Má smysl zachránit Idared?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
30.10.2016 14:47

Na mé nejstudenější zahradě (520 m) mi tvdil soused, že Idared jsou jablka bez chuti a už by je nikdy nechtěl pěstovat. Když jsem mu donesl na ochutnání svůj Idared z 210 m, žádal mě o rouby. Byl unesen velikostí a trvanlivostí i dobrou chutí a vůní. Samozřejmě, moje rouby by dopadly stejně jako jeho předešlá zkušenost. Tam, kde Idaredy nejdou, tam to nemá smysl prosazovat. U vás to má smysl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
LukášK - (16) - 39.21 (?), 2.2.2016 8:36

Tak zase nevím. S tou chutí je to pravda. Do sklepa bych pro idared pro sebe na jídlo nešel.  Krmím ho králíkům a husám. Těm chutná. Asi proto mi vydrží do konce května.  Chtěl jsem ho přehodit na spodní patro dvouletého semenáče.  Jako terminál mám naroubovanou Rosanu.  Stromek mám na okraji zahrady, je to otevřená, celý den osluněná část. A samozřejmě větrno. Zde jsem četl, že Rosana předčasně opadává. Mám tedy strach, abych vůbec nějaké plody sklidil. Byl bych vděčný za nějakou radu.  Zda semenáč celkově přeroubovat a čím.  Snad se mi ještě podaří nějaký roub sehnat.                                                 Lukáš 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 2.2.2016 19:08

Někde jsem četl, že polský Ligol je chuťově mnohem lepší náhrada za Idared. Vlastní zkušenost s Ligolem ale nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 3.2.2016 18:00

Škoda, že nemůžu posoudit kvalitu těch Idaredů, co nežerou ani králíci, pane Vlado. A naopak, že druzí nemohou posoudit kvalitu Idaredů z kopců za Poličkou, kde je vždy o něco drsněji, než v samotné Poličce. Na 600 metrů mají solidní jonathanovou chuť, právě poměrně slušně aromatickou a určitě se nemají za co stydět na tož, aby po nich pokukovala jen hospodářská zvířata. frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 2.2.2016 8:49

Já myslím, že znáte.

Máte pravdu. Strýmka. Ty ostatní vydrží dlouho, na Idared se (aspoň v mém sklepě) ale nechytají. U Strýmky jsou ovšem problémy s chutí snad ještě křiklavější.

Pro Lukáše: Nechávat Idared na spodním patře není ideální. Roste hodně slabě. Rosana sice taky není žádný divoch, ale Idareda bude na horním patře přerůstat. Vždycky je taky lepší nechat pozdní jablka nahoře, aby při jejich sklizni byla ta spodní patra již obraná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 29.10.2016 21:17

Určitě má. Pokud ovšem nemáte tuto chuť za poněkud omšelou z nejvíce prodávaného jablka v minulém totalitním režimu. Ale naopak pokud v ní naleznete JONATHAN, který tam zcela jasně je cítit. Jonagold Marnica to samozřejmě není. Právě teď utržená jablka jsou ještě tuhá, ale Jonathan je tam jasný.

Idared
Idared
Idared
Idared
Idared
Idared
Idared
Idared
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.10.2016 14:47

Na mé nejstudenější zahradě (520 m) mi tvdil soused, že Idared jsou jablka bez chuti a už by je nikdy nechtěl pěstovat. Když jsem mu donesl na ochutnání svůj Idared z 210 m, žádal mě o rouby. Byl unesen velikostí a trvanlivostí i dobrou chutí a vůní. Samozřejmě, moje rouby by dopadly stejně jako jeho předešlá zkušenost. Tam, kde Idaredy nejdou, tam to nemá smysl prosazovat. U vás to má smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 30.10.2016 18:34

Co má smysl pěstovat v 600 m.n.m. to se teprve uvidí. Braeburn asi těžko, i když by to byl lákavý experiment. Zajímalo by mě, co by plodům chybělo. Jak psal pan PP a pan Mikeš o slabé chuti těch kupovaných, tak přesně takhle se chovají plody, které dlouho ležely v obchodě. Schlazované plody mají svoje výhody i nevýhody. Co se týče Idaredu, tak bych rád ochutnal ty plody pána z 520 m. o kterých tvrdí, že jsou bez chuti. V Sudetech (600 m) je v nich jasně cítit Jonathan a tudíž je to jejich dostatečná vizitka. Je to docela překvapivé, že je Idared takto vysoko, takto výrazný. Ukažte mi v obchodech nějaké jonathanové jabko, pouze a jenom Idared. Buď můžu říct: "to je ta nejobyčejnější chuť ze všech", nebo si uvědomit tu přítomnost Jonathanu v tomto jonathanovém kříženci. Samozřejmě, že většina lidí dá přednost Jonagoldu, který je líbivější a sladší. Typoval bych ale, že v 600 metrech by vyhrál Idared. Rozhodně jej přeroubovávat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
LukášK - (16) - 33.154 (?), 27.1.2017 14:39

Včera jsem ze sklepa vyndal pár Idaredů ve výborné kvalitě. Byly sklizeny v nejzazším možném termínu, co bylo možné. Chutí jsem byl velmi překvapen. Musím uznat, že byly moc dobré.  Jablka se i pěkně dovybarvila.  Překvapivě jsem je sklidil bez strupů. Stříkal jsem dvakrát a to před květem a po.  A to jsem byl rozhodnutý, že ho vydloubnu a jiný nepořídím.  Mám na zahradě jednu volnou M26 na roubování, tak zase uvažuji, že ho na ni přehodím. 

Naopak Blaník mě dosti zklamal. Mám ho 2. rokem na M7, jablka menší, na počátku ledna už za zenitem. Spíše podzimní, ale i tak nic moc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 64.12 (?), 27.1.2017 18:49

Blaník je v chuti řízně navinulý, což nemusí každému vyhovovat. Z mé polohy skladovatelný jen do konce roku. Jablka jsou střední až větší, ve velikosti vyrovnaná, probírku plodů nepotřebuje. Už jsem si na něj docela zvykl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.148 (?), 27.1.2017 19:51
Z tých "smetanovských" odrôd (Blaník, Vltava, Tábor) pozná niekto detailnejšie odrodu Vltava (kríženie Rubín x Prima, teda rovnaké ako Rubinola)? Ak by bola kvalitou na úrovni symfónie "Vltava", tak to by bola paráda a "desirée". IH.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika