Má cenu ji zachraňovat?



Stránky: 1,  2,  3   
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?) 
18.2.2014 20:33, zobrazeno: 20029x

Má cenu zachraňovat tuto jabloň, kterou takhle zasáhla rakovina? Jedná se o odrůdu Šampion. Černé šipky ukazují postižená místa + nějaký detail.




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 18.2.2014 20:54

Už to nemá cenu, zásah je už obrovský, strom schne a hrozí i pád na někoho.Vykopejte, dejte šanci mladému...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.2.2014 9:10

Myslím si, že hojivé procesy jž vzniklé nekrózy pletiv víceméně zstavily, žádných velkých zásahů není třeba. Je vhodné šetrným řezem držet korunu vzdušnou a postarat se o výživu a vylehčení půdy. Kdo pěstuje stromy v těžké vlhké jílovici, má takto postiženo většinu jabloní, přesto jsou úprody vslušné a plody kvalitní. Vykopete-li strom a zasadíte nový, čeká jej patrně to stejné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.2.2014 9:16

nevím co máte na mysli pod slůvkem "zachraňovat".

Má smysl nechat tyto stromy dožít. Umírnit řez na letní a prosvětlovací. A hlavně si uvědomit, že odřezání "na větevní kroužek" se od toho co praktikujete liší asi o 2-3 cm. I takto malé patky se (ne)zavalují úplně stejně jako 10 cm dlouhé "věšáky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 19.2.2014 9:44

Mám podobně zasaženo Ontário, rodí každoročně, nechávam dožít i z toho důvodu, že mi dělá stín na kompost. Rozhodnutí stejně zůstane na vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.124 (?), 19.2.2014 12:38

Zatím přírustky má, takže se snaží - nechala bych jabloň dožít.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 19.2.2014 12:51

Je třeba zvážit, zda paní odrůda Šampion vyhovuje, a plodí dostačující chutné, zdravé ovoce.Pokud mívá kvalitní urody, uvažoval bych o zmlazení stromu odstraněním postižených větví pod místem poškození.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 19.2.2014 18:10

Nechám tedy nejspíš strom dožít. Na zahradě máme naroubovaný Šampion na 5ti stromech. Všechny Šampiony jsou více či méně poškozené. Jiné odrůdy i na stejných stromech jsou v pořádku. Tento strom je pouze Šampion a je poškozen nejvíce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.170 (?), 6.3.2014 23:01

Zdravím

V prvé řadě odstraňte všechny vlky kromě terminálu a všechny větve jdoucí do koruny a větve křížicí spodní patra. U řezu zásadně nenechávejte štumple čili věšáky byť jen několik centimetrú.Po řezu silně smočte kmen a kosterní větve postřikem z Kuprikolu a to kolem 80g na 10l. Kmeny dostanou modrý nádech. Kuprikol učinně zastavuje nekrozy a rakoviny dřeva a to i spálu. (pozor na angrešty od doby rašení je pro ně toxicky)  Nepřidávejte vubec žádný dusík podporuje rakovinu a povápněte pudu pod korunou a je li to možné tak i obryjte nemocný strom ať se puda provzdušní a hlavně se jí sníží vlhkost nad kořeny a kolem krčku.Po zaschnutí postřiku ošetřete nerozy dřeva štěpařským voskem.

Šampion patří k odrudám citlivých na rakovinu tak jako i Ontário, Idared, Renety, Gala, Melodie, Prima...

Chováte li drubež pod ovocnými stromy, také jejich trus zpusobuje citlivosti na nemoci dřeva.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 9.3.2014 10:43

Dobrý den Vláďo, podle Vašich rad jsem šel obrývat strom abych odlechčil půdu. Narazil jsem na totálně strouchnivělé kořeny a když jsem stromem zakýval, tak moc pevně v zemi neržel. Nakonec jsem ho vyvrátil. Připojuji fotku pařezu.

Pařez
Pařez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika