Natírání kmenu vápnem



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 5.101 (?)
23.2.2008 16:59

Pokud předpokládám, že hlavním důvodem natírání kmenů je odrážení slunečních paprsků (viz výše), vychází mi jako racionální termín aplikace konec zimy - patlání na podzim či začátkem zimy je zbytečná práce, neboť vápno zejména z hladších kmenů dost rychle oprýská.
Před lety jsem trochu experimentoval, zdali je rozdíl mezi čerstvě vyhašeným vápnem a (třebas i několik let starým) vápenným hadrátem, který se jenom rozmíchá s vodou. Z hlediska trvanlivosti nátěru nevidím rozdíl. Pokud však očekávám i jisté decimující účinky na přezimující škůdce, pak čerstvě vyhašené vápenné mléko má zajisté větší grády.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 5.101 (?), 23.2.2008 16:59

Pokud předpokládám, že hlavním důvodem natírání kmenů je odrážení slunečních paprsků (viz výše), vychází mi jako racionální termín aplikace konec zimy - patlání na podzim či začátkem zimy je zbytečná práce, neboť vápno zejména z hladších kmenů dost rychle oprýská.
Před lety jsem trochu experimentoval, zdali je rozdíl mezi čerstvě vyhašeným vápnem a (třebas i několik let starým) vápenným hadrátem, který se jenom rozmíchá s vodou. Z hlediska trvanlivosti nátěru nevidím rozdíl. Pokud však očekávám i jisté decimující účinky na přezimující škůdce, pak čerstvě vyhašené vápenné mléko má zajisté větší grády.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 24.2.2008 8:29

Ke střídání teplot  tmavého kmene na slunci a v noci dochází nejen na jaře, ale i v zimě, tak bych se klonil k podzimnímu nátěru, taky je tepleji a líp se natírá. Ale jak jsem pravil, už léta kmeny nenatírám. Raději to vápno zapravím do půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.133 (?), 24.2.2008 13:13

Význam vápna je všeobecně přeceňován. Používal bych ho jen tam, kde vznikají mrazové desky (třešeň).

Dřív se dělalo všechno pečlivě. stromy se bílily, řezalo se na větevní kroužek. Dnes se to oholí pákovkama, občas se udělá konturový řez a ty stromy to kupodivu snášejí dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 26.2.2008 12:40

Na nátěr jsem použil letité vápno, záhy nátěr opadal. Tak jsem ze starých prken zbil něco jako U profil a nasadil to na kmen. Volný kmen jsem nechal na severní straně. Dělal jsem to pouze u broskví a meruněk. Význam zastínění je pouze ve zmenšení rozdílu nočních a denních teplot. V této divné zimě to bude nejspíš o dobrém pocitu, že člověk udělal alespoň něco. Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 16.1.2019 21:22
Ja by som povedal že u jadrovin to ma dobré účinky hlavne v korune pretože machy a lisaje neznášajú zasadite prostredie a vymiznu.plus by som povedal že kvety strom nasadzuje trocha neskôr ako normálne asi cca5 až 12 dní podľa intenzity slnka. Je jasné že ak príde v marci 18% tak to jedno. Praskanie kmeňov mam skusenosti iba u čerešní u jabloni som to ešte nevidel. U starších stromov ktoré trpia rakovinov a nezahojenimi ranami je náter vápna žiaduci pretože je to vynikajúca dezinfekcia rany. A ešte u odrody lord lamborne táto odroda trpí červenými fľakmi plodov z dôvodu nedostatku vápnika. Samozrejme je potrebné dávať ľahkoprijatelni vápnik vo forme hnojivá ale hadam si niečo potiahne aj cez kvoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.106 (?), 15.7.2022 11:06
Já natírám podzim+jaro.Nadtrouhat mýdlo, hajzlštetkou rozmíchat přidat lžíci Skalice modré a vápno...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 163.46 (?), 20.3.2008 8:40

Protože byla mírná zima a z obavy před předčasným rašením a pukáním stromů jsem letos poprvé nabílila stromy.  Ze všech stran u sousedů mají všechny ovocné dřeviny celé zelené, u nás nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 163.46 (?), 20.3.2008 8:41

Myslím tím, že jsou zelené od mechu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 20.3.2008 11:26

Nebo od řas.
   Spíš si všimněte, jestli náhodou sousedům nerozkvétají stejné druhy a odrůdy dřív. Pak by mělo nabílení kmenů skutečně smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.231 (?), 21.3.2008 21:41

Mám za to, že do vápna se má přidat trocha jílovité hlíny. Pak na kmeni vydrží mnohem déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika