Poškozený kmen jabloně



Stránky: 1,  2,  3   
host - 13.240 (?) 
3.3.2014 20:50, zobrazeno: 27451x

Dobrý den, poradíte prosím čím a jak ošetřit poškozený kmen jabloně. Přiznám se je poškozený sekačkou na trávu :o((

kmen
kmen
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.6 (?), 3.3.2014 21:07

Mělo to být uděláno hned po poškození - začistit okraje kůry a zatřít balzámem.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 31.71 (?), 4.3.2014 15:41

Mně se osvědčilo po odstranění odtržené kůry těsně ovázat narušený kmen neprodyšným pružným obvazem (rozstřižená veloduše a pod.). Pod takovým obvazem jsem za 1 rok měl novou kůru. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.119 (?), 27.10.2014 18:46

Dobrý den, mám podobný problém, s tím rozdílem, že jabloň není poškozená sekačkou, ale kůra se odloupala sama. Jedná se o půlkmen Starkrimson, který zatím pořád hodně rodí a má každoročně dost přírůstků. Poradí někdo jak a čím ošetřit tento poškozený kmen? Díky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.10.2014 22:32

Ničím. Je to jen odloupaná borka. Kůra je neporušená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jana.S - (19) - 44.139 (?), 12.1.2015 23:33

Mohl by mi někdo poradit jestli má cenu tuhle jabloň zachraňovat? Je jí 5 let letos měla sice květy, ale nezaplodila. Odrůda Nela letní, podnož bohužel nevím. 




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.1.2015 10:38

Obávám se, že se stromku nepodaří vlastními silami rozsáhlé poškození zavalit.

Pokud Vám na stromku záleží, pak mu jistě lze pomoci.Odstranit celou poškozenou korunku, a na ní naroubovat roub z loňského letorostu.Pak je na zvážení pěstitele, zda naroubuje roub stejné odrůdy z poškozeného stromku, nebo zcela jiné odrůdy.

Pokud se roub neujme, je velká šance, že vyraší nějaké spící očko na kmínku,...i z něj lze později zapěstovat novou korunku.Jen je třeba dbát, aby to nebyl výhon z podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.1.2015 10:52

Problém je trochu složitější. Nevíme dobře, co zapříčinilo tyto nekrotické rány - mráz, vysoká hladina spodní vody, těžká půda, nevhodná kombinace podnože a odrůdy, aj.  Pokud neodstraníme příčiny, pak můžeme čekat, že po zapěstování nové korunky se rány objeví znovu.  Já bych asi začal úpravou podmínek pro stromek - obrytím, vylehčením půdy, namulčováním, přihnojením, ošetřením proti houbám, citlivým řezem, přivázáním ke kůlu. Stromek je mladý a i když se některé rány třeba nezacelí úplně dohladka, může se proces zastavit a nová pletiva jejich funkci nahradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 13.1.2015 12:05

yesSouhlasím s MV, S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jana.S - (19) - 44.139 (?), 13.1.2015 14:50

Tak to jste mi udělali radost, že je šance na záchranu. S tou půdou to bude opravdu problém. Máme těžkou, poměrně hodně jílovitou půdu a navíc samý kámen, když kamení vyházím zbyde tak lopata použitelné půdy. S hanbou přiznávám, že při vysazování jsme vyházeli jen větší kameny jinak jsme to tam naházeli zpátky. Obrývání neprovádím, protože mám strach, abych neublížila kořenům, ale pokusím se to ještě nastudovat, jak přesně se to provádí. Mulčování jsem dělala asi 3x. Poprvé pouze směsí (listnáče i jehličnany) štěpky, další rok jsem smíchala trávu, slámu, štěpku a půdu, loni převážně jenom suchou trávou a trochou slámy. Dvakrát jsem použila podzimní hnojení a na jaře NPK (asi tak 3x), ale moc to nepřeháním, ke každému stromku asi tak jednu hrst. Víc už nehnojím, postřiky nepoužíváme, ačkoliv manžel nějaké postřiky první dva roky použil. To vše za celou dobu co ty stromky máme. Pokud jde o tu podnož, dívala jsem se co prodejce, od kterého jsme nakoupili, uvádí podnože M9, M26, MM106 virus - free (slabě až silně rostoucí). 

Jak vylehčit půdu opravdu netuším, to jako na povrchu nebo mám kutat nějak do hloubky? Pokud jde o přivázání ke kůlu tak on přivázaný byl, ale klacek uhnil a navíc mi přijde, že kmen už je dost silný, aby to zvládnul bez opory.

Pokud jde o úpravu koruny, tak jsme se na něm vyřádili. Jeden rok stříhal manžel, pak přišel zahradník co má spíš zkušenosti s řezem městské zeleně (tady jsem byla hodně skeptická, ale prováděl to opravdu s citem, žádné drastické zkracování se naštěstí nekonalo tak jak to vídávám u městských stromů) a loni jsme upravovali korunku s manželem, ale jen tak trošku, kde se větve křížily nebo rostly do koruny. Ono pokud jde o přírůstky, tak u nás se žádný bouřlivý růst nekoná a jsme rádi, že aspoň něco naroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika