Náhrada za Idared



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
18.1.2017 20:45

Já pěstuju už mnoho let Idaredy na přeroubované jaderničce na semenáči. "Probírku" dělám až po sklizni - menší plody zmoštuju. I tak zbude dost těch velkých. Ani na semenáči mimořádně velký strom Idaredu nenaroste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.10.2016 17:04

Letos i Shalimary se tvaří, jako by chtěly dozrát. Jestli a do jaké chuti, to je ve hvězdách.

Shalimar
Shalimar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 8.10.2016 17:30

Já jsem letos všechny plůdky otrhal, aby stromek zesílil. Tak chuť posoudím snad příští rok. Ale vybarvené je máte hezky, líp, než ty moje vloni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
LukášK - (16) - 40.31 (?), 18.1.2017 16:45

Zdravím. Nemáte někdo zkušenosti s Idaredem na semenáči? Mám ho na M9 a už odchází. Jabloň  přeplozuje, dělám probírku. Na vrchol se mi však nechce a tam jsou plody nahloučené, kvalita nic moc. Uvažuji, že bych idared narouboval na semenáč, ale probírku bych v takové výši a množství asi nebyl schopen provést.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.1.2017 20:45

Já pěstuju už mnoho let Idaredy na přeroubované jaderničce na semenáči. "Probírku" dělám až po sklizni - menší plody zmoštuju. I tak zbude dost těch velkých. Ani na semenáči mimořádně velký strom Idaredu nenaroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 18.1.2017 21:14

Já se snažím udržet výšku stromu, abych nemusel používat žebřík. Docela se mi to daří, ale zrovna Idaredy na M9 jsou vzrůstnější. Probírku jsem dělal důkladně a výsledek je úžasný. Třídění při sklizni je na prd. Nikdy nebudou ani ty velké tak chutné, jako po probírce. Teprve teď jsou dozrálé k jídlu a nevadnou!!! Idared se musí hýčkatsmiley. Už má vysazeny mutace Idaredest a Najdared.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.1.2017 21:27

Třídění při sklizni je na prd. Nikdy nebudou ani ty velké tak chutné, jako po probírce.

To nevím, pokud jsem vyšší stromy probíral, tak jen postupnou sklizní, ne probírkou. I když Idared v plodnosti nestřídá,  každý druhý rok je úroda na onom vysokokmeni výrazně menší. Kvalita plodů ale v tom roce nikdy lepší není.
   U nás Idaredy dozrají k jídlu nejdřív za dva měsíce, jestli vůbec. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.81 (?), 18.1.2017 21:40
Myslím že Lukáš sa pýta na to, či bude plodnosť Idaredu na semenáči nižšia než na M9, aby nemusel robiť prebierku (ktorá mu robí problémy aj na M9). Nuž, Lukáš, mám obavy že potvora Idared v tomto nebude chcieť spolupracovať a bude si naďalej rodiť v zhlukoch na krátkom dreve. Veľa rokov som pestoval Idared najmä na MM106 a A2 (na semenáči nie) a rodil prakticky vždy bohato, teda nadmerne. Ja prebierku robím, aj keď je to papračka. Na vyššieuvedených podpníkoch som to riešil často zapestovaním nízkeho kmeňa a pevných kostrových konárov a redšej koruny, aby som v nej mohol loziť, postupne som ale prešiel na nižšie tvary. Aby som to nenaťahoval - predpokladám že aj na semenáči si Idared zachová vysokú rodivosť a bez prebierky kvalitnejšie a vyfarbenejšie jablká vo väčšej miere ako doteraz nezískate. Akurát si sťažíte proces oberania, zo zeme je to predsa len pohodlnejšie. Ale nechcem Vás odhovárať (len na základe dlhoročných skúseností s Idaredom predpovedám ako sa asi zachová). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 3.2.2017 19:32

Vcelku souhlasím s uvedenými zimními odrůdami, které by nahradily Idared. A to včetně Pinovy, resp. vybarvěnější mutace Eveliny. Ale zatím se mi zdá, že Pinova či Evelina spíše potřebuje o krapet silnější podnož, než je M9. Stromek mi moc neroste. A každopádně dělat důslednou probírku, jinak je ovoce drobné. / Profíci silně přikrmují na list, aby měli velikost a mohli prodat /. Ještě bych doporučil vyzkoušet americký resistent Enterprize / pokud vám nevadí, že to není zrovna chuťová špička, stejně jako Idared./ Možná by nebylo od věci vyzkoušet Holovouský Meteor. Je to pozdně zimní odrůda, vydrží do května, velice chutná. Má silnou slupku, takže dobře skladovatelná. Není však resistentní ke strupovitosti, i když u mne nijak zvláště netrpí. Já ji pěstuji na M 9 a zatím se mi zdá, že je u mne méně plodná a má takový zajímavý růst, tenké výhony, plodí na tenkých proutcích, což se mi zrovna moc nezamlouvá.

Miroslav Přasličák 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika