Melodie na M9



Stránky: 1,  2   
host - 224.87 (?) 
11.11.2016 9:11, zobrazeno: 8432x

Jednen rok po vysazení jabloiň narostla do výšky cca220cm jenom takový dlouhý prut nic víc žádný bočný obrast neadaleko kompostovište a co mám ted delat, jak tvarovat mám ten prut krátit a nebo nechat tak, chtel bych takové štíle vreteno, ted už jen bočné vetve a nebo jiný tvar by se hodil ,jak mám postupovat na jare, nechce se mi to príliš skracovat, jenže jestli se bjeví obrast i dolu metr nad zemí, co stým prutem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.31 (?), 11.11.2016 11:10

ja mam melodoi na mm106 a nerastie nejak bujne na m9 to pestujte ako zakrpok prejdite si diskusie uz sa to tu viackrat zaoberala alebo na nete mate navody ako tvarovat zakrpok, inak chut jablka mate sprostredkovanu?ci ste ho aj niekedy ochutnala?aby ste nebola prekvapena to kyslaste je ako nariedene citronom hned po zbere po ulezani sa to ako tak da:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 11.11.2016 16:27

Jestli chcete štíhlé vřeteno a v základně koruny (65cm-1m) nemáte větve, řízněte to na korunku v cca 70cm +asi 9pupenů.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.240 (?), 11.11.2016 17:55

Takže ten krásnej prut je k ničemu kdy musí dolu, tak mám nechat 9 pupenu a nekde psali že ten vrchný se nechá a vyvže se kolmo hore a že ty pod nim se mají vyslepit asi 6-8pupenu to by ale zustali jenom 3-1pupeny  . Já bych chtel neco jako solex tvar.v

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.240 (?), 11.11.2016 17:59

Chuť nic moc, to jsem se zbláznil do rezistantných.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 11.11.2016 19:18

S vyslepováním pupenů mám zkušenosti jen u třešní, takže nedokážu posoudit.

Počítal jsem založení spodního patra klidně od 65-70 cm. po vyrašení bych odstranil 2-3 konkurenty terminálu, případně vyhnul (zakolíkoval). Počítal bych tak s 6 větvemi na bázi kmene. Ty budou mít trvalý charakter. Větve v horní polovině už budete pravidelně obměňovat.

Na Solax zapomeňte. Smuteční tvary jsou vhodné pro velkoplodé triploidní odrůdy jako je Jonagold. Melodie by zdrobňovala.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.169 (?), 16.11.2016 9:57

Na jablone se píše ruzna výška kmenu M9 60-80cm, MM106 80-90 cm a vetší 90-110cm to hraje takovou rolu tech pár cm proč se to neujednotí na napr.90cm.-.Já jsem dal na M9 výku kmene 150cm ajde to.    M

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.131 (?), 16.11.2016 17:01
("...150cm a jde to..."). Pre tvar stromu je dôležitejšia veľkosť koruny, a nie výška kmeňa. Môžete mať 5-metrovú korunu na 60-centimetrovom kmeni napr. na MM106. Strom si tvarujete Vy. Nemôžete si ale robiť nezávisle od typu podpníka čo chcete, pretože jeho rastový potenciál je geneticky daný. Nevypestujete vysokokmeň na M9, tak ako nedokážete spraviť zákrpok na semenáči. Viete mi povedať, načo Vám je 150-centimetrový kmeň na M9? Slabá koreňová sústava M9-ky nedovolí vybudovať veľkú korunu. Ak nepotrebujete pod stromom voľne chodiť alebo tam chovať napr.ovce, tak ten vysoký kmeň je zbytočný (pravda, ak nechcete mať vysokokmeň o ktorý sa netreba toľko starať, ale to Ste potom s tou M9 úplne vedľa). Iba si sťažíte prístup pri reze, prebierke, oberačke. Stručne povedané: tie čísla ktoré uvádzate sú len orientačné, neznamená to že striktne sú vymedzené nejaké hranice výšky kmeňa pre ten-ktorý podpník, ale rastový potenciál jednotlivých typov podpníkov ignorovať nie je možné a pri tvarovaní stromu z neho musíme vychádzať (a tiež aj z konkrétnej odrody, lebo tie sa tiež môžu významne líšiť svojím geneticky daným rastovým potenciálom). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.31 (?), 16.11.2016 17:51

so vsetkym len suhlasim co ste napisal pan Ivan Hlavaty, trufate si odhadnut ako by rastol strom povedzme podpnik mm106 + uslachtila cast rozela a teraz prevrublovanie ramien rozely rubinom ako to bude vyzerat?nebude pod miestom stepenia tensi konar ako nad miestom stepenia kde sa bude napajat rubin?alebo melodia na mm106 premyslam ze zosadim ramena a navrublujem admiral lenze ako bude rast navrublovane casti triploidneho admiralu na melodii?to by ma zaujimalo co poviete, ved mozu aj ini zareagovat ak maju s tym skusenosti, nerad by som dokaličil stromcek to radsej necham melodiu ako je rastie pekne akurat tie jablka viem si predstavit aj lepsiu odrodu, dakujem za odpovede, Viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.0 (?), 16.11.2016 19:33
Pre Viktora: Takéto preštepovanie stromov nerobím, ak nie som so stromčekom spokojný tak ho vymením kompletne za nový. Takže nechcem rozprávať o niečom čo som si v praxi nevyskúšal. Určite sa nájdu pestovatelia ktorí s tým skúsenosti majú a vyjadria sa. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika