Kyselé odrůdy na štrůdl



host - 136.2 (?)
9.10.2015 19:32

Proto jsem psala, že podle naší sousedky je nejlepší Ontario - dělám štrůdl asi jako paní MV... z jablek, která zrovna padají, jsou dostatečně velká nebo z těch, která moc na kousání nikomu nejedou. A nejen štrůdl, taky ostatní jablkové buchty, taky nákyp, žemlovku... Pouze na jablkové knedlíky vím, že jsou nejlepší Panenské. Elena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 34.246 (?), 8.10.2015 22:17

Za mě raně podzimní král starých odrůd německých - řechtáč soudkovitý. Univerzální využití. Ale zejména pro nakrájení na kostičky a do štrůdlu a ještě je vhodný více než jiné na křížaly. Kde zůstává hezky světle okrový a příliš nehnědne. Taky velká jablka, se specifickou vůní. mínusy: strom alternuje, plody mají nízkou specifickou hmotnost, takže do výkupu jsou lehká, padá, kratší konzumní zralost, moučnatí, ale v různých fázích je stále upotřebitelný.

Pak jistě zimní kyseláč - Smiřické vzácné. Krásné velké žluté plody s výraznými lenticelami. Jeho dužnina po nakrájení rovněž jen slabě hnědne. Vhodný i na kompot. Voní.  mínusy:  strom alternuje, jablka propadávají avšak né tak intenzivně jako u předchozího, plody brzy moučnatí, slupka stářím zmastní.  

platí pro oba - i když padají, málo jsou znát otlaky. 

Z novějších kyselejších a navinulejších určitě Karmína, Karneval, Melodie, Goldstar, Vanda, Lipno, Ametyst zavčasu, James grieve, Heliodor. Blaník, Gloster a všechno červenodužninové. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 9.10.2015 6:55

Velice dobré zkušenosti v tomto směru mám s Boskoopským  - nakyslost, žádná řídká dužnina, na pečení a sušení výborné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.2 (?), 9.10.2015 9:02

Pane ing. Fildo, prosím, nemáte nááááhodou foto Libernáče? Mám na zahradě obří jablka, spíše podzimní, letos už jsem, bohužel všechny rozdala, tak nemohu vyfotit, a docela by mne zajímalo, o jaké jablko se jedná - obří, zploštělé, základní barva žlutá, žíhaná světlejší červenou, na osluněné straně růžové líčko, málo hnědne. Při přezrání moučnatí. Děkuji.

A na štrůdl jsou podle naší sousedky nejlepší Ontária.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.2 (?), 9.10.2015 9:03

Omlouvám se, nepodepsala jsem se. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.10.2015 14:49

Už tu chybí jenom dotaz, kterou odrůdy třešně vysadit pro potřebu třešinky na dortu. Nevím, kolik diskutujících skutečně štrůdl pravidelně - a jak často - peče. Já vůbec, ale ta paní, co se mnou bydlí, docela jo.  Za štrůdláky se vždycky považovala jablka, nenáročná na pěstování, s velkými plody, která dlouho vydrží a na jídlo nejsou příliš chutná. Málokterá hospodyň bude nadšená, když jí na závin přinesete bedýnku Panenských, ani když jí přesvědčíte, že do štrůdlu jsou nejlepší. Rada, že dobrým štrůdlákem bude Braeburn, je sice dobrá, ale kdo ta jablka zkusil u nás vypěstovat, ví své.
    U nás se štrůdl peče z jablek, která zrovna padají. Po sezóně pak z těch, která jsou velká a nejdou moc na odbyt. Rozdíly v chuti jsou, to ano, ale podstatně větší roli hraje um kuchařky, druh těsta, poměry surovin, přídavek, oříšků, rozinek, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 9.10.2015 16:11

MV má recht, u nás se peče v létě štrůdl z Průsvitných a nic hrozného se neděje, je sežrán obratem. Taky bych to nějak nehrotil s výběrem odrůdy, ale když má tazatel takové mámení, proč ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.2 (?), 9.10.2015 19:32

Proto jsem psala, že podle naší sousedky je nejlepší Ontario - dělám štrůdl asi jako paní MV... z jablek, která zrovna padají, jsou dostatečně velká nebo z těch, která moc na kousání nikomu nejedou. A nejen štrůdl, taky ostatní jablkové buchty, taky nákyp, žemlovku... Pouze na jablkové knedlíky vím, že jsou nejlepší Panenské. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 9.10.2015 17:43

V čem je u Braeburnu problém?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.10.2015 20:38

Navštívil jsem dva kamarády, co Braeburny pěstují. Ne v ideální, ale přeci jen lepší poloze než mojí. Jejich plody měly úžasnou trvanlivost i kvalitní chuť. Ale velikosti těch z marketu zdaleka nedosahovaly. Tak asi jako Bláhova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 10.10.2015 8:57

Já jsem Braeburn vysadil vloni, tak jsem zvědavý. Letos mně poprvé zaplodil Granny Smith, a kam se velikostí hrabou ty z hypermarketu. Bylo teplo, i jsem zavlažoval. Ještě jaká bude chuť. Ale nakonec i Granny Smith by byl dobrý, ostřejší štrůdláksmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika