Kyselá a trpká jablka



Stránky: 1,  2   
Jan Tošovský - (2) - 95.27 (?) 
16.11.2008 8:06, zobrazeno: 29121x

Chtěl bych zkusit vyrobit bretonský cidre - k tomu jsou ale třeba vedle sladkých také kyselá jablka (s vysokým obsahem kyselin) a trpká jablka (s vyšším obsahem taninu). Může mi někdo poradit, které z u nás dostupných odrůd by tomu odpovídaly? A když už jsem u toho, které jsou naše nejcukernatější odrůdy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 197.143 (?), 16.11.2008 11:43

Kyselejší jsou z novějších odrůd, Melodie, Karmína, Heliodor, Vanda. Ze starších určitě Ontario, Soudek a konec konců i Průsvitné letní je kyselé jablko.

Trpkost dodáte pomocí jeřabin, aronie, kdoulí či mišpulí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 131.51 (?), 16.11.2008 13:36

Kyselé z odrůd u mně na zahradě je Zvonkové, Matčino, Hedvábné pozděkvětné, dá se říct taky Šampión, Krasokvět.  Co se týká trpkosti, tady bych sázel na nějaké plané odrůdy či někde v křovích vyrostlé jabloně z náhodných semenáčků nebo obecně staré odrůdy -  nějaké staré jabloně v nějakých velice starých neudržovaných sadech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 22.11.2008 21:55

Kyselé jablko je pro mne Elisa Rathke, nebo Linda. O Matčinu bych to nikdy neřekl. Touhle dobou už seženete jen Lindu a bude méně kyselá, protože je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 11.10.2012 9:12

Mám tip pro milovníky velmi kyselých jablek. Dnes jsem degustoval plody sloupovité jabloně Pomfital, neboť začaly ve sklepě měknout a něco tak výrazně kyselého jsem už dlouho nejedl. To i moje nepříliš oblíbené kyselé Ontário je v porovnání s tím „ sládě „. Takže úroda zajímavého Pomfitalu půjde do moštu. 

Pomfital
Pomfital
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.10.2012 17:01

Velmi kyselé jablko ja stará odrůda Lohák. Možná někde v zapomenuté zahradě či áleji by se našel. Byly to velmi vzrůstné a plodné stromy.

Stará odrůda Strýmka je téměř nejedlá, jak je trpká. Novější odrůda Zuzana, než dosáhne konzumní zralosti, je také trpká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.5 (?), 13.10.2012 22:20

Průsvitné, Vanda, Ametyst,

Zvonkové, Gloster, Goldstar, řechtáč soudkovitý, ontário...

Nejladší je asi Gala, Opál, Golden del. Coxova reneta,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.5 (?), 29.10.2012 15:06

Která sladší jablka jsou vhodná do 450m.n.m.? Jsou vůbec nějaká? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.189 (?), 25.3.2013 13:21

Jadernicka moravska s tim urcite problem mit nebude. V 500m.n.m se u nas dari i Gdanskemu hranaci ale nevim jestli se da jeste nekde kupit. 

Pod horama je akorat vetsi vyskyt jarnich bourek, ktere vsecko obijou a pak ty vetry cloveka potrapi:) Sklizime spis kdyz to vitr shodi nez kdy je to opravdu zrale.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.42 (?), 26.3.2013 21:55

Wendy-morava.

Jednoznačně nejkyselejší je stará sorta Jeptiška. Toto jablko jme sklízeli co nejpozději a dalo se jíst nejspíše v červenci a to ješťe někdy. Mám za to, že ji má pan Peška v bojkovicích. Dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika