Linda - orosená odměna



Miroslav Srba - (19) - 197.195 (?)
19.9.2014 18:45

Informace z klasických knížek mohu zatím potvrdit. Bohužel i vč. náchylnosti k monilióze :-(

Ale spíš jsem Vám chtěl, pane Polehlo, napsat že všechny plody, které se mi letos zadařily byly kontrolovaně opyleny mnou i Vámi oblíbeným Granny Smith. Sebráno 22 jedérek. Pokud bude některý semenáč slibný, rád poskytnu rouby k vyzkoušení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Miroslav Srba - (19) - 197.195 (?), 15.9.2014 21:23, zobrazeno: 20054x

Pro potěšení posílám foto první úrody z odrůdy Linda - zdrojem materiálu BÚ AVČR Průhonice

Linda
Linda
Linda
Linda
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 18.9.2014 21:44

Také jsem si zakoupil stromek této odrůdy.Příští rok by se měla ukázat.Ve starších pomologiích velmi ceněna.Pokud se zadaří budu prezentovat. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 19.9.2014 0:03

Je pikantně kyselá, dřív jsem jí vždycky měl zamluvenou bednu. Bohužel se věkem posouvám ke sladkým jablkům a už bych jí nemohl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Miroslav Srba - (19) - 197.195 (?), 19.9.2014 18:45

Informace z klasických knížek mohu zatím potvrdit. Bohužel i vč. náchylnosti k monilióze :-(

Ale spíš jsem Vám chtěl, pane Polehlo, napsat že všechny plody, které se mi letos zadařily byly kontrolovaně opyleny mnou i Vámi oblíbeným Granny Smith. Sebráno 22 jedérek. Pokud bude některý semenáč slibný, rád poskytnu rouby k vyzkoušení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 19.9.2014 8:12

Jako zdroj materiálu uvádíte BÚ AVČR. Je prosím tento zdroj veřejně přístupný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.97 (?), 21.9.2014 2:58

Zdravim.

Musím se ti přizat, že jsem nečekal,   že Linda má tak nádhernou barvu. Jsem zvědavý aký bude tvúj chuťový dojem. Jaká je její velikost plodu? Ještě by mě zajímalo jestli je tak citlivá na strupovitost jak se o ní píše nebo e to trochu jinak. Ono by mě to zajímalo neboť se i Spartani za poslední roky výrazně zlepšily.

Stromky co mám od tebe mi zatím dělají radost a střežím je jako oko v hlavě. Samozřejmě že ostatní stromky pěstuji s láskou.Jsem zvedavý až zarodí jaký bude klonový rozdíl od mateřských odrud.

Hlavně jsem zvědavý na vzhled Choda. Stromek je zatím trochu podobný Booscopu. Ohaio mi zatím vrtá hlavou jak se bude přibližovat Grávštýnu.

"S dalšími špeky starých odrud mysly taky na mě ". Rád je vyzkouším.

           Ahoj vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 203.231 (?), 27.9.2014 11:02

Ahoj Vlado,

na Chodské z Průhonic se určitě těš :-), ad Ohio tady možná založím nějaké extra vlákno, až dám do kupy fotodokumentaci květů, listů a dalších znaků pro posouzení. Mimochodem, zdá se to být docela zajímavý genotyp. U nás je, řekl bych střední tlak strupovistosti, lehce naprůměrný výskyt padlí a v letošním roce extrémní problém s moniliózou. Listů ani plodů 'Ohio' se tyto problémy nedotkly...

Ptáš se na prvotní zkušenost s Lindou v tomto směru. Měl jsem zatím jen 4 plody, bez známek strupovitosti. Aj na listech byla minimálně. Rozhodně méně, než třeba na Topazu... S padlím u nás Linda také nemá problém. Zato monilióza dříve nebo později zvládla požrat všechny čtyři plody, dřív než já. Ale to se v literatuře píše. To poslední jablko z fotky jsem si ještě trochu vychutnal. Ptáš se na velikost - 8cm v průměru, váha 250g. Ale myslím, že to byl extrém, zpravidla jsou plody menší. A moje subjektivní chuťové zhodnocení? Dužnina mimořádně šťavnatá, chruplavá, ale výrazně jemnější než u Granny Smith. Chuťově mi velmi sedí, z toho co znám tak bych ji pro sebe zařadil na místo 3 po Granny Smith a James Grieve, které jsou mými favority. Pro mojí mámu je Linda úplně nejlepší jablko...

Ad klonální variabilita - to je v případě "mojí" Lindy zajímavá otázka. Když nás pozvali do Průhonic před zrušením toho sbírkového sadu, Linda mě pobavila vizuálně. Plody byly spíš menší, kulaté, temně fialové a hodně voskové = vypadaly jako fialové slívy :-) Naproti tomu dužninu měly čistě bílou. Jedna z větví měla plody obzvlášť temné - a tu jsem si sebral na rouby. V literatuře se píše, že barevnost plodů cv. 'Linda' je dosti nevyrovnaná v závislosti na ozářenosti plodů. Ale tahle větev určitě ke slunci exponovaná nebyla. Může to být nějaká tmavší mutace? Nevím, možná by to stálo za porovnání s Lindou z nějakého jného zdroje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 203.231 (?), 27.9.2014 11:03

... jsem se zapomněl přihlásit, tzn. příspěvek od Mirek Srba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.9.2014 8:28

Lindu si pamatuji jako odrůdu chutí podobnou na MacIntosh. Chutí i vzhledem se jí podobá jiný kříženec Macu - Cortland. Letos se mu kupodivu vyhnula strupovitost.

Cortland
Cortland
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.130 (?), 4.10.2014 22:50

Ahoj

Já jsem poznal, že jsi to ty.

Uvidíme až doženu Lindu do plodnoti co mám od tebe, pak múžeme potom porovnat jak bude vybarvovat v jiné oblasti. Je zajímavé, že se zde o ní zmiňuje jako o odolné proti strupovotosti, když podle pomologie co mám doma, tak je to silný strupáč jako Mac Intosh nebo Spartan. I když je fakt, že i Spartan u nás poslední léta je poměrně čistý a to i bez postřiku a i jeho kvalita se v oteplujícím klimatu rapidně zlepšuje. Já pozoruji, že díky přemnožení rezistentů a při současně běžící likvidaci strupáčů se zdravotní stav přeživších strupáčú silně zlepšuje. Chování běžné strupovitosti mi silně připomíná chování nemoci králíků. Ti vytrvalí a odolní slaví úspěchy.

           vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika