Lysice 2015



host - 184.133 (?)
6.12.2016 7:28

L1.111 je šlechtění pana Loudy. Poslal rouby panu Šimkovi do Pačejova, ten si udělal stromečky. Tam budou vědět co a jak, jestli jsou dostupné rouby... Lysice jsou ÚKZÚZ, proč by dělaly nějaké manipulace. Byly tam odrůdy už za zenitem (třeba moje oblíbené Lipno), jiné na vrcholu, ale i odrůdy které budou lepší až za nějaký čas. A v Pačejově? Jeden sklep, v něm všechny odrůdy (podmínky skladování jsou pod textem (na webu ČZS) + něco dovezené od pana Cajthamla. A opravdu je to spíše společenská záležitost s tím, že se zhodnotí poslední pěstitelský rok. Konspirační teorie přicházejí v úvahu v Holovousích. Další degustace z dob minulých na webu zahradkari.cz.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.12.2015 8:44, zobrazeno: 5316x

ZDE jsou výsledky letošní degustace odrůd jablek, která se konala 2.12. 2015 v Lysicích. K porovnání jsou i výsledky z minulých let.
   Máte-li někdo schované výsledky z roku 2012 nebo před rokem 2010 a chcete je zpřístupnit, pošlete je, prosím, správci databáze.
    Na degustaci se projevila chrakteristika letošní sezóny. Plody všech odrůd jsou cukernatější a ve vyšší fázi zralosti než by odpovídalo délce uskladnění.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.12.2015 17:16

Díky za letošní výsledky pane Vysloužile, výsledky z roku 2012 jsem poslal správcovi databáze.

K letošním výsledkům chci přidat několik postřehů ze soukromé degustace střížovických odrůd, která se uskutečnila díky příteli Mirku Srbovi, který zajistil vzorky k degustaci přímo ze Střížovic. V sobotu 5.12. jsme tak mohli u mne doma společně a v klidu ochutnat tyto odrůdy : Admiral, "Generál" (=bratr Admirála), Mira, Lucy, Opál, Solaris, Orion, Heliodor, Sirius, Gold Lane, Moonlight, Karneval, Red Topaz, Luna, Vanda x Otava (neregistrovaný klon), Fuji x Topaz (neregistrovaný klon sourozence Lucy), Melodie. Bohemia... snad jsem na některou další odrůdu nezapomněl. 

Moje hodnocení chuti bylo následující. Sirius, Orion, Karneval ..tyto tři odrůdy byly u mne jasnými favority předstihujícími všechny ostatní, dále Heliodor, Admirál, "Generál", "sourozenec Lucy" a ještě dále všechny ostatní odrůdy na přibližně stejné úrovni, nejhůře dopadl kříženec Vanda x Otava. (neregistrovaný klon). Mimo toto hodnocení zůstala Bohemie, kterou jsme degustovali jako poslední, abychom mohli posoudit, k jakému pokroku došlo od doby jejího vzniku. Byl to šok, protože oproti výrazné chuti nových rezistentů byla chuť Bohemie " o ničem". Nedalo mi to, tak jsem ochutnal ještě svůj Rubín a dopadl naprosto stejně jako Bohemie.

Takže shodně s Lysicemi nejvýše hodnotím letošní výbornou chuť Siria, ale naopak se divím, jak mohou na jejich hodnocení bodovat Rubínové mutace v konkurenci s novějšími rezistenty.. Dodám ještě, že patřím k vyznavačům Rubínové chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.196 (?), 5.12.2016 20:45
Výsledky z degustácie jabĺk z 30.11.2016 v Lysicích ešte (zrejme) neboli zverejnené. Pri pátraní po výsledkoch som narazil na tieto výsledky degustácie v Pačejově - viď foto. Dátum nebol uvedený, ale termín tejto degustácie býva tradične začiatkom februára. Trochu ma zarazilo umiestnenie Meteoru na chvoste, a naopak - vysoké postavenie Angoldu, ďalej napr. lepšie umiestnenie Idaredu a Jonalordu než Golden Del. atď. Názvy niektorých odrôd mi veľa nehovoria, skôr evokujú dievčenský internát (Iva, Lidka, Jana, Jitka, Katka, Naďa). Tiež netuším čo je L-1.111, odroda ktorá je v rebríčku vysoko. Osobne beriem tieto degustačné rebríčky s obrovskou rezervou a nie smrteľne vážne (diskutovať sa dá o mnohých aspektoch, od termínu a tým danú "diskrimináciu" niektorých odrôd, cez výber jabĺk, nastavené kritériá, subjektivitu hodnotenia až po možné komerčné záujmy a "tlačenky"). Ja verím najviac svojim zmyslom, ale pozrieť si takýto rebríček je vždy zaujímavé. Uvádzam to tu aj preto, že diskusia na fóre nám v decembri tak trochu zamrzla.:-) IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 5.12.2016 22:48

Degustace má smysl pouze společenský a propagační. Stejně jako výběrová řízení se vyhrávají při skládání konkurzní komise, degustaci může ovlivnit pořadatel výběrem (a vyskladněním) plodů určených k hodnocení. Hlavně co se týče stupně jejich zralosti. Je známou skutečností, že jablko, které ještě není plně vyzrálé, se umístit může, zato plod přezrálý vždycky propadne. Výsledné pořadí odrůd nemá žádný smysl. Daleko cennější je to, co uslyšíme na degustaci - až již veřejně či v kuloárech. A taky, že si do té doby neznámé odrůdy můžem prohlédnout.
    Jen na okraj. Na lysické degustaci vnímám - oproti jiným - větší míru objektivity, protože domovská stanice organizátorů nové odrůdy nešlechtí (a nemusí je tedy protěžovat). Ovšem i to může být relativní...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 6.12.2016 7:28

L1.111 je šlechtění pana Loudy. Poslal rouby panu Šimkovi do Pačejova, ten si udělal stromečky. Tam budou vědět co a jak, jestli jsou dostupné rouby... Lysice jsou ÚKZÚZ, proč by dělaly nějaké manipulace. Byly tam odrůdy už za zenitem (třeba moje oblíbené Lipno), jiné na vrcholu, ale i odrůdy které budou lepší až za nějaký čas. A v Pačejově? Jeden sklep, v něm všechny odrůdy (podmínky skladování jsou pod textem (na webu ČZS) + něco dovezené od pana Cajthamla. A opravdu je to spíše společenská záležitost s tím, že se zhodnotí poslední pěstitelský rok. Konspirační teorie přicházejí v úvahu v Holovousích. Další degustace z dob minulých na webu zahradkari.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 6.12.2016 7:43

Vďaka za informácie.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika