Nedostatek polokmenů v nabídce ovocných stromů



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
25.10.2014 12:18

Máte to ověřeno? Možná je mají v tak malém množství, že na konkrétní dotaz jsou, ale nevyplatí se je vést jako samostatnou ceníkovou kategorii. Taky protože jsou produkční školka, nebál bych se při vědomí, že napřesrok budu zakládat sad, tak si zadal výrobu stromků "na míru". Třetí cesta je, pokud to máte k nim "pěšky 5 minut", že je požádáte, aby v rámci meziškolkové výměny Vám vyhledali požadovaný stromek ze sortimentu kooperujících podniků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 23.10.2014 18:48

Alois: štrůdl nejím: Ale vo tom to přece je, ne? Každý má své preference. Máte pravdu oba tři. Hlavní je nesetrvávat ve svých omylech. Jestliže jsem kdysi vysokokmeny toleroval, jednak v mém mládí na zahradách víceméně nic jiného nebylo a k sklizni jsem býval donucen vcelku nenásilně. Dnes mi to vadí jak z hlediska množství ovoce, tak z hlediska výšky stromu a i kvality ovoce. Stačí mi jeden vysokokmen na mošt, destilát nemůžu a nedělám. A nízkých tvarů můžu mít větší sortiment. Jestli někdo má sad vysokomenů a nezvládá jej obhospodařit, není to víceméně moje věc. Nemám co mu do toho krafat, pokud se tím nedotýká mé demokracie. Že je to škoda, či co, to mi může být ukradené. Takto nevyužitých zdrojů je v přírodě daleko víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.204 (?), 24.10.2014 0:34

Zdravím Vás p. Alois

Předem Vám děkuji za pochvalu.

Já pěstuji ovocné stromky hlavně u domu a je to taková průměrná zahrada asi tak 500m2. Mám ji jako sbírkovou zkušebnu. Pěstuji zde ovoce na všech tvarech. V části zahrady, která sousedí s veřejnou komunikací tak mám umístněny polokmeny a pod nimi mám úly. Polokmeny prozezávám hlavně v létě a v zimě dělám na nich detaily.  Kolem plotu mám vysázené čtvrtkmeny a štíhlé vřetena lemují cestičku.Tyto tvary řežu zásadně v zimě.Když víte jak máte správně řezat stromky tak se nemúže stát, že si navzájem zavazí a nebo zavazí nám.Vždycky se najde nějaký propad. Každá odrůda je na něj jinak vnímavá.

To by jste se divil kolik lidí díky drahotě a propagaci starých odrůd si začíná vážit vysokokmenů a ti co je chtějí dát do pořádku nebo je i snížit kvůli dostupnosti tak si zavolají někoho na pomoc. Bohužel těch co umí řezat vysokokmeny a vůbec ovocné stromy je málo a většinou to ze strachu nechcou dělat a ti staří už nemohou.

Jelikož mám malé děti tak mám z bezpečnostních důvodů kmenné tvary.Děti a zákrzky nemají k sobě moc pochopení a očař taky né.

Jakmile se mi pohybují kolem vřeten už jsem ve střehu, aby si neublížily a také oni rády olamují větve a nezralé plody a to můžete do nich mluvit jak dlouho chcete. To nemluvě bombardování stromků míčem.

Zákrsky jsou a to je jedno jaká je zahrada pro děti a i samotné zákrzky nebezpečná kombinace. V polokmenech mi lítají bezstarostně a je malé riziko úrazů i při sekání.(netýká se to lezení do koruny to zatím neumí)

Když už se uvažuje nad nějakým tvarem, tak by se měla brát i do úvahy jejich estetická účelnost a bezpečné soužití. Na tento problém narážím vždy u klientů, kterým stříhám stromy.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.10.2014 13:29

To, co popsal pan Moudivláček se aktuálně týká i mne. Také řeším, co se staršími velkými stromy. Rozhodl jsem se pro obměnu výsadby. Řeším i problém vyčerpané půdy, zmíněný p. Milošem a nevím, jak se s ním dokážu popasovat. Řeším problém postupné obměny v co nejkratším časovém období, výsadbu nových stromků pod starými, zachování některých odrůd…. Není to jednoduché. Co mě k tomu vede? Nepotřebuji metráky jablek, nevyhovuje mi střídavá plodnost sadu, chci mít možnost efektivně stromy ošetřovat a ovlivňovat v růstu a plodnosti (což u velkých jde jen komplikovaně), chci širší odrůdový sortiment, včetně novinek, vadí mi, že mám v sadu hodně stromů neznámých odrůd, z nichž mnohé jsou jen "průměrné" chuti a kvality. Takže připravuji obměnu na středně vzrůstné podnože, což v mých horších půdních podmínkách znamená představu stromků max. do výšky 3 metrů. Do zákrsků a palmet na podpůrných konstrukcích se mi nechce. V tomto ohledu sdílím názor paní Lídy, která tyto tvary "nepovažuje za stromy".

Jsem zvědavý, jak to celé dopadne a zda se u mne naplní šedavý scénář pana Miloše...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 142.232 (?), 23.10.2014 14:39

Před nedávnem jsem procházel mezi několika starými zahradami, které mají většinou starší lidi, s plno vysokokmenů, které evidentně nikdo nijak moc neprořezával a neošetřoval a viděl jsem tam pořád dost pěkných jablek. Poznal jsem jen odrůdy červené Boskopské, Ontario, Malinové. Pod každým stromem byla spousta nahrabaných jablek. Žádné nově vysazené zákrsky jsem nikde neviděl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 39.180 (?), 22.10.2014 21:06

ve školce v Plzni, mají PK Vk průsvitné letní, rubín, rubinola, sirius, kanadskou renetu, čistecké i panenské. V PK se najde i Ametyst na MM111.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.119 (?), 22.10.2014 22:17

To je přesně ono!  Když chce někdo polokmen nebo vysokokmen musí vybírat ne podle odrůdy kterou by chtěl, ale odrůdu kterou některá školka již vypěstovala. A na jaké ji nabízí podnoži. Většinou se dnes pěstují vyšší tvary ze špičáků které se minuký rok neprodali.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 192.76 (?), 23.10.2014 8:45

Letos na podzim jsem nakupoval ve školce v Jaroměři a neprostá spokojenost. Mají široké sortiment na A2 i na jaderničce. Výpěstky velmi kvalitní, mají to uskladněné ve stodole a kořeny kropí vodou. Díky této zkušenosti už asi nikdy Eshop a poštu. Kdo hledá kvalitní výpěstky, jednoznečně doporučuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 25.10.2014 11:50

V Jaroměři ale zase naprosto ignorují středně vzrůstné podnože.  Mají J-TE-E a pak až A2. Takže kdo chce zákrsek, nebo čtvrtkmen na středně bujné podnoži má smůlu. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.10.2014 12:18

Máte to ověřeno? Možná je mají v tak malém množství, že na konkrétní dotaz jsou, ale nevyplatí se je vést jako samostatnou ceníkovou kategorii. Taky protože jsou produkční školka, nebál bych se při vědomí, že napřesrok budu zakládat sad, tak si zadal výrobu stromků "na míru". Třetí cesta je, pokud to máte k nim "pěšky 5 minut", že je požádáte, aby v rámci meziškolkové výměny Vám vyhledali požadovaný stromek ze sortimentu kooperujících podniků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika