Lišejník po "padesáté"



host - 91.178 (?)
28.3.2016 21:47

Tady to pěkně bouří.Tak k tomu něco přidám.Já bych se nejdříve rozhodl.Chci užitkovou zahradu.Okopávat, hnojit, stříkat.Vtom případě vše vykácet zasadit znovu a pak makat do úmoru.Vím o čem píšu.Nebo na zahradě si odpočinout.Pak bych prováděl jen to co je nutné.Staré stromy nechal růst, zasadil jen nějaký vysokokmen nejlépe starou odrůdu. Neokopával, nehnojil, nestříkal nechal přírodu ať dělá co umí.Vím o čem píšu.Prošel jsem oběma fázemi.Vím co dá práce a peněz vypěstovat ovoce na nevhodném místě.Teď jen stromy prořežu, úrodu pokud nějaká je sklidím co je k světu zpracuje manželka zbytek jde do kvasu.      

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.3.2016 13:31

To je přesně to, co právě slyšet nechce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.246 (?), 23.3.2016 13:57

ale když jí to napíše každý třeba to pochopí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.231 (?), 23.3.2016 14:23

Zkuste vaši skládku lišejníkú řádně pohnojit a třeba i radikálně zmladit. Na tom nemáte už co zkazit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.33 (?), 28.3.2016 20:44
Zdravím, mechy a lišejníky mají rády vlhké ovzduší a málo sluníčka a čím je jich více, tím více se množí. Takže moje rada je - vyřezat co tam nemusí být, prořezat co tam zůstane. To je prosvětlení a provzdušnění - sníží se vlhkost a rychleji bude vše vysychat. Stromy pohnojit. Lišejníky postříkat mírnou chemií - sníží se jejich výskyt. Výsledkem budou pořád lišejníkem porostlé stromy, ale v rozumné míře. Stromy za miliony let žíjí s mechy a lišejníky v symbioze, pokud jsou v dobré kondici a pokud není tlak lišejníků vysoký. U nás na Hané je nemáme, je zde sucho, slunce a fouká. A taky tady asi není tak čisté prostředí jako u Vás.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 25.3.2016 0:41

Dobrý den,

ne, že by k danému tématu nebylo napsáno již dost, ale fotka mi připomněla mou zahradu, takže zkusím pár postřehů.

1. Osobně si nejsem jist, zda lišejníky jsou pro stromy zcela neškodné. Kdysi jsem četl o jižní Patagonii, že se tam rozšířil druh lišejníku, který kompletně likviduje stromy v této oblasti. Ovšem i tam to může být jen důsledek špatných podmínek pro růst dřevin. Nicméně Krkonoše nejsou v Patagonii...

2. Jabloň na fotografii je podle mého za zenitem svého života, předpokládám nulové roční přírůstky a tudíž lišejník měl dost času pokrýt celou jabloň. Snížení koruny a radikální zmlazení by jabloni ještě mohlo na nějaký čas pomoci, ale není to jednoduché, musí se trochu vědět, jak na to.

3 Další postřeh z fotografie je ten, že je kolem jabloně spousta náletových dřevin, které stíní a udržují vlhkost. Když jsem na podobný svah (zdůrazňuji, že jižní) sázel stromky, bylo to ve sponu 8 x 8 m. Strom v takových obtížných podmínkách potřebuje kolem sebe prostor. Samozřejmostí bylo vykopání jámy 1 x 1 m (do hloubky, co to šlo, alespoň 50 cm) a pokud možno vylepšení zeminy).

4. Píšete, že jsou pokryté lišejníkem i mladé sedmileté stromky. Jaké mají přírůstky? I sedmiletý stromek může už být za zenitem své životnosti, v závislosti na podmínkách. Například stromek na málovzrůstné podnoži má obecně životnost asi 15 let. Pokud ho ovšem vysadíte do jílu, jeho přírůstky během několika málo let budou nepozorovatelné, stromek "zababčí" a odumírá. Kobereček z lišejníku je pak jen následek.

Takže doporučení: Vykosit, vyčistit, vyřezat všechno, co nemá na zahradě (v sadu) co pohledávat. Nové jabloně jedině na semenáčích (i A2 mi na svahu vydržela max. 10 let).  Zahradu udržovat vzdušnou, pravidelně několikrát do roka kosit trávu kolem stromků, těm pak dát přiměřenou výživu, ale až pod drn, abyste nehnojila jen trávu. Korunu stromků udržovat taky vzdušnou pečlivým řezem.

I tak se připravte na to, že někdy přijde vysoká zvěř se napást mladého listí a výhonků na pečlivě vypěstovaných a zastřižených větvích, v květu mráz (mrazová kotlina) nebo deště či květopas, občas nějaké ty kroupy a podobně. Do toho rakovina či hryzci. Úroda tak jednou za tři roky.

Nechci Vás odradit. Jen jsem mírně rozvedl, čemu Vaši noví sousedé říkají "nic moc". Není to ale zas tak úplně přesné: Je to moc práce a moc trpělivosti. Hodně moc.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
amazonka01 - (29) - 30.197 (?), 26.3.2016 13:33

Sice to už asi nemá moc cenu, ale:

1. špatný stav stromu = nulové přírustky, suché větve (víc ted nějsem schopná poznat a víc jsem taky nepopisovala)

2. netuším, co se se stromy v posledních letech dělalo, ale určitě se nehnojily, neřezaly a neudržovaly postřikem poslední 3 roky (majitel v DD) - víc těžko zjistím a víc jsem taky nemohla popsat

3. jsem tu 2 měsíce, takže jediné hodnocení mohu brát to, co mi říkají lidi, co to tu znají, kteří chutnali ovoce, pomáhali ho sklízet a pod. Mohu brát to, co říkají o svých zahrádkách, a třeba to zkusit i jinak.

Hodlám stromek (ten živý) prořezat a pohnojit, víc dělat neumím a asi nemohu. To samé budu dělat s vysazenými stromky, ostatně jako vždy. Ptala jsem se, zda je možné, že to bude stačit? Ptala jsem se jen na ten lišejník v OBLASTI, KDE JE VYŠŠÍ VÝSKYT, zda se s ním dá něco dělat. Jak chránit vysazené stromky, pokud by se na nic v mladém věku objevil? Jak ho dostat z tenkých větví stávající jablunky? 

JZ děkuji za radu, jen ty nálety jsou zhruba 5m od stromku (ono to zkresluje), je tam hranice pozemku, a tahle část mi už nepatří. Nicméně vylikviduju co se dá. Jabloně samozřejmě na semenáčích, nic jiného bych ani nevolila, vzdušná koruna je samozřejmostí (nepreferuju "neřezání"). Se srnama se počítá, taky jsou tu divočáci a zajíci, padne hodně pletiva wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 26.3.2016 22:25

Milá Martino.

Mezi námi, když chci od někoho radu, musím mu dodat co nejvíce informací, aby mohl poradit. Několikrát jste byla požádána o fotku. Dodala jste obrázky dvou větviček, ze kterých toho moc určit nejde, a jednoho stromu, u kterého jsem nepochopil, jestli se o něho jedná nebo ne (Píšete o jižním svahu, strom je na severním, píšete o sedmiletých stromcích, strom na fotce má spíš sedumdesát.) Pokud nevyfotíte strom, o který Vám jde, abychom mohli posoudit jeho habitus, jeho celkovou kondici a také jeho okolí, nemůžete dostat smysluplnou radu.

Snažíte se sadařit v oblasti, kde jsou pro jabloně velmi nepříznivé podmínky. Skoro nikdo tady nemá s takovými podmínkami zkušenosti, ale snaží se Vám poradit. Nicméně na většinu věcí budete muset přijít sama, jste v této oblasti průkopníkem. 

Moje podmínky (470 mnm, jižní svah u potoka) se trochu podobají Vašim, proto jsem si dovolil Vám napsat pár řádků. Zajíci nejsou problém, ty zastaví 1m vysoké králíčí pletivo kolem kmínků, srny nezastaví ani 1,5 m vysoké pletivo. S divočáky zkušenosti nemám, nemohu sloužit radou. Lišejníky se na jednoletých letorostech nevyskytují, na dvouletých začínají zelené řasy (ty se dají setřít), lišejníky až tak od pěti let nahoru. V zimě a hlavně v předjaří chránit kmeny stromků proti sluníčku (přes den se zahřeje kůra, začne proudit míza, v noci to zmrzne). Blízké okolí paty kmene udržovat bez trávy, jinak stromky odcházejí v kořenovém krčku. Odolné odrůdy. A trpělivost.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 28.3.2016 21:47

Tady to pěkně bouří.Tak k tomu něco přidám.Já bych se nejdříve rozhodl.Chci užitkovou zahradu.Okopávat, hnojit, stříkat.Vtom případě vše vykácet zasadit znovu a pak makat do úmoru.Vím o čem píšu.Nebo na zahradě si odpočinout.Pak bych prováděl jen to co je nutné.Staré stromy nechal růst, zasadil jen nějaký vysokokmen nejlépe starou odrůdu. Neokopával, nehnojil, nestříkal nechal přírodu ať dělá co umí.Vím o čem píšu.Prošel jsem oběma fázemi.Vím co dá práce a peněz vypěstovat ovoce na nevhodném místě.Teď jen stromy prořežu, úrodu pokud nějaká je sklidím co je k světu zpracuje manželka zbytek jde do kvasu.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika