všetky konáre na 20 cm čapík a tak vrúblovať asi význam nebude mať, lebo spodné poschodie nebude rásť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 12.12.2015 14:47

Na slabé podnoži v extrémním suchu bude vždy problém.

1. Rouby umístěte na 5cm větve 3. Nejsilnější ideálně tříoký Titlovým způsobem na horní stranu větve. Ten bude pokud to dobře dopadne vedoucí. Po stranách stačí dát na zavalení dva slabší klidně dvouoké rouby. Zachovejte nějaké tažné větve.

2. boční rouby stačí potlačovat řezem, aby byly podřízeny hlavnímu. Lze je i odstranit po zavalení rány.

2b. vyrovnat se s nižším růstem spodních pater můžete řezem, ohýbáním, nebo zvolenou odrůdou. Triploidní odrůdu (Jonagold) nechte dole a McIntosh dejte na vršek.

No a s vlnatakama a padlím si moc nepomůžete. Přibude vám k tomu ještě strupovitost.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 12.12.2015 21:55

Děkuji za rady. Začínat znovu od prvního/druhého patra se mi nechce. Vyzkouším postup pana V.

Chuť až na prvním místě, Rubín jde pryč hlavně kvůli mizerným jalovým plodům.

McIntos jsme měli za domem, když jsem byl malý a vzpomínám na jeho skvělou chuť. Stejně tak i rodiče. Pak nám jej ale sežral srnec, kterého jsme měli nějaký čas na zahradě :) 

Jeden Jonagold už v drátěnce máme také 20let na podnoži M4 a po jeho úrodě se vždy zapráší. Jedno z nejchutnějších jablek v našem sadě. Před sedmi lety jsme proto zasadili dalších šest na podnoži M26 a zapěstovali jako vřetena. Ani jednou jsem se na nich nedočkal podobné chuťové kvality. Většinou malé plody s horší chutí. Jeden stromek odešel sám, zbylé jsem letos vyházel a nahradil Admirálem, Siriusem a Merkurem, bohužel opět na M26. Na jiné podnoži jsem bohužel nesehnal. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 19.4.2016 22:08

Tak jsem začal s realizací a prosím o rady, co s tím dál?

Strom 1 (neznámá odrůda) jsem vzal první metodou - odřezal jsem horní půlku a nechal spodní dvě patra. Druhé patro a terminál jsem přerouboval Admirálem. Na druhém patře jsem ponechla tažné větve. Lze tak ponechat?

U stromu 2 (Rubín) jsem zakrátil spodních pět pater vždy k prvním bočním větvím (tažným) a přerouboval Merkurem, dle síly větve třemi nebo čtyřmi rouby.. Nevím co s horním patrem, kde je kmen (terminál) hodně silný (odhadem přes 10cm) a kde kůra není hladká a moc vhodná pro roubování. Můžu to horní patro nechat jak je? Nebo co s tím?

Strom1
Strom1
Strom1
Strom1
Strom1
Strom1
Strom2
Strom2
Strom2
Strom2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.4.2016 22:45

První strom je přeroubovaný v pořádku.
U druhého stromu rouby spodníchpater neporostou. Přednost v růstu dostane ponechané horní patro. Jediné řešení vidím v odstranění horního patra, případně jeho přeroubování. Tloušťka terminálu a špatný povrch kůry nebude překážkou.  tak jsem trochu skeptický, zda přeroubované větve nejspodnějších pater přitáhnou mízu k úspěšnému přihojení a růstu letorostů z pupenů na roubech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 19.4.2016 22:53
Myslel jsem si to, díky. Pomohlo by růstu a hojení nižších pater udělat 1cm zářez do kůry po obvodu kmene třeba nad druhým patrem, čímž by se omezil tok mízy do pater horních? A co využít stejný zářez i pod stávajícím horním patrem?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.4.2016 9:23

Asi by to pomohlo, jen nevím, jestli dostatečně. Míza se vzhůru tlačí především dřevním válcem. Já mám vždy problémy s rouby (ani ne tak s ujmutím jako s růstem), pokud nejsou umístěny po obvodu koruny - myslím tím povrch pomyslné horní polokoule. Výjimkou bývají jen hodně bujné odrůdy, které dokáží vyrazit i z "utopeného" pahýlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika