Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatky a obaleč na jádrovinách 2014



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?) 
5.4.2014 9:25, zobrazeno: 148750x

Pro přehlednost založeno nové vlákno pro rok 2014smiley.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 48.11 (?), 5.4.2014 10:16

Ani jsem si toho nevsiml, prvni radek je prehledny a na konci je 2014. Zitra chystam prvni postrik na strupovitost, asi Zato+kontaktni fungicid. Je vhodne pridat Mospilan proti skudcum? (kvetopas jablonovy, take jem videl rovnez na stromcich mravence, asi roznaseji msice, to v tuto dobu v moji poloze nebyvalo zvykem)? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 5.4.2014 10:34

Myslím, že Mospilan ano. Já jsem přidal do prvního postřiku Reldan proti meře jabloňové, květopas u nás není. Mospilan bude na brouky účinnější než Reldan. Mera je u nás obecně hodně rozšířená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.254 (?), 5.4.2014 22:45

Přetáhnu sem příspěvek ze starého vlákna. Ptal jsem se na výškový rozdíl od nejbližší AMET stanice a načasování postřiku. Jenom bych rád upřesnil rozdíl ve výšce, rozdíl je jenom 70 metrů. 

Od p.Kukyho byl dotaz (doufám, že to bylo na mě) co chci stříkat.

Mám problém s jabloní a švestkou. Jabloň (odrůdu bohužel nevím, koupil jsem ji s barákem), když pominu padlí, hlavní problém je v tom, že po odkvětu, když jsou už malé plůdky, tak na nich jsou malé černé tečky (podobné jako u švestek po pilatce), poté následuje propad (některé plody jsou naočkované, některé scvrklé, některé normální) ale hlavní problém je, že do poškozených plodů se dá monolioza? (z jedné strany je to krásné jablko, s druhé je kruhová plíseň), bohužel to postihne všechna jablka, i když minulý rok jsem stříknul postřikem proti monolioze a nějaká jablka jsem sklidil. No aby to nebylo všechno, tak se taky občas objeví taková ta vyžraná cestička na plodu.

Na švesce je první útok pilatky (černé tečky na plůdcích), ale dost švestek je potom při sklizni červivých, některé jsou scvrklé, takové krabaté a samozřejmě také monolioza.

Mám bohužel malou zahradu, takže od každého mám jenom dva stromky, takže bych rád také něco sklidil. Sousedi na nějakou ochranu moc nedají, takže každý rok jenom čekám, co nového mi moje stromky přijde sežrat.

Díky za rady. 

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 6.4.2014 8:14

Jabloň trpí mnoha chorobami a škůdci, ale naprosto zásadní jsou padlí jabloňové, strupovitost jabloně a původci červivosti - pilatka jablečná a obaleč jablečný. S nimi musíme počítat vždy. Samozřejmě záleží na podmínkách pěstování a na vnímavosti odrůdy. Například padlí je častější v sušších a teplejších polohách, obaleč nemusí mít v chladnějších polohách druhou generaci atd. Jsou odrůdy, které trpí houbovými chorobami méně či více atd.

Pro švestku jsou nejdůležitější původci červivosti pilatka švestková a obaleč švestkový.

Minimální postřiky jabloně: Před květem, při dokvétání, při první vlně obaleče a při druhé vlně obaleče. Použít kombinaci fungicidu, který působí zároveň na padlí i strupovitost a insekticidu. Talent, Zato, Tercel atd. + Reldan, Calypso, Mospilan atd.

Minimální postřiky slivoní: Při dokvétání a při druhé vlně obaleče švestkového. Calypso, Mospilan, Reldan

Tohle je velmi, velmi zjednodušeno, ale pro začátečníka to stačí.

Po odkvětu dělá červivost pilatka jablečná i švestková či žlutá. Pilatka jablečná způsobuje i ty vyžrané cestičky. Propad plůdků je normální redukce násady plodů, říká se tomu červnový propad. Pokud omezíte červivost a použijete fungicidy proti padlí a strupovitosti, tak silně potlačíte i monilii.

Já spíš koukám na AMS-SET. AMET moc neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 6.4.2014 8:22

Tady je zajímavý odkaz, který stojí za prostudování!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 13.4.2014 16:04

Zaregistroval jsem první, ale nepočetné příznaky padlí po několika letech. Je to asi mírnou zimou. Nízké teploty padlí omezují. I když jsem stříkal (Talent, potom Zato). Odrůda Idared.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 13.4.2014 16:15

Já mám dost silné padlí na Vitosu, jinak nikde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 255.170 (?), 20.4.2014 19:03

Tak mi se už také objevily na jabloních a angreštu mšice, je zajímavé, že první najdu vždy  na sloupcových jabloních. Mám čtyři sloupové odrůdy vedle sebe a vždy jsou napadeny nejdříve Suncats a Redcast.

Takže musím počkat na rozumné počasí a také stříkat sad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 20.4.2014 19:53

Letos opravdu budeme zírat, kolik neřestí zahrady(zahrádky) mají.Mráz je přírodní ochranný činitel a letos chyběl.Nahrazovat ho budeme muset, bohužel,postřiky.Všelijakých žravých škůdců bude dostatek.Příroda nasadila u ovocných stromů neobvyklou násadu květů, tak snad dojde také k určité rovnováze.Zatím se zdržuji přehnaného stříkání a proto stříkám spíše symbolicky.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika