Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 189.156 (?) 
17.11.2012 21:14, zobrazeno: 135167x

Dobrý den. Rád bych vyvolal diskuzi na téma pozdně zimních rezistentů. Dílčí názory na jednotlivé odrůdy zde jsou, ale přece jen né pohromadě. Jde mi o zhodnocení jejich chuti, pěstitelských vlastností (negativních i pozitivních) a době skladování. Jak všichni víme, literatura se různí, vesměs více chválí než kriticky hodnotí. S řadou odrůd už je několikaletá zkušenost - neváhejte se s námi o ni podělit - i v průběhu roku, jak začnete koštovat. P.S.: Ať vím, čím mám na jaře obohatit zahradu.wink Namátkou (i kvůli následnému vyhledávání): Merkur, Admirál, Otava, Goldstar, Meteor, Opal, Shalimar, Sirius, Orion...

Za mě:

Goldstar: poloha 380m.n.m., J-TE-E, letos první úroda. V porovnání s ostatními odrůdami v řadě mohu říci: odrůda je plodná, chutná velmi obalečům, trpí fyziologickou skvrnitostí. Chuť špičková - zvláštní aroma, plody šťavnaté, chruplavé, pro mě letos č.1. Vlivem poškození plodů skvrnitostí tyto uzrály dříve (4ks)..

Další zaplodí v příštích letech.

Zdraví Mittwoch

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 153.9 (?), 18.11.2012 0:13

Ono je dnes už asi trochu troufalé hovořit o rezistentech poté, jak vypadá např. Selena aj. 

Z Vašeho seznamu mi zatím zarodil jen Goldstar a s Vašim hodnocením souhlasím, ale přidal bych Rozelu a Topaz, které u mne zatím netrpí fyziologickou skvrnitostí jako Goldstar (ten ji u mne zezačátku taky neměl...). Jen u těchto odrůd nomohu posoudit skladovatelnost, protože ta trocha byla u nás snědena dříve, než se dalo cokoli posuzovat wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 9:23

Z pozdně zimních odrůd je pro mne abolutní špička v pořadí: Sirius, Goldstar, Otava, Opál a  ke kvalitním ještě lze přičíst i Melroze (není to však rezistent).

Z 11 letého vřetene Goldstaru pravidelně sklízím 30 kg kvalitních plodů (mimo loňska), i když je pravda, že je náročný na hnojení Ca.

Výborná Rozela se s nimi ve skladovatelnosti nedá vůbec srovnávat. Podobně Topaz, ve velikosti plodů i skladovatelností za nimi zaostává, i když je pravda, že třeba Otava také neoplývá velikými plody.

Dosud mi nazaplodily odrůdy Admirál a Shalimar, které šlechtitel deklaruje jako květnové.

Podobně holovouské odrůdy Andera a Benet mi také ještě nezaplodily i v důsledku loňského a letošního mrazu. Dostatečné zkušenosti zatím nemám také se Starkresou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 18.11.2012 11:19

Po letošním kalamitním květnu mohu jen pokyvovat hlavou a říkat, že ten Angold docela ujde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.39 (?), 18.11.2012 13:22

Mne sa osvedcil Angold. Vyborna je Otava aj chutou, aj skladovatelnostou, taktiez dobry je Topaz. Asi 230mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.140 (?), 18.11.2012 17:12

Zdravím, rád bych se nechal inspirovat, rovněž plánuji obohatit zahradu. Zatím se mi jeví ze žlutých nových nejlépe Sirius, a z červených Admirál, ač roste silně a budu ho muset dát na slabou podnož. Máte někdo zkušenosti s Merkurem a Orionem? Jsou chuťově zajímavější? Také by mě zajímal názor na Fragrance-měl jsem dobré reference z výstavy. děkuji david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 21:25

Letos jsem sklidil svou první úrodu plodů Fragrance (menší košík) a - zatím zklamání. Plody nikoliv červené, ale žluté, jen s růžovým líčkem.

Při první degustaci začátkem listopadu dužnina byla měkká a moučnatá a jen trochu šťavnatá.Zítra budeme v rodině chutnat další plod a vždy po 14 dnech další plody. I když si myslím, že je to zbytečné.

Prostě sklidil jsem něco jiného, než deklaruje šlechtitel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 189.156 (?), 18.11.2012 21:54

Děkuji všem za první ohlasy. Těší mě, že je Sirius tak vysoce hodnocen - při loňské dugustaci (ne mých vlastních plodů) byl mým osobním vítězem. Ještě že jej už mám na J-TE-E a i A2. Jsem zvědav, jak se na ní bude chovat. Vzhledem k 3n to bude časem asi strom jako stodola...

Doufám, že se někdo vyjádří i k Admirálu či Shalimaru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 22:36

Když jsme u hodnocení pozdnějších odrůd, tak jsem zapomněl na další holovouskou novinku- Andego. A zde zase musím říci, že jsem docela příjemně překvapen. Ale je to také první úroda, a tak nemohu nic říci třeba ke skladovatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 18.11.2012 22:35

Sklidil jsem první úrodu Siriuse na přeroubovaném Glosteru.Nechávám jablka řádně dozrát do konzumní zralosti.První jablka byla obrovské velikosti.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika