Moniliový úžeh na jabloni?



hlousek2 - (17) - 152.36 (?) 
3.6.2014 18:26, zobrazeno: 9249x

Dobrý den, obracím se sem pro radu. Na jedné naši jabloni začali usychat menší větévky viz obr. Velmi to připomíná moniliový úžeh - ale tento by měl napadat pouze peckoviny?

V minulém roce nám téměř kompletně uschly višeň a ryngle (zelená renklova), když rok před tímto bohatě plodily sad Říkal jsem si, že letos půjdou dolů, ale stromy opět částečně obrazily. Některé větve vypadají úplně suché, ale na některých jsou pár lístků a vyrašily i nějací vlci. Dá se s těmito ještě něco udělat a zachránit i tyto? Či jen odřezat vše suché a nechat to na příští rok? viz obr.

A bohužel mi to začalo napadat i mladé stromky švestek. viz obr - dá se tomuto nějak zabránit?

Předem všem děkuji za jakýkoliv názor a radu ohledně mých dotazů - rád bych opravdu věděl, co mi to na zahradě řádí. Děkuji J.Hloušek

jabloň
jabloň
ryngle
ryngle
ryngle
ryngle
švestka
švestka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 3.6.2014 21:27

Moniliový úžeh může být i na jabloni. Není to ale běžné. Jó, časy se mění. Nemocné větvičky odstranit. Ta jabloň má moc hustou korunu, prosvětlit.. A nezbývá nic, než chemicky preventivně (!) ošetřovat (obecně vše jako peckoviny). Nepamatuju se, že bychom kdysi dávno měli monilii na meruňce nebo kadeřavou broskev, vrtalku na cibuli a póru, plíseň okurkouvou, španělské plzáky atd... atd. V rozhlase byl nedávno zajímavý pořad o nepůvodních druzích živočichů a rostlin. Za posledních několik desetiletí se u nás zabydlely desetitisíce nových druhů a většina z nich snáší naši zimu. Nejdříve se objevují třeba kolem nádražích, překladišť a skladišť, a odtud se nenápadně šíří. Konkrétně to je další slimák, tentokrát z jihovýchodní Evropy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 4.6.2014 8:31

Já tohle viděl před pár lety na Podkarptaské rusi, zdá se že některé odrůdy jabloní jsou vůči Monilii laxe poměrně vnímavé. Znám to i z jistých stromů od nás, napsled jsem iděl takto napadené stromy na Vysočině.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 4.6.2014 11:14

Mne tak odešla višeň, třešen a i nedaleko rostoucí okrasná (kroucená) vrba. O šlechtěných švestkách ani nemluvím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 4.6.2014 11:30

Může to být monióloza, ale je i horší varianta, bakteriální spála. Ale rozeznat je podle příznaků je dost problematické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
peetoo - (49) - 41.143 (?), 4.6.2014 15:05

Ale rozeznat je podle příznaků je dost problematické.

Bakteriální spála vytvaří na výhonech oranžové kapky slizu s baktériami. To je dobrý rozlišovací znak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika