Poškozený dvouletý stromek



host - 178.13 (?)
24.10.2014 21:40

Asi máte pravdu se špatnýnm srůstem - ta rána je dost protáhlá, takže to svědčí spíše o dlouhodobém problému. Ale pro jistotu. nesekal jste vy (nebo někdo jiný) kolem stromku strunovkou? S tím mám špatné zkušenosti, když mně příliš pilní pomocníci takto poničili stromky. jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 178.13 (?), 24.10.2014 21:40

Asi máte pravdu se špatnýnm srůstem - ta rána je dost protáhlá, takže to svědčí spíše o dlouhodobém problému. Ale pro jistotu. nesekal jste vy (nebo někdo jiný) kolem stromku strunovkou? S tím mám špatné zkušenosti, když mně příliš pilní pomocníci takto poničili stromky. jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 184.34 (?), 24.10.2014 21:58

To nejspíš taky ne, jak jsem psal, kolem stromku byla ponechána vyšší tráva, asi v půměru 1m. V minulosti, ale jeden horlivý rodiný rodinný příslušník strunovkou trochu oloupal kůru u rybízu, ale to vypadalo jinak a rybíz to přežil bez újmy. Pokud to někdo poškodil mechanicky nemohu vyloučit, protože se nikdo nepřiznal :-) Nějak se mi to ale nezdá.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.10.2014 10:19

Poškození nebylo mechanické. Podle mě se jednalo o kombinaci horšího místa (možná vyčerpané půdy po starém stromu?), mrazového poškození a neudržování půdy pod stromkem bez plevele, což i bujná podnož v prvních letech ocení. Špatný růst bych přisuzoval spíš těm horším podmínkám, protože zachované 3/4 obvodových pletiv by měly zajistit normální růst. Stromek měl tendenci rány hojit. Já bych jej asi neodstraňoval, spíš mu vylepšil podmínky. Vysazením nového stromku za stejných podmínek nezaručíte, že nedopadne stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.114 (?), 25.10.2014 11:45

No, on ten stromek málo rostl i prvním rokem, kdy kolem něj skoro žádná tráva nebyla, což už mi bylo divné, ale ta prasklina tam nebyla. Byl jsem se ještě dívat na ten pařez a kořen který vychází z místa pod prasklinou je úplně ztrouchnivělý. Nemohla se na kořenu udělat hniloba, která postoupovala nahoru? Měl snad příliš vláhy? Neprospěla mu mírná loňská zima? Zasadil jsem před 2 lety ještě další 2 jabloně na A2 a ty zatím rostou krásně. Na tom místě rostla asi 20let švestka, která nerodila, ale dal jsem tam kvalitní ornici., takže i tady problém nevidím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.10.2014 12:06

S každým dalším upřesněním to vypadá na ten vedlejší výboj blesku. Máte na nejbližší budově hromosvod?

To poškození bleskem (elekrickým výbojem) jde z nejvyšší větvičky do nejsilnějšího kořene spojitě v celé délce. Oproti mrazové desce, která je většinou na JV straně kmene (a nedotýká se podzemní části a konců větviček) je poškození vedlejší dráhou blesku na libovolné straně (či spíše na straně směrem k dráze hlavního/dominantního výboje = k budově s hromosvodem, nejbližší kovové trubce drátěnky,...). Nejslabší forma trvalého počškození je "uvařené lýko" kryté nepoškozenou borkou a nad nepoškozeným dřevem. Na nejsilnější větvi tak může uschnout/zvadnout jen 1/3 listí v podélném pásu podél dráhy poškození (na rozdíl od mrtvice, kdy vadnutí je celkové od konce větve až k hranici infekce).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.118 (?), 25.10.2014 12:50

Stromek byl nasazeny malý kousek u domu, na kterém je hromosvod, na rozdíl od těch 2 jabloní, které jsou ve větší vzdálenosti a jsou v pořádku. Prasklina byla asi na severní straně a dům je na západní od toho stromku. Skoro pořád je ale někdo doma a výboj blesku do hromosvodu by někdo musel slyšet, nebo ne?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika