Mráz - hodina pravdy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
18.1.2017 9:47

Dnes se chrlí nové odrůdy bez jakych koliv testů...

To je možná trochu pravda, ale já bych všechno nesvaloval jen na chrliče nových odrůd. Problém vidím jinde a to v obchodnících. Rozmáhá se tu spousta prodejců - jak na internetu, tak zásilkových s pestrými tištěnými katalogy, radši je nebudu jmenovat. Tihle prodejci využívají - až zneužívají - vysoké poptávky po nových odrůdách a vozí sem ovocnou sadbu z cizích, často vzdálených zemí, mnohdy s odlišnými pěstitelskými podmínkami, zato lepší dotační politikou. Jen si vzpomeňme, kolik je jen na tomto fóru probíráno odrůd meruněk, broskví, slivoní i jablek, které zde rozhodně nikdo nemnoží. Ty odrůdy patrně odzkoušené a testované byly, ovšem ne u nás a na naše podmínky. Ovšem to není chyba šlechtitelů z jižních zemí, že.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 8.1.2017 1:39

áno, teraz v zime sú vidieť napr. aj z moravy alebo košíc.  nie som z popradu, ten má dobré podmienky oproti mne :) 

mám jablone, hrušky, slivky a čerešne, ale všetko vysádzané pred 2 rokmi s entuziazmom a nadšením úplne bez použitia rozumu, t.j. ignorujúc odrody, podníky atd :) som mladý, tak mám nárok ešte na hlúposti, ale už som sa poučil, tak to nabudúce urobím správne :) tak či tak, som si istý, že budem mať najkrajšiu záhradu s ovocnými stromami v okolí... 

čo sa týka tatier, tak slovenské by som úplne obchádzal a krásu a kvalitu služieb hľadal na poľskej strane. pivo hodnotiť neviem, som abstinent. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.244 (?), 9.1.2017 13:04

ja som 6 rokov kupoval a sadil rôzne druhy ovocných stromov na rôznych podpníkoch, ale nikdy nevydržali viac ako rok! či to bol zákrsok alebo mohutne rastúci podpník, vždy ho niečo skolilo. raz to bol mráz, choroba, škodce (vošky)... stratil som trpezlivosť lebo už ma to nebavilo stále kupovať nové stromy, každé 2 týždne ich striekať proti voškám a iným chorobám. tak som všetky stromčeky. ktoré ostali vykynožil a pustil som sa do klasického pestovania starých odrôd, ktoré rastú stále a sú odolné. v jeseni som si vykopal čerešne vtáčie, divé jablone, hrušky a myrobalány a popresádzal som si to na dvor. v jari som to všetko zaštepil, už sú to 3 roky. nikdy proti ničomu nestriekam, úroda zatiaľ nebola, ale stromy sú krásne, mohutné a zdravé. mám obrovskú záhradu, kde sa veľké stormy majú kde rozložiť. a aj keby mohol niekto namietať, že načo sú mi také veľké stromy tak mne to nevadí. stačí mi ak si odtrhnem pár plodov zospodu a zvyšok nechám pre prírodu. veď aj oni chcú niečo žrať. a mňa najviac teší keď si môžem sadnúť pod mohutný strom a počúvať zvuky prírody. pri jabloni na podpníku M9 by sa to určite nedalo uskutočniť. takže moja rada znie, že ak chete mať zdravé a odolné stromy, ktoré mrazy len tak ľahko nepoškodia (môže sa stať) tak sa vráťte k pestovaniu starých krajovích odrôd.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 9.1.2017 13:19

tak st se daři kolik je vas na okrese takovejch lidi mysli že když jsem něco podobneho začal   na Slansku asi jsem bil sam a když znami viděli obrazky začeli taky vysazovat pro vnoučata abi něco měli 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.244 (?), 10.1.2017 13:24

ďakujem za uznanie. a koľko nás je? tak v našom okrese som asi jediný laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2017 13:44

Nojo, ale řekněte mi -  kolik lidí v okrese má obrovskou zahradu, aby na ni mohli vysadit bezpočet velikých ovocných stromů? Kdo si může dovolit "odtrhnem pár plodov zospodu a zvyšok nechám pre prírodu. veď aj oni chcú niečo žrať"? Komu žena dovolí aby úroda ovoce v zahradě zůstala ležet pod stromy? Nemyslím tím nezpracované ovoce, ale neuklizené. Já osobně bych se shnilými padavkami pod stromy brodit nechtěl, a to ani kdybch chodil do zahrady pouze sadnúť pod mohutný strom a počúvať zvuky prírody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 8.1.2017 8:59

To bylo před jedenácti lety, mráz byl ještě o deset stupňů silnější...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.207 (?), 8.1.2017 12:00

Dnes se chrlí nové odrůdy bez jakych koliv testů, hlavně, že splňují jednu podmínku a to, že není podobná žádné schválené odrůdě.

Je to tak ako ste napísali pán Vladislav, platí to hlavne pre nové odrody marhul a broskýň ktoré sa začali v posledných rokoch predávať.Nie všetko čo prospieva v stredomorí je vhodné vysádzať aj v klimatických podmienkach ČR a SR.Táto zima je toho príkladom.Možno budú niektorí nadšenci pre tieto nové odrody prekvapení keď budú mať na stromoch len listy.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 18.1.2017 6:29

Chtěl bych přivítat sadaře Vladu zpět mezi diskutujicími, věřím že se během pauzy zdravě energeticky dobil a že náš nebude šetřit! Jeho ultimátní názory jsou známé a já říkám- Vlado, klidně i houšť... Věřím, že jeho příklad inspiruje k návratu i jinou legendu- pana Paĺa...

Jinak si zatím nemyslím, že by současné mrazy měly přinést katastrofu. S únorem 29 se to nedá srovnávat, ted je navíc ještě období pravého vegetačního klidu..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.1.2017 8:30

Začínám mít i obavy o broskvoně, které zvládají mráz do - 17"C.

Co si myslíte o téhle větě sadaře Vládi, pane inženýre?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.1.2017 9:47

Dnes se chrlí nové odrůdy bez jakych koliv testů...

To je možná trochu pravda, ale já bych všechno nesvaloval jen na chrliče nových odrůd. Problém vidím jinde a to v obchodnících. Rozmáhá se tu spousta prodejců - jak na internetu, tak zásilkových s pestrými tištěnými katalogy, radši je nebudu jmenovat. Tihle prodejci využívají - až zneužívají - vysoké poptávky po nových odrůdách a vozí sem ovocnou sadbu z cizích, často vzdálených zemí, mnohdy s odlišnými pěstitelskými podmínkami, zato lepší dotační politikou. Jen si vzpomeňme, kolik je jen na tomto fóru probíráno odrůd meruněk, broskví, slivoní i jablek, které zde rozhodně nikdo nemnoží. Ty odrůdy patrně odzkoušené a testované byly, ovšem ne u nás a na naše podmínky. Ovšem to není chyba šlechtitelů z jižních zemí, že.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika