Podzimní postřik jabloní močovinou - trávník



Stránky: 1,  2,  3   
host - 3.120 (?) 
5.11.2013 9:27, zobrazeno: 25514x

Dobrý den, chci provést doporučovaný postřik močovinou při opadu listí.Jabloně jsou ale v okrasném trávníku, na který jsem rozhodila podzimní hnojivo na trávníky.Teď ale nevím, jestli močovina, která na trávníku také zůstane nebude působit na trávník tak, že jej dusík povzbudí k růstu a proto špatně přezimuje.Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 96.86 (?), 5.11.2013 9:37

Už je zima, trávník neporoste. Příští rok ho budete mít nestejnoměrně pohnojený a bude Vám nestejnoměrně růst. Močovinou má smysl stříkat jen ve velkoprodukci. Stačí listí odstranit mechanicky a pokud v okolí máte jabloně, tak spóry k Vám stejně přiletí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.11.2013 9:40

Dobrý den, mohla by jste uvést smysl onoho doporučení postřiku močovinou.

Jediné co mne napadá je, že se jedná o "chemicko-biologický" úklid listí. Opadané listí totiž nemá vhodný C-N poměr pro rychlý rozpad a přidáním močoviny dojde k jeho lepšímu zpracování žížalami a ostatními organismy.

Pokud ale listí následně po postřiku seberete travní sekačkou nastavenou na vysoký pojezd a budete ho kompostovat, pak stejného cíle dosáhnete prolitím založeného kompostu nebo prohazováním granulované močoviny mezi vrstvy listí (tzv jako urychlovač kompostu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 5.11.2013 9:52

On se postřik 5%ní močovinou spolu s boraxem skutečně doporučuje. Nejen k rychlejšímu rozložení spadaného listí, ale i k dodání dusíku, který se již neprojeví negativně na vyzrávání dřeva, naopak pozitivně při jarním rašení. Já to provádět nemohu, protože poslední zimní jablka trhám většinou až po opadu listí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 5.11.2013 10:31

Sice to nedělám, protože je na zahradě jiné, důležitější práce,...a taky kdo by se pláhočil po vysokokmenech s postřikovačem(snad jen nízkokmeny). Obecně pro omezení strupovitosti v následujícím rocese se doporučuje podzimní postřik listů před opadem roztokem močoviny-pro rychlejší rozložení.Nevím, jestli lze něco takového koupit, ale asi ano, když se o tom píše.Já mám doma močůvku, což je něco jiného, než septikový odpad.

Další faktor, na který se paní ptá, zda to neublíží trávniku.Myslím si, že né, i když bude přirůstat pořád, a mám takovou zkušenost.V zimě odhrabuju sníh slepicím, aby posbíraly něco té travičky v zahradě.Po opětovném přihrnutí sněhem ji později odhrabu zase větší, svěžejší,né o moc, ale stačí to.Pod sněhem má i relatívní teplo.

Co se týče nerovnoměrného růstu ošetřeného, a neošetřeného trávniku močovinou pod stromy si myslím, že dusík je natolik pohyblivý prvek, že se v zimě většina vyplaví do spodních vrstev, a na jaře markantní rozdíly nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.11.2013 10:46

Bohužel močovina se může jak nitrifikovat na nitráty rozpustné ve vodě a částečně odplavitelné (při nedostatečné sorpci na humus), tak i denitrifikovat na vzdušný N2.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.7 (?), 5.11.2013 12:30

denitrifikuju sa dusicnany pri nepritomnosti vzduchu. Nie mocovina. Z mocoviny moze vznikat amoniak ako prchava zlozka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.11.2013 12:37

díky za upřesnění, já si nějak nevybavil, jak je to přesně s těmi ztrátami dusíku při nesprávné aplikaci, když se dusík nedikáže fixovat v substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 96.86 (?), 5.11.2013 10:46

No, když jsem ještě neměl rozum a trávník jsem hnojil, tak po močovině tráva rostla i dva roky bujněji a bylo vidět, kde se mi utrhla ruka. Ledkový dusík to nedělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.120 (?), 5.11.2013 10:25

Dobrý den, to jsem myslela, takže močovinu použiji do kompostu.Funguje alespoň částečně na omezení strupovitosti postřik kocide?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika