Má smysl zachránit Idared?



Stránky: 1,  2,  3   
LukášK - (16) - 32.213 (?) 
23.1.2016 19:51, zobrazeno: 17513x

Zdravím. Na zahradě mám Idared na M9. Plody vždy výborně dozrají, ve skklepě vydrží bez problémů do června. Chuť u mě sladší, sušší, slupka silnější.  Chemicky ošetřuji proti strupovitosti před květem a po odkvětu, jablka dosti napadána škůdci. Probírka nutná, přeplozuje.  Strom je však již starý a dožívá. Na zahradě mám vysazen nově admirál, sirius, angol, red topaz. Nevím, zda mám idared zachránit  a přehodit na jinou podnož. Šlo by o semenáč a to z důvodu špatných půdních podmínek.  Rozhoduji se z důvodu trvanlivosti plodů idaredu ve skládce.  Nebo idared plnohodnotně nahradí nově zasazené jabloně?       Děkuji za názory. Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 23.1.2016 20:00

Ano, ano, ano, ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 23.1.2016 20:36

Topaz jsme právě dojedli, začal vadnout. Idared teprve začíná být jedlý. Krásně se vybarvil a je tuhý, nevadne! Určitě bych ho zachoval. S ostatními nemám zkušenost. Na uskladnění jsem vybral jen vybarvené velké plody. Ty jsou pak velmi chutné. Ostatní šly na mošt a do bioodpadu. Teď při řezu jsem proto docela hodně proředil i plodonoše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.1.2016 11:49

Všechny Vámi zasazené odrůdy Idareda překonají v odolnosti proti chorobám i v chuti. V trvanlivosti a v plodnosti asi žádná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 24.1.2016 14:32

Chuť je velmi indiv. kategorie-znáte to-100 lidí...laugh. Idared je jednička pro mou paní, ale já jsem byl prvnícheeky! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.1.2016 14:43

Je to tak, pane S.P.Ch., Idared je vlastně jednička a nikoliv jako vztyčený prostředníček u pana Kalouska. Doplácí jen na to, že tady byl za bolševika, jako nejběžněji dostupné jablko a že se mohl leckomu už přejíst. I Idaredy z 600 m. (Sudeten) jsou velmi chutné a v kterém jiném kříženci je takto výrazně zachovaná jonathanová příchuť? Jen je třeba znovu se řádně soustředit na tuto velice známou chuť jablka a ocenit ji právě v protikladu k různým novodobým křížencům, kteří snad mohou být sladší a tím líbivější, ale leckdy ani nevíte, co máte právě v puse a po pár soustech by jste zbytek nejraději "hodili za psem".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
LukášK - (16) - 57.163 (?), 26.1.2016 8:21

Ten Idared zachovám, věnuji mu první patro stromu. Mám naroubován mimo jiné i Gold bohemii,  Rubinolu,  Rajku, Rozelu, vysazen Lotos, Fenix a Blaník. Až to všechno bude plodit, sám jsem zvědav, čemu budu dávat přednost.   Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 22:48

Zdravím

Omlouvám se, že budu hrubý, ale s odrůdou Idared bych se raději rozloučil. Je pravdou, že má krásné stromy a plody, ale co z toho když to nechtějí žrát ani králíci a to musím podotknout, že jsou i staré odrůdy chuťově lepší než zrovna Idared a jeho doba skladování je už také překonána jinými odrůdami, které ani tak netrpí chorobami.

Je to jenom na Vás. Jste-li jeho fanouškem tak si ho pěstujte a nás ostatní pošlete někam, ale jestli chcete radu tak se zamyslete a udělejte změnu.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.2.2016 23:05

U nás Idared taky nikomu nechutná. Ale lépe a déle skladovatelnou odrůdu neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 23:42

Zdravím

Já myslím, že znáte. Z těch starých to je rozhodně Booscop, Strýmka, Ontario, Zvonkové.

V nových měl by to být Topaz, Heliodor

To vše je relativní a záleží na vlastnostech sklepu a počasí během vegetace.

s pozdravem sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika