Obaleč jablečný



Stránky: 1,  2   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 73.251 (?) 
25.5.2008 20:56, zobrazeno: 24389x

 V týdnu zde zřejmě padaly kroupy a při prohlížení škod na plůdkách jsem zjistila, že se objevil obaleč. Tak se vyskytl hned po padlí. Jak jste na tom jinde? Míla

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 84.188 (?), 25.5.2008 22:31

Padlí zatím držím v mezích (Delan, Rubigan, Discus), květopasa a mšice jsem snad také zastavil (Decis). Obaleče jsem zatím nepostřehl.

Na dvou stromech se mi zřejmě padlí zastavit nepovedlo, asi jsem prošvihl nejvhodnější termín 3. postřiku nebo měl jako druhý použít spíš Topas.

Hranice ZČ/JČ kraje, 420 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 25.5.2008 22:40

První generaci obaleče neřeším. Opylení bylo dobré, takže v květnu bude beztak potřebný velký propad. Nezjistil jsem rozdíly v intenzitě pozdní červivosti, ať už se proti 1. generaci zasahovalo nebo ne.
    Chemicky jsem zatím na jabloních nezasahoval. Těch pár moučných výhonů s padlím nestojí za řeč. Spíš mám strach ze strupovitosti, předloňská kalamita je stále živá. Naštěstí zastoupení rezistentů od té doby posílilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.35 (?), 2.6.2008 20:27

Dobrý večer, podle teplotních modelů se bude líhnout v nejteplejších oblastech asi za 7 - 10 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.231 (?), 8.6.2008 11:24

Vůbec nerozumím pojmu líhnutí uvedeném v předchozí reakci. Imága (motýlci) C. pomonella se mi líhla na stromech už od 1.5. 2008. (Tj. asi 2 týdny po obalečích švestkových). Myslím, že tak asi 15.-20.5. se líhly housenky a zalezly do plodů. Teď sbírám popadané plody a odvážím je daleko pryč (popelnice) nebo zakopávám aspoň 20cm pod ušlapanou zem. Druhá generace mi zničila v loňském roce úrodu. Nevíte, kdy asi vyletí? Budu to muset stříknout.

Ještě dotaz: spadnou všechna červivá jablíčka po invazi 1. generace nebo je musím hledat na stromě (na golden delicius zatím moc nepadají, ikdyž jsou vidět červivá jablka).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 10.6.2008 12:40

Tipujem, že to, čo Vám minulý mesiac zožralo jablká nebol obaleč jablečný, ale obaleč východní (grapholitha molesta).

1. gen obaleče jablečného ešte len nastupuje, resp. aktuálne prebieha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.1 (?), 11.6.2008 8:58

Obaleč jablečný mi znehodnotil loňskou úrodu. Teď se podílí zatím jen na propadu. Od obaleče východního je poznat snadno i za letu (pod UV výbojkou). A já si ho už s ničím nepletu. Na feromonových lapačích je navíc lehce doložitelný a nezaměnitelný. I na Vysočině u Třebíče (500 m. n. m.) jsem na lapači našel první imága 15.5.2008. V teplejší oblasti mi nalétají do feromonových lapačů od začátku května (mohu ofotit lepové desky). Čekal jsem, že mi někdo poradí, ale jinde jsou asi obaleči méně významní a tolik neničí. Proto uvedu alespoň co jsem laickými metodami zjistil já. Včera jsem posbíral padaná jablka. Ta největší měla 4 cm v průměru a dírky po housenkách cca 2,5 mm. V žádném z velkých jablek už housenka nebyla. Jen typický požerek-vykousaná jádra a počínající hniloba. Nevím, kde housenky jsou. Ale tak za dva týdny to asi uvidím. Bohužel. Takže jsem měl asi dát na stromy před dvěma týdny pruh vlnité lepenky dvouvrstvé a teď jsem ho měl spálit. Nebo stříkat a stříkat. Mravenci všechny housenky neobjeví a na kukly ani na zámotky nesahají. Napadá mě logická otázka: nebyly náhodou v loňském extrémně teplém roce na některých místech i 3 generace obalečů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 11.6.2008 17:59

Ak ste ich chytal na feromon, tak to je istota.

Je to v každom prípade zaujímavé. Mám "v dostrele" 3 stanice srs a podĺa toho sme v prvej vlne. Predpokladal som, že ich biofix je spoľahlivý. Doteraz som SRS veril. Ale susedove jablone postihlo totižto to isté, čo Vás - čo nezodpovedalo modelom. U mńa nič, ale mal som ošetrené Mospilanom po kvete. Ak SET informácie nesedia (resp. nesedia na vzdialenosť 10km), tak to bude problematický rok. Bude nutné počítanie vlastného SET. A aj stanovenie vlastného biofixu na lapači bude spoľahlivejšie. Alebo "klasika" -  prvý kvet černého bezu = čas prvého postreku (dědo to takto vyhodnocoval).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 11.6.2008 20:43

Dobrý večer, já včera stríkal Calypsem /HK/. Dá se s ním stríkat od začátku letové vlny, tak se skoro vzdy strefíte.Podobný je Mospilan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 11.6.2008 20:54

Nejako mi to stále nesedí. Stále mi tam "vyskakuje" niekoľko nezrovnalostí. Napadnutie minulý mesiac sedí, ak je o generáciu viac. Vo vzťahu k popisom SRS SET by to bola akási "nultá generácia".

Podľa všetkého informácie na SRS SET uvádzané ako 1. generácia - sú vlastne už 2. gen. Teda aspoň v niektorých rokoch a pravdepodobne v niektorých oblastiach. Asi nie celoplošne. Možno v závislosti na priemernej teplote(?) možno predchádzajúceho roku. Spojenie s teplotou 2008 sa mi ale nezdá, lebo klimatický priebeh 2008 je u mňa na záhrade "v dlhodobom teplotnom priemere - okrem I. a II. mesiaca 2008". Pričom sused má úrodu zdecimovanú, a to s najväčšou pravdepodobnosťou práve obalečem jablečným = codling moth.

Ak si podrobne pozriem americké schémy ochrany, tak tam sú v podstate dve hlavné oblasti (East a druhá je Pacific North West) s rozdielnym vývojom obalovača. Je to jasné aj z doporučení rozličných postrekových schém výrobcu Mopsilanu (v US to je Assail).

Ak je moja domnienka správna, tak sa to tento rok vyvíjalo nejako takto. A potom fáza v ktorej sme je na grafe vlastne dvojka, ale na SRS SET je značená ako 1. gen. Možno je to ešte úplne inak, ale netuším ako.

Tento rok už dobehnem s postrekom podľa SRS SET - teda pre Mospilan/Calypso sú to SET=83 + 2. postrek o 14dní, resp pri SET 250. A potom prípadne SET 638+14dní, resp. SET 810.

Budúci rok si radšej zoženiem vlastný lapač. Z pripojeného grafu plynie, že vlastne "nulté" vajíčka sa objavia tesne po odkvete - čo sa dá asi ustrážiť aj kontrolou listov. Metodika srs asi popisuje až dvojku a trojku. Asi sa predpokladá "neškodnosť" a rozvláčnosť jednotky. Miestami sa to ale akosi zvrtlo.

Cydia pomonella - časovanie
Cydia pomonella - časovanie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika